USB memorije su bez obzira na pojavu klasičnih eksternih SSD uređaja bilo u SATA – USB 3.2 obliku ili onih najnovijih M.2 PCIe, preživele i izborile svoje mesto u opremi svakog korisnika. Pričam o onim, dobro poznatim, običnim USB “flešićima” koji se lako nose, ali i gube po džepovima. Bez njih se rad na računarima i brzo prebacivanje podataka sa PC na notebook ili na konzolu ili NAS – jednostavno, ne može ni zamisliti.
Pošto su veoma popularni, postoji ogromna ponuda ovog tipa USB memorije od najsporijih do najbržih, onih sa veselim oblicima, ali i onih sa metalnim kućištem, u raznim bojama, ali i onih u hladnim nijansama aluminijuma. Ponuda je zaista ogromna, možda čak i zbunjujuće velika, obzirom na njihvu skoro uniformisanu veličinu i oblik. Zbog toga može lako navesti na pomisao običnog, manje upućenog korisnika da su to praktično iste stvari, samo malo drugačije obojene i spakovane. Još kada u ovakvu filozofiju ukalkulišete faktor cene, rezultat je da se obično uzimaju oni većeg kapaciteta i lošijih performansi. Problem tek nastaje kada dođete kući i kada počnete da kopirate neki veći podatak, poput neke instalacije igre ili prebacivanja kolekcije filmova u boljem kvalitetu. Tada najčešće shvatite koliko je zapravo spora ili brza vaša USB fleš memorija. Jer ponuda brzih USB flešića sa brzinom upisa od realnih 100-ak MB/s je izuzetno ograničena na lokalnom tržištu.
Zato vam danas predstavljamo jednu od bržih USB memorija, koje smo do danas imali prilike da isprobamo i testiramo. Poslednji u nizu takvih modela je bio Kingston Datatraveler G2, pa je bilo krajnje vreme da proverimo koliko su napredovale performanse, ove veoma korisne spravice za naše računare.
U pitanju je Transcend JetFlash 930C kapaciteta 128 GB. Pravi se u verziji od 256 GB i još većeg modela od 512 GB. Karakterističan je po tome što pored standardnog USB-A konektora za povezivanje sa uređajima na bazi USB 3.2 Gen 1 standarda, dodatno koristi sa druge strane i USB-C vrstu konektora. Time je spreman za rad i sa novijom generacijom računara, notebookova ali i tablet kao i mobilnih telefona bez ikakve potrebe za korišćenjem dodatnih adaptera. Za one visprenije sa vrcavim idejama, pomenimo da ne može koristiti istovremeno oba konektora.
Izduženo telo od aluminijuma svetlo bakarne nijanse, dimenzija: 71,3 x 20 x 7,8 mm i mase 11 grama, na krajevima ima tamno-braon kapice koje pokrivaju USB konektore. Zbog ovakvog rešenja kapice se lako gube, ali drugačije nije moglo. Metalno telo bolje hladi NAND memorijske čipove i kontroler, uređaj je izdržljiviji tokom učestalog koriščenja, a usput izgleda lepše.
Ono što je svakako najvažnije je činjenica da ova USB fleš memorija koristi 3D TLC NAND čipove koji daruju izdržljivost tokom radnog veka i garantuju brzinu u radu – jednostavnije rečeno, kraće vreme prebacivanja fajlova. Proizvođač navodi maksimalne vrednosti transfera od 420MB/s prilikom čitanja i 400MB/s prilikom pisanja podataka. Naravno da su ovo maksimalne vrednosti, dok se one ostvarene u realnim situacijama mogu razlikovati što ćemo videti i objasniti u delu grafikona sa prikazanim vrednostima ostvarenim tokom testova.
Osim na računaru JetFlash 930C memorija se može koristiti i na mobilnim uređajima pod uslovom da dotični podržava USB OTG. Uz to je kompatibilan i sa Windows 7, 8, 10 i 11, zatim Mac OS 9 i novijim, kao i Linux operativnim sistemima. Kao stvoren je za rezervnu sigurnosu opciju čuvanja podataka ili sinhronizaciju ličnih podataka sa “cloud” servisa poput: Google Drive-a, Microsoft One Drive ili iCloud-a. Možete ga povezati i na novije automobile koji sve češće imaju USB-C portove i tako prebaciti kompletnu muzičku kolekciju od 20K pesama…
Ne zaboravimo da na web stranici za podršku možete preuzeti i besplatan softver sa osnovnim alatima za formatiranje ili oporavak podataka. Takođe tu je Transcend Elite softver za prikaz podataka o korišćenju USB memorije, gde možete napraviti sigurnosnu kopiju određenog direktorijuma koji se nalazi na sistemskom disku, zatim sinhronizovati “cloud” podatke, kriptovati i dekriptovati podatke na USB-u, te zaključati šifrom USB memoriju sa podacima.
Performanse:
Windows 11 sistemske performanse i kopiranje datoteka:
Kao što smo to ranije skrenuli pažnju – jedno su specifikacije o brzini uređaja, a drugo je realnost. Ono što primećujemo jeste velika nekonzistentnost performansi, koje prilično osciliraju i odstupaju od maskimalno deklarisanih vrednosti. Generalno su na nivou bolje konkurencije, ali prilično različite od vrednosti navedenih u specifikacijama uređaja i propratnom PDF materijalu.
Naime deklarisanih 400 MB/s prilikom upisa podataka nismo uspeli da ostvarimo, a najveća viđena vrednost je bila oko 330 MB/s, ali samo u prvih 10% kapaciteta tj nakon upisa nekih 10-11 GB podataka transfer je pao sa 330 MB/s na prosek od 94 MB/s i tako se držao do nekih 90% popunjenosti kapaciteta nakon čega je dodatno počeo da pada i oscilira između 65MB/s i 17MB/s. U ponovljena dva puta nakon formatiranja i jednog pokušaja da se memorjske ćelije potpuno očiste i tako, što bi rekli “na prazno” pokuša najbrža verzija upisa podataka, vrednost se ustalila na 90-94MB/s do kraja testa.
Što se tiče vrednosti transfera tokom čitanja on je konstantno bio na proseku od 330 MB/s. Neki programi poput IO Meter-a su se zbunili pa su ga častili izuzetno visokim vrednostima 482-470 MB/s za čitanje i pisanje, ali su neki poput sistemskih operacija u Windows 11 sistemu, bili rigorozni dajući još manje vrednosti od 218MB/s za čitanje i 76 MB/s za pisanje.
Generalno gledano to je sasvim dobar rezultat. Naravno da ima i boljih, ali to su uglavnom najskuplji modeli USB fleš memorija za gejmere i entuzijaste, dok je JetFlash 930C ipak namenjen malo umerenijim kupcima.
USB memorija je tokom operacija intezivnog upisa 110GB podataka bila tek jedva topla, dakle nema problem sa pregrevanjem.
Odlično sarađuje sa Android uređajima bez obzira da li su u pitanju tablet računari ili mobilni telefoni. Probali smo, radi i na EMUI 11 OS-u!
Posle svega viđenog i zabeleženog tokom testiranja, osećanja su malo uzburkana, ali nas to nije sprečilo da donesemo realan zaključak o Transcend JetFlash 930C USB memoriji. Nakon prvog ushićenja navedenim vrednostima performansi, sačekalo nas je otrežnjenje u vidu realnih brojki koje su osetno manje. Način na koji se to desilo definitivno pokazuje da je Transcend marketing preterao i da za tim nije bilo realne potrebe, jer kada na kraju dana sagledate performanse i cenu ovog uređaja, dobijete kombinaciju koja je dosta dobra i krajnje fer. Otuda ovakav pristup više šteti nego što koristi JetFlash 930C “flešiću”, a koji je u suštini sasvim dobar proizvod u odnosu na konkurenciju u sličnom cenovnom rangu.
Veliki plus je prisustvo oba aktuelna: USB-A i USB-C konektora, zatim metalnog tela i sasvim korisnog softvera koji će svojim jednostavnim korišćenjem biti od konkretne pomoći krajnim korisnicima. Lagan je, jednostavno se nosi i koristi, pa bi svakako voleli da je još većeg kapaciteta. Cena za testirani model se kreće od 35-50€, tako da vredi se potruditi i raspitati kod prodavaca za najbolju ponudu. Svakako se radi o korisnoj spravici koja je “must have” dodatak za vaš PC, mobilni uređaj ili konzolu i njihovo brzo međusobno prebacivanje datoteka. Sa Transcend JetFlash 930C memorijom život će vam definitivno, makar malo, biti lakši!
_____________________________________________
Prednosti:
– Dobre performanse
– Malo se greje u radu
– Dvostruki USB konektori, USB-A + USB-C
Nedostaci:
– Preterano “naduvane” performanse u specifikacijama
– Isforsiran sistem pseudo SLC keširanja
CENA: oko 40€
Transcend JetFlash 930C 128GB
Transcend JetFlash 930C 128GB je jedan od onih uređaja koji će vam sigurno olakšati svakodnevnu upotrebu računara, laptop ili mobilnih uređaja, kao i međusobno prebacivanja fajlova sa telefona, tablet računara, konzola, njihovo lako daljenje preko NAS i WiFi ruter uređaja. Jednom rečju svestran i nadasve koristan deo obavezne opreme...