HyperX Predator DDR4 3000 MHz

HyperX Predator DDR4 3000 MHz

Kingston je pre gotovo godinu dana odvojio HyperX liniju proizvoda u zaseban brend. Iako nam je jako teško da odvojimo ova dva imena, vreme je da konačno prihvatimo ovaj potez Kingstona i od sada ćemo se truditi da ih ne povezujemo. Prvi proizvod koji ćemo tako tretirati je najbolji kit memorije koju HyperX ima u ponudi. Reč je o HyperX Predator DDR4 modulima koji su deklarisani na 3000 MHz.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      HyperX Predator 3000 MHz nam je stigao u najvećem mogućem kitu od 64 GB, tako da svaki od ovih modula poseduje kapacitet od 16 GB – što je idealno za “quad-channel” platformu, odnosno Intel LGA2011-3. Nažalost, kako je prošao period kada su LGA 2011-3 matične ploče bile u fokusu partnerima i sadaje se priča vrti ponajviše oko LGA1151 i Skylake-a, tako smo i morali da obavimo test, bez mogućnosti da vidimo pun potencijal četvorokanalnog rada memorije. Doduše, to i nije previše bitno, s obzirom na to da smo ranije ove godine testirali isti kit manjeg kapaciteta, upravo sa Intel Core i7 5820K i Gigabyte X99 matičnom pločom, gde u pogledu performansi nema nikakvih razlika.

      Sami moduli su veoma kvalitetno izrađeni, a tipično za Predatore i ovi imaju hladnjake visokog profila. Tu može nastati problem, jer u slučaju da koristite neki od velikih tower kulera, postoji dobra šansa da RAM uđe u “vazdušni prostor” hladnjaka. Sa druge strane, oni koji koriste vodeni blok, box kuler i sl. neće imati tih problema, a uživaće bolje hlađenje od onih koji imaju module niskog profila.
       
      Dizajn je prilično atraktivan, pa čak i agresivan, tako da će se dopasti gejmerima i entuzijastima, a umesto popularne crne boje koju vezujemo za HyperX brend, Kingston se odlučio za kombinaciju crne i sive boje koju takođe ne koristi retko.
       
      Kao što smo rekli u uvodu, Kingston je svoje module deklarisao na frekvenciju od 3000 MHz kroz XMP profil. Pritom, ovako visoki radni takt se postiže pri odličnim latencijama koje iznose 15-16-16-39 2T što je blizu propisanih vrednosti po JEDEC-u. Da bi postigao ovaj takt Kingston je podigao i deklarisani napon na 1.35V.
       
      Ukoliko želite da se držite manjih frekvencija, odnosno onih koje je deklarisao JEDEC, ovi Predatori će raditi na 2133 MHz pri 15-15-15-36 2T uz napon od svega 1.2 V. Tu je i dodatni XMP profil koji podešava module na 2666 MHz pri 1.35 V. Novi moduli i dalje koriste DIMM slot, s tim što DDR3 i DDR4 moduli nisu međusobno kompatibilni iz razloga što DDR3 poseduje 240, a DDR4 288 pinova.
      Test sistem:CPU: Intel Core i5 6600KRAM: 4 x 8 GB Kingston HyperX Savage DDR4 3000 MHzMatična ploča: MSI Z170 Gaming M7Grafička karta: Intel HD Graphics 530Napajanje: Cooler Master V1200 Platinum
       hyperx_predator_ddr4_3000_007_s.jpg
      Ovog puta smo nešto drugačije pristupili testiranju u odnosu na prošli put. Pre svega, smatramo da više nema potrebe da poredimo DDR4 na JEDEC-ovom standardu od 2133 MHz, jer smo već zaključili da je kupovina 2133 MHz DDR4 modula potpuno promašena investicija u slučaju da želite bolje performanse u odnosu na DDR3. Takođe, kupovina 2133 MHz modula eventualno ima smisla ukoliko pouzdano znate da je reč o modulima sa dobrim overklok potencijalom. U svakom slučaju zadržavanje na 2133 MHz nema mnogo smisla, tako da ćemo sada pogledati kako se jeftiniji HyperX Savage nosi sa skupljim Predatorima.
      cpuz_1_5.png
      Prelaskom na XMP profil, podigli smo frekvenciju memorije na 3000 MHz. Dopada nam se to što latencije nisu postale mnogo “opuštene” već su samo tRCD i tRP skočile sa 15 na 16 uz minimalno povećanje ostalih podlatencija, dok je CAS Latency je ostao 15. Što se napona tiče, on je povećan sa 1.2 V na 1.35 V što je neophodno da DDR4 čipovi mogu da rade na sličnim latencijama na tako visokoj frekvenciji. Što se overkloka tiče, Predator koristi iste čipove kao i Savage, jer se zaustavio na vrlo sličnom na taktu od blizu 3200 MHz, tako da je očigledno ovo maksimum za trenutne HyperX memorijske module deklarisane na 3000 MHz.[modul]test=447[/modul]Na polju performansi HyperX Predator gotovo da nije moguće razlikovati od Savage verzije koja radi na istom taktu. Ne samo zbog iste frekvencije, već i zbog neizmenjenih latencija i sublatencija. Jedina prednost koje korisnik može da vidi su masivni hladnjaci koji čine da Predator bude na dodir primetno hladniji tokom testiranja, jer velika aluminijumska tela efikasno odvode toplotu sa čipova.
      HyperX Predator DDR4 3000 MHz 64 GB je suštinski identičan kit kao onaj koji smo imali prilike da testiramo početkom godine. Latencije su iste, te stoga možete da računate i na iste performanse, ali je naravno kapacitet drastično veći i upravo tu dolazimo do glavne razlike.
       
      Sa jedne strane, ukoliko vam je potreban ovako veliki kapacitet RAM-a, onda je HyperX Predator svakako dobar izbor, osim u slučaju da vam ne smeta veoma visok profil hladnjaka. Oni će izuzetno lako ući u “vazdušni prostor” velikih kulera, a sva je šansa da će vam veliki kuler biti potreban, jer ne verujemo da će ovolika količina RAM-a ići uz išta manje do najboljih LGA2011 procesora kao što su Core i7 5960X i 5930K.
       
      Alternativno rešenje koje će rešiti problem visokih hladnjaka kod Predator modula je upotreba vodenog hlađenja, jer vodeni blokovi obično zauzimaju vrlo malo prostora oko procesorskog ležišta. To će svakako eliminisati praktično jedinu manu koju Predator ima. Pored ekstremno visoke cene za današnje standarde, ali to je već za očekivati kada tražite najbrži model DDR4 modula kapaciteta 64 GB.
       
       
      Prednosti:– Kapacitet- Nizak stepen zagrevanja- Dizajn i kvalitet izrade
      Nedostaci:– Visok profil- Cena

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test