Intel Core i9 10900KF

Intel Core i9 10900KF

Intel Comet Lake je još uvek atraktivan procesor, ali na kraju svog životnog ciklusa jer se za koji dan priprema izalazak nove generacije Intel Core procesora 11. generacije. Možda je pravi trenutak, ukoliko ste ljubitelj Intel platforme, da zbog korekcije cena, krenete u nabavku ovog procesora i nove ploče. Međutim, koliko je dobar i kako se nosi sa sve jačom AMD Ryzen konkurencijom? Pravi je trenutak da odgovorimo na ovo pitanje...

    Sadržaj

      U suton aktuelne serije Intel Core procesora 10. generacije pod kodnim imenom mikroarhitekture Comet Lake, dočepali smo se za potrebe testa i vrednovanja performansi, jednog od najjačih modela pomenute generacije – Core i9 10900KF. Nema bolje uvertire za upoznavanje sa predstojećom, 11. generacijom Rocket Lake modela od prilike da detaljno ispitamo realne domete pomenutog modela aktuelne Intel Core serije. Tako ćemo na najbolji način moći da ispratimo evoluciju performansi i očekivanja koje korisnici gaje od svake nove generacije Intel procesora i to u scenariju rada sa realnim aplikacijama i najaktuelnijim gejming naslovima.
       Intel_Core_i9_10900KF_1s.jpg
       Ovaj procesor je po mnogo čemu karakterističan jer je po prvi put u Intel desktop kategoriju CPU rešenja doneo model sa 10 fizičkih i 20 Hyper Threading Technology (HTT) operativnih jezgara. Nesumnjivo je AMD Ryzen serije 3000 izvršio pritisak na Intel tako da je odgovor bio očekivan – performanse u “multitreding” situacijama su morale ozbiljno da se poprave kako bi Intel Core mogao da parira performansama AMD Ryzen modela. Ipak, jedno je želeti, a drugo je postići sa još uvek starijim ali unapređenim postupkom 14nm izrade tranzistora. Zadržati visoke turbo frekvencije je veliki izazov za inženjere – zbog potrošnje energije i visoke radne temperature.
       
      Intel Core i9 10900KF radi na baznoj frekvenciji od 3.7 GHz, dok uz pomoć Intel Turbo tehnologije pojedinačna jezgra ubrzavaju do maksimalnih 5.3 GHz. Ovaj procesor koristi i Turbo Velocity funkciju koja u slučaju prisustva boljeg sistema hlađenja, kada je maksimalna vrednost radne temperature manja od predviđene, procesor oseti mogućnost da ubrza više jezgara, a ne samo pojedinačana, do granice od 5.3 GHz.
       
       Intel_Core_i9_10900KF_CPUZ.jpg
       
      Procesor koristi ukupno 20 MB Smart Cache memorije i ima deklarisanu potrošnju od prosečnih 125W. Takođe, raspolaže mogućnošću konfigurabilnog TDP faktora pa uz podešavanje u BIOS-u ploče od njega praktično možete napraviti štedljivu verziju centralnog procesora, koji prema rečima proizvođača, pri frekvenciji od 3.3 GHz ima prosečnu potrošnu od 95W. Dakle, izbor je na vama – niže temperature, manja potrošnja i još uvek mogućnost da izvršavate 20 tredova isoptvremeno na frekvenciji nešto preko 3 GHz ili brutalne performanse sa izletima do 5.3 GHz, kada potrošnja i grejanje značajnije rasu i pretpostavljaju ugradnju vrhunskog kulera.
       
      Comet Lake u Core i9 10900KF verziji kao i ostali procesori iz ove serije, koristi dvokanalni memorijski kontroler za rad sa DDR4 memorijama nominalne radne frekvencije od 2933 MHz. Može i brže, ali u “overkloking” režimu. Sposoban je da adresira ukupno 128 GB RAM-a i prema našim merenjima isporučuje transfer podataka od  35 GB/s pod Windows 10 sistemskim okruženjem.
       
       Ci9_10900KF_PCIe3.jpg
       
      Sistemski kontroler u procesoru ima podršku za rad sa PCIe 3.0 standardom, te raspolaže podrškom za rad 16 komunikacionih putanja koje mahom koristi za rad sa grafičkom kartom. Podržava i mogućnost rada sa više grafičkih karti i preraspodelu PCIe putanja uz podršku adekvatne matične ploče (1×16, 2×8, 1×8+2×4).
       
      Procesor stiže u LGA1200 pakovanju i moguće ga je koristiti u kombinaciji sa matičnim pločama baziranim oko Intel 400-serije čipsetova, kao i najnovijim na bazi Intel 500 serije namenjenih 11. Intel Core generaciji procesora. Jednom rečju, generacija ploča koja podržava procesora kompatibilne sa LGA1200 ležištem. Maksimalno dozvoljena granica radne temeprature iznosi 100 stepeni nakon čega procesor aktivira “throttling” bezbednosni mehanizam i obara radnu frekvenciju štiteći ga od pregrevanja i oštećenja.
       
       Intel_Core_i9_10900KF_2s.jpg
       
      Intel Core i9 10900KF nema integrisano grafičko jezgro zbog čega ima dodat sufiks “F” u oznaci modela. To znači da ćete morati da upotrebite zasebnu grafičku kartu u postupku konfigurisanja PC sistema na bazi ovog procesora. Takođe, raspolaže i podrškom za ubrzano izvršavanje SSE4.1, SSE4.2 i Intel AVX2 setova instrukcija, koje u scenarijima intezivnih proračuna mogu značajnije ubrzati rad i skratiti vreme izvršavanja pojedinih poslova. Pored toga podržani su i određeni sigurnosni mehanizmi poput: AES instrukcija za enkripciju podataka, Secure Key i Software Guard Extensions tehnologija koje pomažu softveru da stvori sigurnije okruženje za izvršavanje specifičnih programa i zaštitu podataka. Test sistem:

      MB: 

      Gigabyte Z590 Aorus Master

      CPU: 
      Intel Core i9 10900KF

      RAM: 

      HyperX Predator 4266 CL19 2×8 GB

      VGA: 

      AMD Radeon RX 5700 XT 8G GDDR6

      SSD: 
      ADATA SU800 SATA 2TBADATA Gammix S11 Pro 240GB M.2, NVMe x4

      Cooler:

      CM MasterLiquid Pro 240

      PSU: 
      Cooler Master MWE 650 Gold  

      Driver:

      Intel Chipset 1909.12.0.1236Adrenalin 21.2.2

      OS:
      Windows 10 64-bit ver. 20H2

       
      Performanse:
      [modul]test=1093[/modul][modul]test=1094[/modul]
       
      Intel_Core_i9_10900KF_3s.jpg 
      U pogledu performansi, kada je u pitanju rad u zahtevnim aplikacijama kao što su: rendering, 3D modeliranje, CAD/CAM, Adobe aplikacije za obradu fotografija, videa, konverzija muzike i slični poslovi koji traže intezivne proračune, Intel Core i9 10900K se uprkos svojih 10C/20T jezgara nije proslavio u direktnom odmeravanju snage sa konkurentskim Ryzen 9 5900X procesorom. Zaostatak gotovo da se ne spušta ispod 30% a ide i preko 40% u pojedinim situacijama.
      Međutim, ukoliko poredite trenutne cene, direktan konkurent Core i9 10900KF modelu, kada je u pitanju nova AMD Ryzen 5000 serija je zapravo 8-jezgarni Ryzen 7 5800X. Gledajući postignute rezultate oni su kao i u primeru njihove cene, skoro potpuno izjednačeni.
      Z590Master_blender.png 
      Slična je situacija i u igrama gde se razlika svodi na 1-5% u zavisnosti od naslova do naslova. Uglavnom, neki realni zaključak je da su konkurenti prilično “poravnati” i u ovoj oblasti rada na računaru.
      Što se tiče ponašanja u radu, ovaj procesor zahteva iole bolji AiO sistem vodenog hlađenja kako bi “razvio” maksimalne performanse. Mi smo sa jednim CM MasterLiquid Pro 240 mm sistemom, postigli potpuno stabilinih 4.8 GHz na svim, trenutno angažovanim jezgrima pod opterećenjm od 100% uposlenosti Comet Lake resursa. Potrošnja se kretala do maksimalnih 200-215W, dok se temperatura pojedinačnih jezgara kretala u intervalu od 70-85 stepeni.
      Z590Master_C4D.png 
      Zanimljivo je da sa slabijim kulerima procesor automatski podešava štedljiviji mod kada troši 65-95W, ali i značajnije obara frekvenciju, pa u situacijama kada su uposlena sva jezgra frekvencija ne prelazi 3.7 GHz odnosno 4.1 GHz. Dakle, dobro hlađenje se podrazumeva ukoliko želite maksimum performansi iz Core i9 10900KF teškaša.Poslednja korekcija cena je učinila Intel Core i9 10900K pristupačnijim nego što je to bio slučaj u nekim prošlim vremenima. Ipak, vidno je koliko 14nm arhitektura, kaska za AMD Ryzen 3 tehnologijom. Spominjući najjaču Core i9 seriju automatski ga stavljate u rang najjačih Ryzen 9 modela, a očigledno to ne odgovara realnosti – ni u pogledu cene, a ni performansi.
       
       Intel_Core_i9_10900KF_4s.jpg
       
      Danas je realnost drugačija u odnosu na nekoliko godina unazad. Ko bi rekao da najjači Intel Core modeli serije i9, nisu dorasli Ryzen 9 već klasu niže pozicioniranim Ryzen 7 modelima. Kada to pravilno sagledate i postavite ih na pravo mesto, ispada da Core i9 10900KF i nije tako loš procesor. Ipak, nedostatak nekih novih tehnologija poput podrške za PCIe 4.0 standard i manji broj brzih PCIe putanja pod direktnom kontrolom CPU sistemskog kontrolera, svakako jesu hendikep Intel Core procesora.
       
      Dodajte tome i osetno veću potrošnju, kao i nagli skok temperature pri pokušaju da dostignete “obećanih” 5.3 GHz su otežavajuća okolnost koja ovaj procesor dovode u inferiorniji položaj u odnosu na AMD Ryzen konkurenciju. Ne zaboravimo i odsustvo podrške sistemskog kontrolera, radu ultra brzih USB 3.2 Gen2 10 Gbps portova. 
       
      ________________________________________
       
      Prednosti:
      – Visoka frekvencija Turbo koraka
      – 10 jezgara, 20 “thread-ova”
      – Dobre gejming performanse
       
      Nedostaci:
      – Grejanje i potrošnja na visokim frekvencijama
      – Nema PCIe Gen4 podršku
      – Zahteva skupe ploče za OC
      – Nema USB 3.2 Gen2 podršku 
       
      Cena oko 480-500€

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test