Logitech Windows 8 periferije

Logitech Windows 8 periferije

Logitech je ranije ovog meseca predstavio svoje nove periferije koje će nativno biti kompatibilne sa Windows 8 operativnim sistemom. Novi proizvodi obuhvataju jedan tačped i dva miša, a svaki kategorišu "touch" funkcije koje su optimizovane za novi Microsoftov operativni sistem. Dva proizvoda o kojima ćete čitati u nastavku su potpuno novi, dok smo jedan već videli ranije, a proizvođač je našao za shodno da ga prepakuje i zalepi "Windows 8 Certified" na kutiju. U ovom slučaju to i nije toliko loš potez, jer su tocuh bazirani miševi generalno bili manje upotrebljivi na ranijim Windowsima, dok uz Windows 8 imaju daleko više smisla zbog novog korisničkog interfejsa

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Po uzoru na Apple Trackpad, Logitech je rešio da napravi bežični tačped, koji će se izdvojiti visokim kvalitetom izrade, ali i dobrom funkcionalnošću. Pakovanje je minijaturno, ali i prilično masivno, s obzirom da je reč o tipu proizvoda koji obično nemaju veliku težinu. Sadržaj pakovanja je praktično i efikasno smešten u relativno malu kutiju, a pri prvom kontaktu sa T650 jasno je da se radi o kvalitetnom proizvodu.  
       
      Sadržaj pakovanja pokriva sve neophodne elemente. Tu je USB kabl za povezivanje sa računarom putem koga se baterija ovog uređaja i puni. Takođe, isporučen je Logitechov unifying risiver, pa u slučaju da već imate neki proizvod ove kompanije koji ga koristi, za njim neće biti potrebe i slobodno ga možete odložiti. Pored navedene opreme tu je i prilično obimna dokumentacija. Sa tim završavamo spisak i možemo da pređemo na T650.  
       
      Završna obrada i upotrebljeni materijali su sjajni. Gornja površina je staklena i zbog toga je T650 prilično težak. Nije teško pretpostaviti da staklo pruža minimalno trenje i veoma je udobna za korišćenje, a ukupan utisak pojačava velika radna površina bez ikakvih nepotrebnih detalja. Čisto, veliko i ravno je politika kojom se vodio proizvođač. Istina nije originalno, ali je zato veoma funkcionalno rešenje. Sa bočne strane se nalazi prekidač za paljenje i gašenje, što je ujedno i jedini hardverski svič koji se nalazi na ovom modelu.  
       
      Na zadnjoj stranici se nalazi miniUSB konektor putem koga se T650 puni. On koristi integrisanu bateriju koja mu omogućava rad do mesec dana. Ovu tvrdnju proizvođača nismo mogli da proverimo u praksi, ali za nekih nedelju dana kontinualnog rada baterija nije pokazivala znakove visokog nivoa potrošenosti. Da bi se uštedela energija, Logitech savetuje gašenje kada se uređaj ne koristi, a uz to je implementirana LE dioda koja indikuje da je vreme za punjenje. Sa donje strane nema mnogo detalja. Samo gumene nožice koje su odlično prijanjale na naš drveni sto i možemo reći da neželjenog klizanja nije bilo.  
       
      Kao što smo pomenuli, T650 poseduje “gesture” mogućnost koja je nativna za Windows 8, ali u skraćenom obliku može da se koristi za Windows 7. Nismo mogli kompletan test da uradimo na računaru sa Windows 8 već smo na kratko isprobali implementirane funkcije. Kako detektuje do četiri prsta na svojoj površini, broj mogućnosti je 13 gestova i uz instalirani softver (SetPoint) koji teži oko 52 megabajta, sve radi jako dobro. Dopada nam se koncept prebacivanja između Modern UI i klasičnog desktopa prostim prevlačenjem tri prsta prema gore odnosno dole što je zaista praktično. Broj gestova je smanjen u slučaju Windowsa 8 što je i očekivano, ali je T650 i pored toga prilično funkcionalan.  

       
      Drugi uređaj koji predstavlja u pravom smislu novi proizvod nosi oznaku T400. Reč je o “hibridnoj” kombinaciji klasičnog miša kod koga je klasičan točkić zamenjen staklenom površinom. Proizvođač je T400 “krstio” kao “Zone Touch” miš, a šta to tačno snači proverićemo u nastavku teksta. Pakovanje je prilično standardno u pogledu dizajna, kao i sadržine. Pored samog miša, Logitech je isporučio unifying risiver, kao i propratnu dokumentaciju. Disk sa drajverima već neko vreme nije praksa, već ih možete preuzeti na zvaničnoj web stranici.  
       
      T400 karakteriše solidna izrada, a radi se o kombinaciji kvalitetne plastike i gume. Dimenzije su prilično male i iako nismo pronašli da je poput VX nano, VX revolution i sličnih modela deklarisan kao miš pretežno orijentisan za prenosne računare. To ne menja činjenicu da i dalje deluje kao pripadnik V(X) serije. Tome u prilog ide nekoliko činjenica. Veličina i masa su očigledne, ali tu je i duga autonomija, kao i gumirani bokovi koji su daleko manje neophodni na velikim stolovima za desktop uređaje. Bilo kako bilo, T400 je standardan miš u kategoriji modela namenjenih prenosnicima, dok je prilično neergonomsko rešenje kada se uporedi sa ostalim desktop modelima.  
       
      Na bokovima su odsutni bilo kakvi tasteri, pa je gumena obloga potpuno uniformna u pogledu oblika. Dizajn je potpuno simetričan i jednako će odgovarati levorukim i desnorukim korisnicima. Interesantan je profil koji ima prilično veliki nagib. Ovo je verovatno učinjeno zbog malih dimenzija i na ovaj način se kompenzuje dužina miša koja je manja od prosečne. Trebalo nam je neko vreme da se naviknemo nakon udobnog MX400 modela.  
       
      Kao što smo već pomenuli, glavna karakteristika ovog modela je to što je proizvođač zamenio klasičan točkić površinom osetljivom na dodir. Zanimljivo je to da je ona kao i kod T650 tačpeda, izrađena od stakla. Ipak, ona može detektovati dodir samo na jednoj tački, što je, imajući u vidu male dimenzije, najbolje rešenje. Ova površina ispod sebe krije mehanički prekidač kao i klasičan točkić i on služi kao srednji klik. Ostale funkcije se dobijaju putem registrovanja gestova.  
       
      Tu je prevlačenje sa leve na desnu stranu i obrnuto kako biste nadomestili nedostatak back/forward tastera, kao i isti potez po dužini koji menja klasičan točkić. Uz instalirani SetPoint softver moguće je štelovati kako će miš reagovati, koliki će momentum ovog “virtuelnog” točkića biti i slično. Na kraju, dodirom prednje strane osetljive površine u Windows 7 ćete podići start meni, a u novijem OS-u ćete pozvati Start ekran.  

      Za napajanje ovaj miš koristi dve AA baterije koje su isporučene u fabričkom pakovanju. Uz njih deklarisan je radni vek od godinu i po dana što T400 zaista čini “maratoncem” u klasi. U slučaju da nemate dve baterije na raspolaganju to nije problem, jer će T400 bez ikakvih poteškoća raditi i sa jednom, s tim što će autonomija biti dvostruko kraća.  

      Upravo u delu sa baterijom je moguće smestiti risiver prilikom prenošenja, što još jednom sugeriše da je ovaj miš najbolji kada se koristi uz notebook. Na donjoj strani se ujedno nalazi i prekidač, kao i LED koji prikazuje da je miš u funkciji.  

      Dolazimo i do poslednjeg modela koji će nekima definitivno izazvati “deja vu”. Razlog za to je što ste verovatno već videli ovaj miš pod nazivom M600. Razlike se svode na izmenjenu kutiju koja naglašava da se radi o Windows 8 sertifikovanom uređaju. Fizički i funkcionalno, T620 i M600 su potpnuo identični, a stariji model identičnu funkcionalnost dobija kao i novi nakon povezivanja sa Windows 8 operativnim sistemom i instalacije poslednje verzije drajvera. Dakle,

      U pakovanju karakterističnom za Logitech stiže T620 koji je istaknut u kutiji, na minijaturnom postolju i jasno ga je moguće videti kroz transparentnu plastiku. Još dok je u pakovanju, lako je videti da se radi o vrlo tankom mišu što će pojedine korisnike odbiti zbog toga što je ergonomija ovakvog dizajna daleko manja od klasičnih modela.

      Od opreme ćete u kutiji naći uputstvo, vrećicu za prenošenje miša, dve AA baterije, risiver, kao i samog miša. Risiver je klasičan minijaturni Unifying koji radi i sa bilo kojim drugim Logitech mišem koji originalno dolazi sa njim. Ovo je odlična stvar, jer se eliminiše potreba da za više periferija morate koristiti više od jednog prijemnika što je odlična stvar i drago nam je da Logitech koristi ovaj uređaj za praktično svaku bežičnu periferiju ma kojoj cenovnoj klasi da pripada.

      Miš je izrađen prilično kvalitetno, mada mu ergonomija nije previše jaka strana s obzirom na činjenicu da je dosta niskog profila i da je dvostruko niži od prosečnog miša. Iako u startu nije nešto što će se mnogima dopasti, nakon početnog perioda privikavanja zanemarićete to što će vam šaka biti u drugačijem položaju, ali i dalje smatramo da je regularni ergonomski dizajn MX ili G miševa daleko prijatniji. Treba pomenuti i da je miš simetričan, što znači da će ga levoruki i desnoruki korisnici upotrebiti sa jednakom lakoćom.

      Novi T620 koristi kapacitivne senzore da detektuje skrolovanje tako što bukvalno pređete prstom dužinom celog miša. Ovo funkcioniše i za horizontalni i vertikalni skrol, s tim što ćete u prvom slučaju potez prstom izvoditi na prednjoj strani miša.  Ovo funkcioniše jako dobro i uz implementiran “momentum” kao na mobilnim telefonima, zaista menja fizički točkić izuzetno dobro. Kako m600 nema odvojene tastere za levi i desni klik i ceo funkcioniše kao jedan taster, u zavisnosti na kojoj strani izvršite pritisak tako će i reagovati. Iskreno, više bismo voleli da je proizvođač razdvojio tastere, ali nakon kraćeg privikavanje nećete praviti greške.

      Kako je u pitanju prilično skup uređaj iznenađuje nas činjenica da je implementiran optički senzor. Iako radi svoj posao odlično i ima rezoluciju od nekih 1600dpi, očekivali smo laser. Logitech m600 za napajanje koristi jednu ili dve baterije, a kako radi u oba scenarija, u zavisnosti od toga da li želite teži ili lakši miš, na vama je da odaberete koliko ćete baterija staviti. Naravno, ukoliko se odlučite na jednu, radni vek će biti duplo kraći što je i logično. U okviru dela koji služi za smeštanje baterija se nalazi i slot za risiver, koji smanjuje mogućnost da ga izgubite tokom transporta.

       Tri nova proizvoda iz Logitecha su veoma specifična i zaista nisu namenjeni svakome. Pre svega, nijednu od ovih periferija ne karakteriše naročito povoljna cena. Najjeftiniji je T400 sa cenom od oko 4500 dinara što nije malo. Pored toga, nismo potpuno sigurni koliko će se ovaj hibridni dizajn “primiti” na tržište. Naime, iako je sve radilo manje-više glatko mehanički tasteri i točkić će za većinu predstavljati izbor broj jedan zbog odgovarajućeg “feedback-a” koji pružaju. Moramo priznati da i pored zanimljivog dizajna koji T400 ima, autoru ovog teksta više odgovara njegov verni pratilac VX Nano. Prosto fizički odziv koji ima micro-gear točkić zaista nema mnogo smisla menjati za “bezlični” senzor. Što se nas tiče, T400 predstavlja “promenu radi promene”. Sam miš radi odlično, ali zahteva privikavanje bez konkretnog dobitka na kraju.

      Što se tiče T620 modela on se nije promenio od M600 i kao takav ne predstavlja nikakav novitet već prepakovani uređaj od ranije. Sam po sebi radi korektno, uz solidan broj mogućnosti i zapravo ima smisla da se uzima radi “touch” mogućnosti, jer ima “swipe” koji proširuje spektar mogućnosti i približava se T650 tačpedu. Naravno, navikavanje je teže nego kod T400, ali ćete ipak imati osećaj uspeha, jer ćete neke stvari raditi lakše nego pre toga.  
       
      Moramo priznati da je T650 najzanimljiviji od testiranih uređaja i da nam je jedini zapravo bio zabavan za korišćenje. Prosto, način rada na njemu je specifičan i može vam biti jako koristan u određenim situacijama. Pre svega to su momenti kada ležerno surfujete internetom zavaljeni na kauču ili u fotelji koji nisu blizu radnog stola. Bežična konekcija i izuzetna preciznost garantuju da ćete uživati u svakom momentu. Druga situacija je bila prilikom korišćenja notebook-a koji sam po sebi poseduje loš tačped, gde je T650 predstavljao spas u određenim momentima. Autor ovog teksta se pronašao u obe situacije i zaista je u njima našao odličnu primenu za T650. Pored toga, ovaj uređaj poseduje najbolju implementaciju gestova i detektuje do četiri paralelna dodira što povećava broj mogućnosti. Mana je to što ne može biti primarno rešenje, a u isto vreme je prilično skup, pa će se njime obradovati samo oni sa dubljim džepom.  

       
      Uređaje na test ustupio Logitech.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test