Logitech K480

Logitech K480

Kompanija Logiteh je svima dobro poznata kao kreator nekih kvalitetnih i elegantnih rešenja u domenu nestandardnih periferija. U kombinaciji sa prepoznatljivim kvalitetom i brendom Logitecha, to je više nego dovoljno da utiče da puno očekujemo od svakog proizvoda. Ideja Logitech K480 mobilne tastature je u teoriji odlična – Bluetooth tastatura koja može da funkcioniše sa više uređaja istovremeno. Međutim, koliko je izvedba dobra u praksi? Pogledajmo...

    Sadržaj

      Mobilni uređaji su postali deo naše svakodnevice u svakom smislu te reči. Telefoni i tableti su odavno sveprisutni u našim životima, ma koliko mnogi bili skeptični prilikom njihovog pojavljivanja i/ili omasovljivanja. Stoga ne čudi što je Logitech rešio da odgovori na neke glavne mobilne trendove i ponudi tastaturu koja je za mnoge idealan spoj svetova. U praksi, pokazuje se da kompromisi ne funkcionišu uvek kako bi trebalo, ali pogledajmo šta K480 donosi i da li ste profil korisnika kome će ona pogodovati.
      k480_4_s.jpg
      Ideja
      Premisa je izuzetno jednostavna. Logitech je naziva “Kuckajte-na-bilo-čemu.” Odmah ćemo reći da se radi o tastaturi koja sa drugim uređajima komunicira Bluetooth tehnologijom. Odlično za mobilne uređaje, dosta manje odlično za PC računare. Mobilne naprave (skoro) sve odreda imaju ugrađenu Bluetooth podršku, i ta strana kompatibilnosti funkcioniše dobro.
      logitech_k480_2_s.jpg
      Sa PC računarima (ili Mac računarima) je situacija nešto zamršenija. Naime, ukoliko koristite laptop, ne možemo da zamislimo da biste želeli da koristite ovu tastaturu na njoj. Velika je, ali ne veća od standardne laptop tastature. Iskreni da budemo – dosta ranije u odnosu na zaključne delove – ni kvalitet kuckanja na njoj nije naročito dobar da bi vas stimulisao da je korisite umesto neke klasičnije tastature, bilo da se radi o tastaturi već ugrađenoj u prenosni računar, bilo da se radi o odvojenoj, klasičnoj desktop tastaturi.
      logitech_k480_8_s.jpg
      No, poenta je u mobilnim uređajima. Sa njima tastatura funkcioniše odlično. No, idemo redom. Pogledajmo najpre šta je sve podržano.
      Logitech se postarao da tastatura podržava širok spektar računarskih i mobilnih uređaja
      Podrška
      Spisak podržanih vrsta uređaja je zaista impresivan. Podržani su Windows operativni sistemi, kao i Mac OS X operativni sistemi. Chrome OS, za korisnike kojima tako nešto treba? Tu je. Koristite iPad ili iPhone? Podržano je funkcionisanje pod operativnim sistemima od iOS 5 naovamo. U praksi, to znači da biste, primera radi, ukoliko koristite najstarije iPad uređaje, trebali da apdejtujete iOS, ali u svakom slučaju K480 podržava rad i sa prvim iPadom. Najzad, spadate u Android korisnike? Vaš tablet ili smartfon je podržan, pod uslovom da pokreće Android operativni sistem verzije 3.2 ili noviji.
      logitech_k480_7_s.jpg
      Sve u svemu, Logitech se postarao da ova tastatura ima zaista potpunu “Microsoft-Google-Apple” podršku. Skoro potpunu, budući da Windows Phone uređaji nisu podržani…u čemu, brutalno iskreni da budemo, i ne vidimo neki problem. Kupci uvek trebaju da dobro razmisle o svim aspektima i rasprostranjenosti podrške za svoju narednu platformu prilikom kupovine. Svi bitniji tipovi uređaja su podržani, bez obzira o kakvom se uređaju radi, dokle god postoji Bluetooth podrška. Nešto kasnije ćemo detaljnije opisati i proces povezivanja uređaja i biranja odgovarajuće naprave preko selektora. Podsećamo, tastatura može da radi sa do tri povezana uređaja istovremeno. Pogledajmo i specifikacije tastature.
      [modul]specifikacija= 7992[/modul]Pakovanje i izgled
      Naš primerak tastature je bio bele boje, ali postoji i crna varijanta, koju možete videti na nekim od priloženih slika. Pakovanje je izuzetno jednostavno. U njemu ćete naći ossnovno uputstvo, veliku tastaturu i prateće baterije. Tastatura funkcioniše pomoću dve AAA baterije, i proizvođač obećava veoma dugu autonomiju rada. Baterije traju do dve godine, računato po sistemu od 2 miliona klikova u kancelarijskim uslovima godišnje. U svakom slučaju, pošto je prisutan indikator stanja baterije, nećete doći u (ne)priliku da ostanete bez tastature u nezgodno vreme.
      k480_10_s.jpg
      Kada uzmete tastaturu u ruke, odmah vam je jasno da se ne radi o malom proizvodu. Njena masa iznosi čitavih 820 grama! Ne ostavlja utisak proizvoda kod koga se vodilo računa o istanjivanju – verovatno zato što je deblja i od mnogih laptopova. Debljina iznosi 20 milimetara, dok širina i dužina iznose 300, odnosno 195 milimetara.

      Korisna površina – ona na kojoj su tasteri – je, recimo, identična sa površinom istih tih tastera (K480 nema numerički deo) na autorovoj mehaničkoj tastaturi CM Storm Trigger. To naizgled zvuči obećavajuće za one koji žele kvalitetno iskustvo u kuckanju, ali ne trebate da mislite da je iskustvo iole blisko mehaničkim tastaturama. Tasteri su potpuno drugačiji.
      logitech_k480_11_s.jpg
      Sa donje strane zatičemo četiri gumirane nožice koje pomažu prijanjanje na stolu. Nažalost, Logitech nije implementirao neki dodatni ergonomski dodatak kojim bi se, recimo, promenio ugao pod kojim je tastatura oslonjena na sto. Šteta, budući da vidimo dosta scenarija u kojima bi to dodatno podiglo kvalitet korišćenja, naročito u slučajevima kada koristite tablet, pa na ovaj način izdignete i tastaturu i njega dodatno. Nazad se još nalaze prostor za smeštanje baterija, prekidač rada tastature (na ovaj način možete dodatno kontrolisati potrošnju baterije), kao i indikator rada baterije. Na bokovima ne zatičemo nikakve konektore ili elemente od interesa.
      Možete povezati i koristiti do tri uređaja istovremeno, a samo povezivanje je veoma jednostavno
      Kao što smo već pomenuli, naša varijanta je bila bela, kao na priloženim fotografijama. Tasteri su gotovo kružnog oblika, dosta zaobljeni, sa puno prostora između njih. Iznad njih se nalaze multimedijalno-funkcijski tasteri, a ono po čemu se K480 razlikuje od drugih tastatura je smešteno iznad njih. Levo se nalazi prekidač pomoću koga birate aktivni uređaj. Moguće je simultano povezati tri bilo koja uređaja koji podržavaju Bluetooth, a ovim prekidačem birate aktivan uređaj. Desno od njega, kroz celu širinu tastature je smeštena nalepnica koja objašnjava kako povezati uređaje sa ovom tastaturom. Na desnoj strani su Connect prekidači, kojima birate koji tip uređaja povezujete.
      logitech_k480_3_s.jpg
      Iznad ovog dela, pri vrhu, je smešten jedan kanal. Reč je o kanalu u koji trebate da postavite svoj mobilni uređaj, koji će onda stajati pred vama poput ekrana na laptopu. Možete držati svoj tablet ili smartfon postrance ili uspravno, a kako i za iPad postavljen postrance ima “lufta”, cenimo da ovde možete staviti bilo koji tablet sa ekranom do 12 inča. Ovaj prostor je ispunjen nešto mekšim materijalima u odnosu na tvrdu okolnu plastiku, pa ne trebate da strahujete da će doći do oštećenja vaših naprava.
      logitech_k480_9_s.jpg
      Povezivanje
      Samo povezivanje uređaja je veoma jednostavno. U suštini, sve dovoljno objašnjava priložena nalepnica. Nakon što ubacite bateriju, najpre na selektoru odaberete jednu od opcija (1, 2 ili 3) kako biste uređaju koji planirate da povežete dodelili odgovarajući slot. Potom držite pritisnutim jedan od Connect tastera u gornjem desnom uglu tri sekunde. Kažemo “jedan od Connect tastera” budući da je levi predviđen za povezivanje Windows, Android i Chrome OS uređaja, a desni za povezivanje Mac OS X i iOS naprava.
      uputstvo_s.jpg
      Nakon toga je potrebno da uparite svoj mobilni uređaj sa tastaturom iz odgovarajućeg menija. Naravno, još jednom naglašavamo, podržane su isključivo Bluetooth konekcije, ovo nije običan WiFi (iznenadili biste se koliko u svakodnevnoj komunikaciji nailazimo na brkanja “tipova bežičnosti…) Sve u svemu, procedura je laka i jednostavna. Ponovite je još dva puta ukoliko želite sa drugim napravama, prethodno pomerivši selektor u odgovarajući položaj, kako biste odgovarajući “slot” dodelili odgovarajućem uređaju. Sve što je nakon toga potrebno da odaberete uređaj na kome će tastatura biti aktivna jeste da “šetate” kružnim tasterom za selektovanje (1, 2 i 3).
      k480_3_s.jpgU praksi
      Dolazimo do najkontroverznijeg dela našeg izlaganja. Suština je da ova krosplatformska tastatura ima dosta prednosti, ali i neke – makar prema našem mišljenju – očigledne nedostatke. Pre svega, spomenuta krosplatformska podrška je dobra, ali stičemo utisak da će pre svega biti pogodna za mobilne uređaje. Tu međutim odmah dolazimo do svojevrsnog problema da tastaturu ne možemo eksplicitno povezati ni sa jednim svetom, a evo i zašto.
      k480_8_s.jpg
      Pre svega, treba znati da samo kuckanje ne prati savremene trendove. Tasteri su veliki i hod dubok, ali su tako zaobljeni da između njih ostaje previše prostora. Takođe, nismo zadovoljni preterano osećajem u kucanju. Sad, može se reći da je to konzistentno sa mobilnim tastaturama, ali K480 i nije mobilna tastatura. Ona je naizgled univerzalna, ali u skoro svakom scenariju ima nešto što je sprečava da to bude. Od laptop tastatura je inferiornija, za mobilne uređaje je solidna ali samo ukoliko vam nije potrebno da kuckate nešto duže.
      k480_1_s.jpg
      Isto tako, teško da ćete je nositi sa sobom sa njenih 820 grama, tako da je verovatniji scenario da će vam stajati kod kuće ili u kancelariji za slučaj da želite da iskoristite svoj mobilni uređaj za neko kuckanje, što nas opet vraća na scenario gde vam tastatura neće koristiti u situacijama kada bi najviše trebalo – dok ste u pokretu. Kada sednete za sto, najčešće ćete posegnuti za računarom. A opet, ta velika masa je dobra stvar, kada u tastaturu ubacite tablet ili telefon, ili čak oba. Dakle, ne kažemo da tastatura ne funkcioniše – naprotiv, ona ima svoje veoma dobre strane, ali moramo da ukažemo da u svakom scenariju ima prednost i manu, kako biste bili načisto sa time šta kupujete.
      k480_5_s.jpg
      Domet konekcije je deklarisan na desetak metara, ali ukoliko je budete prevashodno koristili za mobilne uređaje, svakako je nećete koristiti na takav način jer ništa na ekranima nećete videti. Istina, uvek je moguće da ćete kreirati neku konfiguraciju vašeg digitalnog doma u smislu da ćete sa telefona/tableta strimovati sliku i zvuk na TV, nakon čega biste mogli da korisite ovu tastaturu, ali da li ćete realno koristiti to? Teško. Možda ćete poneki put povezati, čisto da vidite da li tako nešto može da funkcioniše.
      k480_9_s.jpg
      Najrealniji scenario je da ćete mobilni uređaj “ubaciti” u odgovarajući slot na gornjem delu tastature i raditi tako. Zapravo, taj način rada je ono u čemu tastatura briljira. Ne treba od nje očekivati da se pokaže boljom ili korisnijom od već dokazanih rešenja na ovom polju. Zato će se pokazati odličnom u praktičnom radu, i vrlo je moguće da ćete biti veoma zadovoljni kada shvatite šta se sve može uraditi preko nje. Postoji mnoštvo dodatnih tastera i prečica, koje imaju razne funkcije u raznim operativnim sistemima.
      k480_12_s.jpg
      Posebno nam se dopada, recimo, što su funkcije jasno označene i što su objedinjene kroz razne operativne sisteme i interfejse. Recimo, da biste snimili ekran, dovoljno je pritisnuti jedan taster, bez obzira u kom ste operativnom sistemu ili koji je uređaj povezan. Odlično! Isto važi i za zvuk, pretragu, multimedijalne komande, multitasking. Brzo ćete se navići na raspored i funkcije, i ovo bi moglo da vam unifikuje iskustvo rada na raznim uređajima. Sve dok vam tastatura nije preteška za nošenje, ili dok se možete navići na veliki razmak između zaobljenih tastera, usled čega ćete veoma često pritiskati koji taster viška.
      k480_7_s.jpg
      Zaključak
      Logitech K480 je na kraju ispao proizvod koji je veoma specifičan. Mislili smo da će biti univerzalniji nego što jeste, naročito kada smo videli spisak podržanih uređaja. Ipak, ponovo se potvrdilo da je adekvatan scenario korišćenja daleko značajnija stavka od deklarativne mogućnosti korišćenja.
      k480_6_s.jpg
      Svakako će tastatura imati svoju publiku, jer je za određene stvari sasvim pogodna, ali mišljenja smo da joj neke stvari ipak fale da bi mogla da targetira najširu publiku. Od toga će zavisiti i vaš stav o ovoj tastaturi. Ukoliko vas “pogađa” način na koji se ona koristi, biće pun pogodak. Sa druge strane, ukoliko očekujete ultimativnu tastaturu podjednako upotrebljivu u svim režimima primene, može se desiti da se razočarate, jer joj neki scenariji korišćenja prosto više leže nego neki drugi. Što nas opet vraća na upitnu univerzalnost, kojom se tastatura toliko diči.

      Realno gledano, tastatura ima dosta dobrih strana. Međutim, dobro razmislite da li ćete te dobre strane koristiti često, ili ćete ih samo isprobati pa zaboraviti na njih. Logitech K480 ima potencijal da bude izvanredna kupovina, ali isto tako i razočarenje. Može da se koristi u kombinaciji sa do tri uređaja istovremeno, i proširuje spektar mogućnosti onoga što možete raditi sa svojim mobilnim napravama. Naročito nam se dopada što de fakto može da služi kao dok za bilo koji tablet, što je odlična stvar jer je mali broj proizvođača koji nude dok koji proširuje funkcionalnosti tableta, a i kada ga nude, doplata je velika i dok podržava samo taj jedan uređaj sa kojim dolazi. Ima još dosta scenarija u kojima se tastatura pokazuje veoma dopadljivom, a njihov bi broj bio još veći kada bi se implementirale još neke stvari, poput tačpeda sa multitač podrškom.
      Naročito nam se dopada što de fakto može da služi kao dok za bilo koji tablet, što je odlična stvar 
      Prednosti:
      – Brzo i lako uparivanje i korišćenje do tri uređaja simultano pomoću Bluetootha – Prečice koje su korisne i unifikuju iskustvo na različitim uređajima – Podrška za sve bitnije platforme- Posebno pogodno kao neka vrsta univerzalnog doka za sve tablete, koji donosi nove načine korišćenja
      Nedostaci:
      – Kvalitet i oblik tastera je morao biti bolji – U svakom scenariju korišćenja postoje izražene prednosti i nedostaci (videti tekst) – Velika masa rezultuje time da je verovatno nećete koristiti kao mobilnu tastaturu, a najbolje sarađuje sa mobilnim uređajima
      Tastaturu na test ustupio Logitech.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test