Cooler Master MasterBox 5t

Cooler Master MasterBox 5t

Cooler Master proširuje polako svoju ponudu kućišta iz "Master" porodice, a najnoviji model je pripadnik MasterBox serije. Ova linija kućišta je osmišljena tako da nudi malo manje opcija od MasterCase-a, te da korisnike koji nisu toliko željni modifikacija usmeri na određene opcije za unapređenja kako ih prevelika sloboda ne bi obeshrabrila da naprave kućište kakvo žele. Nakon regularnog MasterBox 5 modela, tu je i novi MasterBox 5t koji je obećavao mnogo od prvog dana kada ga je kompanija predstavila.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      U svojoj suštini, MasterBox 5t predstavlja nadograđenu verziju MasterBox 5 modela što je u neku ruku i potpuno logično. Međutim, bitno je reći da je Cooler Master uspeo da od male razlike na papiru, napravi veliku razliku u praksi. Iako je lepota u oku posmatrača, naš subjektivan utisak je da MasterBox 5t predstavlja daleko atraktivniju propoziciju od svoje pristupačnije alternative.

      Razlog za to je činjenica da je Cooler Master želeo da se MasterBox 5 dopadne što većem broju korisnika. Sa druge strane, MasterBox 5t definitivno više polarizuje sa svojim crvenim detaljima, specifičnim linijama i nekim kompromisima koji su napravljeni radi dizajn poput izostanka podrške za optički uređaj kako bi prednja maska mogla da bude takva kakva jeste.

      Dimenzije kućišta su nešto veće i iznose 541x514x220mm što je iznad proseka za midi-tower kućište. U praksi, ovo povećanje nije veliko, ali zbog specifičnog oblika i činjenice da je kućište pretežno uvećano na prednjoj stranici daju utisak znatno glomaznije konstrukcije.


      Veliki plastični dodatak sa gornje strane je ujedno i panel sa konektorima, a tu se nalaze prekidači za paljenje i reset PC-a, dva USB 3.0 konektora i isto toliko 3.5-milimetarskih audio prilključaka. Novost je svič koji omogućava da kontrolišete tri 3-pinska ventilatora i podešavate njihovu brzinu između “high” i “low” režima.

      Dopada nam se to što je panel sa konektorima konstruisan tako da ujedno predstavlja i mesto gde možete da smestite šaku kako biste poneli kućište. Ovo je neverovatno praktično, jer nam se prilikom prenošenja kućišta ruka prirodno hvatala za ovaj deo, tako da ćemo pohvaliti Cooler Master na ovoj dualnoj funkciji prednjeg panela. Takođe, trebamo naglasiti da je ova ručka dovoljno snažna da može da izdrži do 30 kilograma, što znači da imate dosta prostora da “napunite” kućište hardverom pre nego što dođe do preopterećenja.

      Interesatno je koliko je ručka/panel sa konektorima robusna, toliko prednji panel ne deluje kao da je napravljen o previše kvalitetne plastike. Pritom, mislimo na njegov sjajni element koji se nalazi u sredini. On se lako uklanja po potrebi, a iza njega nema klasičnog filtera za prašinu što je vrlo interesantno. Ovde je korisnicima ostavljeno dosta prostora za modifikacije po želji, a verujemo da će i sam Cooler Master da ponudi dodatke i fajlove potrebne za “3D print” novih elemenata koji će kreativcima omogućiti puno prostora za promenu dizajna po svojoj volji.

      Duž gornje stranice se nalazi crveni filter za prašinu koji je osmišljen odlično. Naime, umesto da bude montiran putem plastičnih žabica ili šrafova, proizvođač se odlučio na magnetni okvir koji olakšava montažu i onemogućava da se nešto ošteti ukoliko redovno čistite kućište od prašine.


      Bočne stranice su potpuno ravne i uredne, a levu karakteriše i velika providna površina, barem kod našeg modela, pošto je bitno naglasiti da možete pronaći i verziju bez providne bočne stranice.

      Staklo, odnosno pleksiglas je blago toniran tako da će pogled u unutrašnjost PC-a učiniti još privlačnijim, s tim da je idealno imati i uredno kabliranje, kao i atraktivan hardver, jer se kroz ovako veliki “prozor” zaista vidi apsolutno sve i ukoliko niste pedantni to neće moći tek tako da se sakrije.

      Na zadnjoj stranici pronalazimo isti dizajn kao i kod regularne verzije MasterBox 5. Tu je ugrađeni ventilator od 120 milimetara koji služi da izbacuje topli vazduh iz kućišta. Za razliku od MasterCase-a gde je moguće podešavati visinu ventilatora na “klizačima”, ovde je pozicija fiksna, ali je to sasvim razumno, jer je Masterbox ipak pojednostavljena verzija MasterCase modela.

      Nažalost, za razliku od MasterCase-a i mnogih drugih kućšta, MasterBox 5t ne poseduje opciju ugradnje napajanja sa zadnje strane. Svesni smo da je MasterBox ipak klasu ispod u segmentaciji proizvođača, ali smo se nadali da će ovaj sistem ostati prisutan i u ovom slučaju. Dobra vest je da je tu i dalje filter za prašinu koji štiti napajanje i koji se lako vadi sa zadnje strane.
      Enterijer je praktično identičan MasterBox 5 modelu, što smo i očekivali, jer je u pitanju ista šasija. Najveća razlika je vizuelna, jer MasterBox 5t ima crveni element na koji se montira matična ploča što ga čini primetno agresivnijim posebno kada imate osvetljenje u unutrašnjosti.



      Podsetimo se kako je Cooler Master zamislio mogućnost promene pozicioniranja, jer je to najbolji način da se približi ideja koja stoji iza MasterBoxa. Ideja je da po potrebi možete da pomerate kavez za hard diskove, odnosno SSD-ove, te da možete da ga pomerite na željeno mesto. Neka ograničenja naravno postoje, pa se zna gde možete da postavite nosač za SSD, a gde kavez za diskove, ali je ostavljeno dosta opcija da možete da prilagodite kućište svojim potrebama.

      Sa gornje strane se nalazi prostor za jedan ventilator od 120 odnosno 140 milimetara, što je novost u odnosu na MasterBox 5 koji je sa gornje strane bio zatvoren. Upravo je taj prostor, onaj koji filter za prašinu štiti i koji smo pominjali na prethodnoj stranici.

      Kavez za hard diskove podržava jednako i 2.5 i 3.5-inčne uređaje. Napravljen je tako da uliva poverenje, jer se koristi kvalitetna plastika. Kao i u slučaju MasterBox 5 modela zaboravite na montažu optičkih uređaja, jer nisu predviđeni, iako postoji dodatni nosač, morali biste da ga nabavite dodatno i da modifikujete prenju stranicu koja nije zamišljena da se otvara.

      Mesto za napajanje je rezervisano za dno kućišta, kao što to aktuelni trendovi nalažu, a novost je plastični oklop koji prekriva napajanje kako bi enterijer izgledao urednije i koje će svakako smanjiti toplotu koje napajanje emituje u ostatak kućišta.


      Kao i uvek, Cooler Master pazi na detalje, tako da su podržani kuleri visine do 167mm, kao i prostor za najduže grafičke karte koje su duže od 410 mm. Ugrađen je i StormGuard sistem za osiguravanje periferija u slučaju da nosite kućište sa sobom, a opcija za kabliranje ima koliko želite.

      Prednja stranica nudi mogućnost da se montiraju do ventilatora od 120 mm. Kao što smo već rekli ona se lako uklanja. Fabrički se isporučuje jedan MasterFan ventilator, a zahvaljujući promišljenom dizajnu prednja stranica može da udomi i radijator vodenog hlađenje od maksimalnih 280 mm.

      Za kraj bismo primetili i izvor svetla na prednjoj stranici koji se nalazi na samom dnu. Pogađate, on svetli u crvenoj boji, što je sasvim očekivano i čini da kućište izgleda utoliko ekskluzivnije. Ovo osvetljenje se napaja putem SATA naponskog konektora koji se može pronaći u unutrašnjosti.Cooler Master Masterbox 5t stiže u kutiji od običnog kartona za razliku od specijalno dizajniranog pakovanja koje je rezervisano za ekskluzivnije MasterCase proizvode. Ovaj potez je očekivan, jer predstavlja jedan od načina na koji proizvođač redukuje troškove.


      Propratna oprema je takođe skromnija, ali obuhvata sve što je neophodno. Tu je kratka dokumentacija, “warranty” kartica, kao i set crnih plastičnih vezica, kablića i šrafova koji će biti potrebni korisniku prilikom montaže hardvera i eventualnih izmena u konfiguraciji kućišta.

      [modul]specifikacija=9106[/modul]MasterBox 5t je za oko 3000 RSD (odnosno 25 EUR-a) skuplji od regularne verzije bez “t” sufiksa. Za razliku u ceni nudi atraktivniji dizajn, ručku za prenošenje, kontroler za ventilatore smešten u prednji panel sa konektorima, LED osvetljenje i još poneko zanimljivo rešenje.

      Da li vredi razlike u ceni? Smatramo da vredi, kako zbog nešto više opcija koje nudi, ali možda ponajviše, jer za razliku od klasičnog MasterBox-a poseduje, u nedostatku bolje reči, svojevrstan karakter. Ovo je kućište koje nikoga neće ostaviti ravnodušnim, bilo da mu se svidi ili ne. U tom smislu, MasterBox 5t nam je dopadljiviji izbor, jer zaista izgleda drugačije, a pritom nudi i neke dodatne mogućnosti tako da ima čime da potkrepi svoj agresivni dizajn.

      Prednosti:– Dizajn- Kombinacija boja- Kvalitet izrade- LED osvetljenje- Dosta opcija i prostora za jedno midi-tower kućište- Velika providna bočna stranica
      Nedostaci:– U fabričkom izdanju ne podržava optičke uređaje
      Kućište na test ustupio Cooler Master.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test