Logitech Harmony 1100

Logitech Harmony 1100

Porodicom Harmony daljinskih upravljača Logitech je uveo vrhunske tehnologije u jednu naoko jednostavnu oblast - univerzalni daljinski upravljači su već godinama uobičajena stvar, ali je Harmony familija prva koja je, primenjujući Internet distribuiranu bazu podataka, zaista univerzalana, a pri tom i veoma jednostavana za upotrebu. Barem u teoriji. Nakon velikog uspeha modela Harmony 1000, Logitech je krajem prošle godine predstavio njegovog naslednika. Pogledaj

    Sadržaj

      Logitech Harmony 1100

      Porodicom Harmony daljinskih upravljača Logitech je uveo vrhunske tehnologije u jednu naoko jednostavnu oblast – univerzalni daljinski upravljači su već godinama uobičajena stvar, ali je Harmony familija prva koja je, primenjujući Internet distribuiranu bazu podataka, zaista univerzalana, a pri tom i veoma jednostavana za upotrebu. Barem u teoriji. Nakon velikog uspeha modela Harmony 1000, Logitech je krajem prošle godine predstavio njegovog naslednika. Pogledajmo šta nam on konkretno donosi?

      Logitech Harmony 1100 se ne razlikuje mnogo od svog prethodnika, šta više potpuno su identični u svakom detalju. Tanak je i ima veliki ekran (3.5″) osetljiv na dodir. Tastera nema mnogo – ispod ekrana je najbitniji zvani Activities, gore je mali taster za isključivanje (ne upravljača, nego uređaja koje kontroliše), a desno dve klackalice za izbor kanala i podešavanje jačine zvuka, te četiri kurzorska tastera sa malim OK u centru. Upravljač se napaja iz puneće baterije, a uz njega dobijate ispravljač i bazu u kojoj će počivati kada vam nije potreban. Ugrađeni žiroskopski sistem prepoznaje kada upravljač uzmete u ruku, pa će automatski uključiti ekran bez potrebe da pritiskate bilo šta.

      Za konfigurisanje upravljača potreban vam je računar sa aktivnom Internet vezom. Kažete mu koje uređaje posedujete i on iz centralne baze podataka preuzme kontrolne kodove za njih; ako nekog uređaja nema u bazi ili niste sigurni kako se on precizno zove (zašto na prednjoj strani svakog uređaja nije jasno napisana oznaka?), imate mogućnost da usmerite njegov originalni daljinski upravljač u IR port Harmony-ja, pritiskate tastere prema uputstvima koje dobijate i tako, kroz neku vrstu “binarnog pretraživanja”, dovršite konfigurisanje. Čitava procedura u našem slučaju nije funkcionisala sjajno: prvo se softver dugo, pa je onda njegov update potrajao sledećih pola sata, da bi kasnije logovanje na sajt propadalo sa nekim opskurnim porukama o isteklim sesijama (Internet veza je, inače bila sasvim korektna). Najzad smo nekako prošli tu fazu, ali komunikacija sa uređajem nije uspevala jer je softver stalno mislio da imamo neki stari Harmony (koji smo doduše imali na testu, pre godinu ipo dana, ali smo njegov softver uredno deinstalirali). Najzad smo uzeli drugi notebook, ponovo prošli kroz istu mukotrpnu proceduru instalacije i uspeli da konfigurišemo uređaje. Kasnije je sve radilo dobro, ali uz značajan period navikavanja. Harmony počiva na listi scenarija (tzv. aktivnosti): ne upravljate konkretnim uređajem, nego kažete daljincu šta želite da radite (recimo, da gledate film sa DVD-ja) a on uradi sve što je potrebno za to (uključi televizor, prebaci ga na odgovarajući AV ulaz, uključi DVD plejer, započne reprodukciju…).
       

      Mnoge aktivnosti su dobro podešene u default stanju, a postoji i mogućnost da sami dodajete nove ili menjate redosled poteza. Ipak, najzad dođe trenutak kada treba direktno upravljati nekim uređajem (kada bi mogla da se definiše aktivnost “hoću da gledam film preskačući reklame”…), a tada se na ekranu pojavljuju tasteri koji odgovaraju komandama. Nažalost, svi tasteri su jednakog oblika, sa sličnim natpisima i složeni su po nekoj vrsti abecednog reda, tako da kod komplikovanijih uređaja kao što je DVD ili Blu-ray rikorder postoji nekoliko ekrana sa komandama među kojima treba šetati. Pokazuje se da je i dalje mnogo lakše pritisnuti logično postavljen taster na pravom daljinskom upravljaču.
       

      Nakon par dana druženja možemo reći da je Logitech Harmony 1100 dobro zamišljen i veoma kvalitetno izrađen univerzalni daljinac, ali da nije daleko otišao od svog prethodnika. Nešto prijatnije rešen grafički interfejs i viša radna autonomija baterije su jedine nama vidljive prednosti ovog rešenja u odnosu na model 1000. Pitanje je da li to zaista vredi 80-tak evra više koje trebate izdvojiti za njega.

      Specifikacija
       

      Proizvođač

      Logitech

      Web strana proizvođača

      www.logitech.com

      Naziv proizvoda

      Harmony 1100

      Napredne kontrole

      3.5″ displej osetljiv na dodir

      Veza sa računarom

      USB

      Komunikacija sa uređajima

      IRC

      Podržani OS-ovi

      Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Mac OS X 10.3 – 10.5

      Cena (sa PDV-om)

      449 evra

      Kontakt

      www.logitech.com

      Za:

      – Atraktivan dizajn
      – Kontrola do 15 uređaja istovremeno
      – Ekran osetljiv na dodir
      – Autonomija baterije
      – Upravljački interfejs

      Protiv:

      – Mali broj novina u odnosu na prethodnika

      Harmony 1100 na test ustupila kompanija Logitech

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test