Intel Core i9 9900KF

Intel Core i9 9900KF

Najpoznatija i najpopularnija serija Coffee Lake procesora u verziji modela bez integrisanog grafičkog jezgra je još bliži gejming populaciji. Brz u igrama, ali jednako dobar i u računski zahtevnom softveru, ovaj procesor je san snova svih koji žele brzu i moćnu PC "mašinu". Pad cena usled izlaska novijih modela ga čini još atraktivnijim, ali sa druge strane je evidentan nedostatak novih specifikacija koje ga čine manje atraktivnim, posebno u kombinaciji sa novom generacijom PCIe 4.0 grafičkih karti...

    Sadržaj

      Intel Core i9 9900KF je varijanta najbrže serije centralnih procesora 9. generacije na bazi Coffee Lake mikro-arhitekture. Razlika u odnosu na Core i9 9900K se svodi na izostanak integrisanog grafičkog jezgra i to je zapravo činjenica zbog koje ima “F” u oznaci. Procesor se dobija upotrebom 14nm postupka izrade tranzistora.
      U pitanju je model procesora sa 8 fizičkih jezgara i mogućnošću izvršenja 16 “tredova” zahvaljujući aktivnoj  “Hyper Threading” tehnologiji. Raspolaže sa 16MB Smart Cache memorije za keširanje podataka. Jezgra procesora rade na baznih 3.6 GHz i uz pomoć Intel Turbo funkcije, pojedinačna ubrzavaju do granice od 5 GHz. Prosečna potrošnja je 95W.
      Ci9_9900KF_s.jpg 
      Procesor raspolaže dvokanalnim memorijskim kontrolerom koji prema fabričkim podacima i JEDEC standardima podržava rad sa DDR4-2666 modulima, dok u overkloking režimu i kombinaciji sa odgovarajuće dobrom pločom, ove vrednosti mogu biti i veće. Sposoban je da adresira 128GB RAM-a i ostvari maksimalni protok podataka na relaciji CPU-RAM od 41.6GB/s.
       Ci9_9900KF_1s.jpg
      Sistemski kontroler ugrađen u procesor podržava rad PCIe standarda 3. generacije i ima na raspolaganju 16 transportnih putanja koje su namenjene mahom radu sa grafičkom kartom.  U zavisnosti od konkretnog modela matične ploče, one se mogu i drugačije raspodeliti ali uglavnom nema na raspolaganju posebnu magistralu od 4x PCIe transportne linije ka M.2 SSD-u kao najmodernija generacija procesora, ukoliko se pak “ne ukrade” od grafičke karte koja onda radi u x8 režimu. To svakako nije opcija ukoliko želite da vam GPU radi u maksimalnom režimu performansi. Zbog toga su mahom na Intel Z390 generaciji matičnih ploča, M.2 konektori pod kontrolom Z390 čipseta koji sa svoje strane,  obezbeđuje ukupno 24 PCIe 3.0 transportnih putanja za komunikaciju sa uređajima.
      Ci9_9900KF_2s.jpg 
      Intel Core i9 9900KF stiže u LGA1151 pakovanju, tako da mu generacijski odgovaraju ploče na bazi Intel Z390 čipseta. One sa novijim Z490 i Z590 modelima čipseta, ne mogu raditi sa ovim modelom procesora zbog drugačijeg podnožja za procesor.Test sistem:

      MB: 

      ASUS Prime Z390-P

      CPU: 
      Intel Core i9 9900KF

      RAM: 

      HyperX Predator 3200 CL16 2×16 GB

      VGA: 

      AMD Radeon RX 5700 XT 8G GDDR6

      SSD: 
      ADATA SU800 SATA 2TBADATA Gammix S11 Pro 240GB M.2, NVMe x4

      Cooler:

      CM MasterLiquid RGB 240

      PSU: 
      Cooler Master MWE 650 Gold  

      Driver:

      Intel Chipset 1909.12.0.1236Adrenalin 21.2.2

      OS:
      Windows 10 64-bit ver. 20H2

       
      Performanse:
      [modul]test=1093[/modul][modul]test=1094[/modul]Osmojezgarni Coffee Lake u jednom od svojih najbržih i najjačih izdanja zahteva dobro hlađenje. Tokom testiranja smo zapazili tri radna režima u zavisnosti od maksimalno dozvoljeng faktora potrošnje. Definišete ga u BIOS-u matične ploče.
      Prvi je praktično onaj sa limitom od 65W, kada procesor pri punom opterećenju resursa angažuje sva raspoloživa jezgra, dostiže maksimalnu frekvenciju od 3600 MHz. Pošto je potrošnja najniža, logično je da su i radne temperature niske, pa u našem slučaju kada smo koristili 240mm AIO sistem hlađenja su se kretale oko 50 stepeni Celzijusa.
       Ci9_9900KF_3s.jpg
      Drugi režim je definisan parametrom potrošnje od 95W kada procesorska jezgra rade na 4-4.1 GHz i pomoću turbo mehanizma, pojedinačna ubrzaju do 5 GHz. Maksimalna temperatura u ovom režimu se kreće oko 60 do 65 stepeni Celzijusa.
      Konačno najbrži radni režim je kada procesorska jezgra ubrzavaju do 4.7-4.8 GHz. Potrošnja je u tim situacijama najveća i kreće se oko 200W kao i temperature koje gravitiraju oko maksimalno dozvoljenih 90 stepeni. U ovom slučaju je potrebno koristiti najbolja rashladna rešenja kako bi se procesor održao u zoni dozvoljenih temperaturnih okvira jer se u suprotnom aktivira zaštitni mehanizam od pregrevanja koji obara radnu frekvenciju procesorskih jezgara, tzv. “throtlling”. U ovim situacijama Intel Core i9 9900KF očekivano, postiže i najbolje performanse.Intel Core i9 9900KF je svakako jedan od najboljih procesora svoje generacije pre svega poznat po odličnim gejming performansama, zbog čega je svojevremeno bio nagrađen titulom najbržeg i najboljeg gejming procesora. Od tada se dosta toga promenilo i u pogledu tehničkih specifikacija i performansi stigli su moderniji, ali i brži modeli procesora iz ponude vodećih proizvođača (Intel i AMD).
      Ci9_9900KF_4s.jpg 
      Međutim i dalje je to veoma sposoban i moćan procesor koji svojim performansama uspešno parira kako na polju gejminga tako i u sferi zahtevnih aplikacija na izradi sadržaja u visokoj rezoluciji. Zbog toga je bez problema moguće ga koristiti za 4K video produkciju, 3D modeliranje, CAD/CAE aplikacije, programiranje i kompajliranje –  dakle ima i dalje veliku upotrebnu vrednost u širokom delokrugu korisničkih aplikacija i to svakako onim najzahtevnjim po pitanju hardverskih resursa.
      Sa druge strane je jasno kao dan do ovo nije trenutno najnovija platforma zbog izostanka PCIe 4.0 standardna, nedostatka direktne komunikacije procesora sa prvim M.2 SSD uređajem. DMI3.0 magistrale manje propusne moći kojom komunicira sa čipsetom i ostalim tehničkim finesama kojima se mogu pohvaliti pripadnici Intel Core 10. i naročito 11. generacije centralnih procesora.
      Za kraj ćemo još jednom ponviti da se radi o veoma sposobnom i vrlo brzom procesoru za trentunu generaciju programa i igara, a svakako će tako ostati i u nekoj bližoj budućnosti!
      _______________________________________________ 
      Prednosti:
      –  Brzina u zahtevnim aplikacijama-  Dobra iskorišćenost resursa u aktuelnoj generaciji softvera-  Gejming performanse
      Nedostaci:
      –  Veća potrošnja i grejanje od AMD konkurencije-  Nedostatak PCIe 4.0 podrške-  Nedovoljan broj PCIe putanja sistemskog kontrolera
      CENA: oko 350€

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi