Nebojša Todorović
Mobilni vs desktop GPU
Koliko god se bavili suvoparnim specifikacijama koje mnogima dosta toga govore, ali isto tako nekima ne znače baš ništa, ne možemo prikazati koliko će neka igra bolje ili lošije raditi. Stoga, hajde da vidimo da li su oznake za “mobilce” zaista opravdane…Još odavno su proizvođači grafičkih karti shvatili da prosto ne postoji mogućnost da se isprate standardi u mobilnom segmentu, jer su čipovi postali prezahtevni u smislu zagrevanja i potrošnje, a kako su i jedni i drugi izrađeni u istom proizvodnom procesu, bilo kakvo rešavanje problema koje se ne svodi na smanjenje performansi nije dolazilo u obzir. U startu su se koristili isti čipovi koji su radili na nižim frekvencijama i na ovaj način su izbegnuti problemi da se stvore velike razlike u performansama.
Gore pomenuta metoda je prestala sa GeForce GO 7900 GTX-om i generalno G7x čipovima, jer su se stvari po pitanju potrošnje drastično promenile pri prelasku u eru DirectX-a 10, koji je sa sobom doneo Unified shader model koji se koristi i danas. U skladu sa tim GeForce 8800GTX je u mobilnoj verziji bio “prepolovljena” verzija desktop modela, ali je zadržan čip iz iste porodice. Na dalje se koristio ovaj pristup i važio je do skoro, da bi NVIDIA napravila još jedan korak kako bi se izborila sa mobilnim segmentom.
Naime, Kepler je predstavljen, kao i GeForce GTX 690, 680 i 670 za desktop tržište. Paralelno sa njima je predstavlljena i mobilna verzija GTX-a 670 koja, na sveopšte iznenađenje, se uopšte ni ne zasniva na Kepler arhitekturi, već koristi jedan od GPU-ova prethodne generacije, a da budemo precizni radi se o GF 114 grafičkom procesoru koji je praktično ekvivalentan desktop verziji koja se nalazila u GeForce GTX 460 i GTX 560, s tim da je u prvom modelu imala drugi kodni naziv (GF 104).
Dakle, sada ne samo da nemamo više tačku poređenja, jer se ne radi o istoj arhitekturi, litografiji, već ni same tehnologije koje su implementirane u čip nisu iste (PureVideo, 3D Vision, 3DTV Play itd.). Na sve to neki od modela nižeg cenovnog ranga ipak je su bazirani na Kepleru, pa je u globalu teško pretpostaviti koji je odnos desktop i mobilne verzije grafičke karte sa istom oznakom i zaista se nadamo da dalje od ovoga proizvođači neće ići sa zbunjivanjem svojih korisnika. Jednostavno, na ovaj način se kupci primoravaju na obavezan “research” pre kupovine kako bi bili sigurni šta dobijaju i šta mogu da očekuju.
Dakle, za potrebe našeg testa uzeli smo jedan od odličnih gejming računara koji će vam u celosti biti prikazan tokom sledeće nedelje, a radi se o novom Toshiba Qosmio notebook-u koji je zasnovan na Ivy Bridge procesoru sa oznakom Core i7 3610QM procesoru. Isto tako, RAM memorija od 12GB obezbeđuje da grafičku kartu prati fantastičan ostatak sistema. Naš Qosmio poseduje i GeForce GTX 670M koji smo testirali sa istom baterijom testova koju smo koristili prilikom prikazivanja desktop GeForce GTX 670 modela.
Upotrebljena su identična podešavanja, kao i rezolucije, pa smo na ovaj način obezbedili što realniju sliku. Treba imati u vidu da iako ostatak sistema nije identičan, niti bi to bilo moguće ostvariti, može se reći da je vrlo sličan, jer Qosmio poseduje modernije komponente od našeg test sistema iako on, kao desktop PC radi na nešto višim frekvencijama. Stoga, ni jedan od testiranih GPU-ova nije imao usko grlo u bilo kakvom smislu, a uostalom ovo je najrealniji model testiranja, s obzirom da nećete doći u situaciju da koristite mobilnu grafičku kartu na desktopu i vice versa. Dakle, dosta teoretisanja, hajde da pogledamo rezultate…
Rezultati:
Desktop
Notebook
CPU
Intel Core i5 760 @ 3,8GHz
Intel Core i7 3610QM @ 2,3GHz (Turbo Boost do 3,3GHz)
RAM
4 x 4GB DDR3 1600MHz
3 x 4GB DDR3 1600MHz
GPU
GeForce GTX 670
GeForce GTX 670M
Ekran
FullHD (1920×1080)
FullHD (1920×1080)
OS
Windows 7 64bit Ultimate
Windows 7 64bit Ultimate
Rezultati 1. deo
Rezultati 2. deo
Zaključak
Bez potrebe da previše zagledate rezultate jasno se nameće zaključak da je razlika između mobilne i desktop verzije grafičke karte i pored činjenice da oznaka sugeriše da biste trebali da očekujete relativno slične performanse. Nažlost sa novom generacijom GeForce-ova NVIDIA je napravila najveću razliku do sada. Prosto, činjenica da su upotrebili stari GPU je učinila da dobijemo prilično velike disproporcije u specifikacijama. Na primer, iako ne govorimo o potpuno istoj arhitekturi GK104 koji se koristi za standardni GeForce GTX 670 poseduje 1344 Stream procesora, naspram svega 336 koji su smešteni u glomazni GF114. Ostatak specifikacija je takođe potpuno drugačiji, uključujući i frekvencije, pa su očekivanja stvorena samo na osnovu oznake potpuno besmislena, a veliki broj neinformisanih kupaca baš na taj način funkcionišu.
Da li se zbog ovoga treba osećati prevarenim? Samo donekle, jer smatramo da iako ova pogrešna politika sa označavanjem vodi do velikih očekivanja koja rezultuju na kraju razočaranjem predstavljaju stanje stvari kakvo zaista jeste. Najjači modeli na notebook-ovima, zbog ograničenih rashladnih mogućnosti i u krajnjoj liniji cene, nikada naće uspeti da stanu rame uz rame sa svojim parnjacima sa desktop PC-a i ta razlika u performansama očigledno pokazuje tendenciju rasta. Takođe, ni konkurencija ne pokazuje znake da će ovaj problem biti rešen, ali ruku na srce, AMD makar planira da koristi čipove nove generacije i time pokazuje korisnicima da ne želi da se igra sa rebrand-om u “high-end” segmentu što je korektnije prema kupcima.
Uz sve to, problem pravi i činjenica da su monitori na laptopovima dostigli rezolucije koje koristimo na desktopu. Prosto, kada je ranije većina 15-inčnih notebook-ova koristila ekrane od 1366×768 problem je bio manje izražen, a sada, kada FullHD sve više uzima maha čak i na takvim modelima, dolazimo do situacije da čak ni “high-end” mobilni GPU ne može da isprati tako visoku rezoluciju kada su zahtevniji naslovi u pitanju. U svakom slučaju, poenta je da pre nego što se oduševite oznakom, prvo proverite dobro da li se iza nje krije i u kojoj meri, veza sa originalnim proizvodom kako ne biste shvatili, najčešće prekasno, da “nije to to”.
Zahvaljujemo se firmi Gigatron na ustupljenom notebook-u za test.