Logitech zvučnici Q2, 2008

Logitech zvučnici Q2, 2008

 

Nedavno smo testirali četiri različito pozicionirana zvučna sistema kompanije Logitech. Pored tri "okružujuća", našao se i jedan manji, klasičan stereo sistem namenjen manje zahtevnim korisnicima koji bi ga slušali u kancelarijama. Međutim, posebna iznenađenja se kriju u najvišoj klasi! Kako se pokazao Z-5450 Digital Wireless i može li to bez kabla?

    Sadržaj

       

      Vladimir Miladinović

      Test Logitech zvučnika Q2, 2008

      Sve pristupačnije cene personalnih računara na domaćem tržištu dovele su do pažljivijeg odabira multimedijalnih komponenti, ne samo od strane zahtevnijih kupaca već i onih kojima je cena predstavljala prepreku za uživanje u dobroj muzici, filmovima i igrama na računaru. Logitech je jedan od vodećih proizvođača zvučnih sistema namenjenih personalnim računarima i ozbiljnijim kućnim bioskopima, koji je u poslednjoj deceniji uspeo da se veoma dobro pozicionira na svetskoj listi i za prilično kratko vreme stekne ogroman broj zadovoljnih korisnika. Tokom svoje duge istorija kompanija je usavršavala niz svojih tehnologija, kojima je u velikoj meri uspela da poboljša kvalitet zvuka i postavi neke nove standarde u pogledu jasnoće i čistine o čemu najbolje govori THX sertifikat potpisan lično od strane Georga Lucasa, tvorca legendarnog Star Wars serijala. Nedavno je iz pogona ovog giganta lansirano više novih modela, koji bi trebalo dodatno da upotpune ionako već dobru pondu zvučnih sistema. Ekipa Benchmarka je i ovog puta imala eksluzivnu  priliku da se druži sa četiri veoma dobro kompleta, koji su već prisutni u prodaji, ali će i u predstojećem periodu svakako biti izuzetno tražena rešenja na domaćem tržištu.

      Test Logitech zvučnika kreativna slika

      I ovoga puta, testirali smo četiri predstavnika zvučnih sistema za PC računare iz kompanije Logitech, koji pripadaju različitim klasama i cenovnim razredima, ali imaju zajedničkog imenitelja u vidu optimalnog odnosa kvaliteta i cene.

      Manji, mali, srednji i oni veći

      Prvi Logitechov model sa kojim smo imali prilike da se bolje upoznamo nosi oznaku X-230. Ovo je jedan od jeftinijih modela iz aktuelne ponude, ali njegova vrhunska izrada i zavidan kvalitet zvuka nam govore potpuno drugačije. Subwoofer sistema je izrađen od nešto težeg drveta, a na zadnjoj strani se nalazi priključak za satelite, kao i potenciometar za regulisanje količine basa. Pomenuti su izrađeni od plastike i međusobno su povezani kablom, a desni satelit na sebi ima priključak za muzičku karticu (3,5 mm stereo), kao i kabl sa karakterističnim D-sub konektorom, kojim se oba satelita istovremeno povezuju na subwoofer.

       

      Za razliku od prethodnog modela, koji je namenjen manje zahtevnim korisnicima, Logitech X-540 je potpuno drugačije koncipiran proizvod. Radi se o veoma dobrom 5.1 sistemu, koji je samo fizički veoma sličan X-230 kompletu (slična konstrukcija).  Tehničke karakteristike zvučnika i vufera su identične, kao i izlazna snaga od 70 W RMS respektivno. Ovaj model je pretrpeo neke blaže  estetske izmene i od ovalnog elipsastog oblika, došao do oštrijih, modernijih linija.  Logitech je kod X-540  uveo jednu inovaciju u vidu  kontrolera – nalazi se na kablu povezanom na zadnju stranicu vufera. Na njega je takođe premeštena kontrola sa prednjeg desnog zvučnika, kao i dugme za aktiviranje celog sistema, priključak za slušalice, obrtni potenciometar za doziranje količine basa, veliki rotacioni potenciometar za regulisanje glasnoće celog sistema i dugme “Matrix”,  kojim se ulazni stereo signal raspoređuje i reprodukuje i na ostalim zvučnicima u sistemu.

      Logitech G51 je 5.1 set namenjen “gejming” populaciji, koja teži ka što preciznijem i “žešćem” zvuku tokom igranja. Sam komplet je izrađen od veoma kvalitetnih materijala i dizajniran je tako da može savršeno da se uklopi u bilo koji prostor.  Odlikuje se izuzetnim kvalitetom zvuka i odlično rešenom kontrolnom jedinicom.
      Najskuplji komplet u ponudi Logitech-a je Z-5450 Digital Wirelles. Ovaj sistem se po mnogo čemu razlikuje od sličnih surround sistema koje svakodnevno viđamo u našim kompjuterskim radnjama. Prednje satelite čine zvučnici 2 x 38 W, zadnje zvučnike 2 x 40,5 W, dok centralni zvučnik ima izlaznu snagu od 42 W. Sabvufer odlikuje zvučnik snage 116 W, tako da ovaj sistem ima ukupnu snagu od 315 W. Iz svega navedenog jasno se može videti da ovo nije uobičajeni kućni 5.1 sistem, već  veoma moćan i kvalitetan zvučni set, koji može da stane rame uz rame sa ozbiljnim proizvođačima DVD kućnih bioskopa. Sateliti su izrađeni od crne plastike i prilično su teški (što je i logično s obzirom na snagu), sa crnim plišanim zaštitnim mrežicama koje je moguće skinuti sa zvučnika, dok je sabvufer je velikih dimenzija i izrađen je od crnog drveta. Srce Z-5450 Digital Wirelles čini Digital SoundTouch Control Center o kome će više reči biti u nastavku teksta.

      Zvučni sistem na testu – Logitech X-230

      Prvi na testu su zvučnici iz Logitech-ove X serije iz sistema 2.1, donjeg cenovnog ranga i snage, X-230, koji svojom kvalitetnom izradom i solidnim performansama važe za poželjnu kupovinu onim kupcima kojima ušteda prostora predstavlja prioritet nad okružujućim zvukom i velikom snagom.

      Logitech X-230 slika sistema 2.1 zvucnika

      Logitech X-230 2.1 zvucnici

      Po ugledu na skuplje modele, i u ovoj cenovnoj klasi implementirana je FDD2 (Frequency Directed Dual Driver) tehnologija sa po dva zvučnika u svakom satelitu koji su laserski sinhronizovani kako bi stvorili ujednačeno zvučno polje. Teoretski, FDD2 tehnologija rešava problem preklapanja visokih frekvencija koje dovode do neujednačenog zvuka. Koliko je to praktično ostvarivo zavisi pre svega od akustičnosti i veličine prostorije u kojoj se zvučnici nalaze.

      Snaga

      Ukupno RMS

      32 W

       

      Sateliti

      12 W (2 x 6 W)

       

      Subwoofer

      20 W

      Frekventni opseg

       

      40 Hz – 20 kHz

      SNR (odnos signal-šum)

       

      96 dB

      Povezivanje zvučnika je krajnje jednostavno. Na zadnjoj strani sabvufera nalazi se serijski port za priključenje satelita, kabl za napajanje kao i potenciometar za regulisanje jačine sabvufera. Na desnom satelitu nalaze se tri kabla, od kojih jedan služi za povezivanje levog satelita, drugi za povezivanje sa sabvuferom, a treći se priključuje na zvučnu karticu računara.

      Pošto sistem nema daljinskih komandi, uključivanje zvučnika kao i regulacija jačine zvuka vrši se preko komandi na samom satelitu. Pored njih se nalazi i priključak za slušalice. Kvalitet izrade je na visokom nivou. Čvrsta plastika sa dobrim finišem ne ostavlja mesta jeftinom utisku. Zvučnici se lako uklapaju uz bilo koji ambijent ne zauzimajući puno prostora. Pri testiranju sa više vrsta signala (sinusni, apsolutni sinusni, kvadratni, testerasti i trouglasti), i na različitim frekvencijama (niskim od 10 Hz – 100 Hz, srednjim od 100 Hz – 1 kHz i visokim od 1 kHz do 24 kHZ), sistem X-230 je pokazao slabiju reprodukciju srednjih tonova kao i izobličenje zvuka u graničnim vrednostima. Reprodukcija visokih tonova je zadovoljavajuća. U realnom radu (na testu je korišćeno muzičko delo Carla Orff-a „Carmina Burana“) primetan je čist i jasan zvuk uz nešto jače basove koji se mogu bolje kontrolisati dodatnim podešavanjem softvera na računaru. U cenovnom rangu do 50 eura, X-230 predstavlja optimalno rešenje za slušanje muzike i praćenje filmova, uz maksimalni kvalitet za uložen novac.

      Zvučni sistem na testu – Logitech X-540

      Drugi na testu su takođe zvučnici iz X serije, ali u sistemu 5.1 koji daje karakterističan okružujući zvuk.

       

      Logitech X-540 5.1 sistem zvucnika

      Logitech X-540 sistem zvucnika

      Implementirana FDD2 tehnologija je očekivana za viši cenovni rang zvučnika srednje klase. Kvalitet izrade je na visokom nivou. Dizajn sa oštrijim i modernijim linijama je interesantan a zvučnici se mogu uklopiti u bilo koji ambijent. Završni finiš je takođe profesionalno odrađen, bez ikakvih zamerki. Centralni satelit se može postaviti na TFT monitor pomoću gumiranog držača. Zamerku možemo uputiti za kratke kablove.

      Snaga

      Ukupno RMS

      70 W

       

      Sateliti

      45 W (4 x 7.4 W + 15.4 W centralni)

       

      Subwoofer

      25 W

      Frekventni opseg

       

      40 Hz – 20 kHz

      SNR (odnos signal-šum)

       

      96 dB

      Daljinski

       

      žični

      Nedostatak bežičnog daljinskog upravljača je ozbiljna zamerka zvučnicima u ovoj cenovnoj kategoriji do 90 eura. Umesto bežičnog postoji žičani upravljač na kojem se nalaze glavne komande, kao i „matrix“ mod koji vrši tzv. raspoređivanje stereo signala na sve satelite po posebnom algoritmu za raspored frekvencija. Povezivanje zvučnika je jednostavno. Svi kablovi i priključci su jasno označeni različitim bojama tako da je mogućnost greške svedena na minimum.

      Logitech X-540 konektori na subwooferu

      Logitech X-540 kontrola jacine zvuka

      Još jedna zamerka odnosi se na bass zvučnik koji se nalazi na dnu sabvufera. Nije zaštićen čak ni mrežicom pa se lako može oštetiti kao na ovom primeru.Pri testiranju sa više vrsta signala (sinusni, apsolutni sinusni, kvadratni, testerasti i trouglasti), i na različitim frekvencijama (niskim od 10 Hz – 100 Hz, srednjim od 100 Hz – 1 kHz i visokim od 1 kHz do 24 kHZ), sistem X-540 se pokazao vrlo dobrim, uz minimalnu količinu distorzija. U realnom radu (na testu je između ostalih, korišćeno muzičko delo Carla Orff-a „Carmina Burana“) „matrix“ mod ponekad nije radio kako treba, a primetno je i šuštanje vazduha kroz bass-reflex otvor zbog manjeg prečnika. Zadnji zvučnici su nešto tiši. Uz malu korekciju ekvilajzera dobija se kristalno čist i jasan zvuk. U celini kvalitet zvuka je na visokom nivou.

      Logitech X-540 sateliti

      Logitech X-540 sub

      U cenovnom rangu do 100 eura sistem X-540 predstavlja odličan izbor i zaslužuje svaku preporuku. Odličan kvalitet izrade kao i vrlo dobre performanse svrstavaju ga u uži izbor kao optimalno rešenje.

      Zvučni sistem na testu – Logitech G51

      Treći zvučnici na testu su iz čuvene G serije koja je namenjena igračkoj, inače veoma zahtevnoj populaciji. U sistemu 5.1 karakterističan je okružujući zvuk u opsegu od 360 stepeni a uz specijalne „dual matrix“ režime postiže se realniji igrački doživljaj. Okružujući zvuk se postiže na bazi bilo kog stereo izvora koji se reprodukuje putem dva audio kanala. G51 deli audio signal na šest audio kanala bez degradacije kvaliteta zvuka. Ovo je veoma korisno u igrama kada je neophodno locirati mesto napada (može se lako locirati mesto odakle dolaze meci, čuje se prilaženje „neprijatelja“ iza leđa i sl.).

       

      Snaga

      Ukupno RMS

      155 W

       

      Sateliti

      99 W (4 x 20 W + 19 W centralni)

       

      Sabvufer

      56 W

      Frekventni opseg

       

      36 Hz – 20 kHz

      SNR (odnos signal-šum)

       

      94 dB

      Daljinski

       

      žični

      I u ovom sistemu implementirana je FDD2 tehnologija za ujednačenu zvučnu sliku. Kvalitet izrade je na visokom nivou. Dizajn kao i završna obrada su vrlo dobri, a zvučnici se mogu uklopiti u bilo koji ambijent. Povezivanje je jednostavno, slično kao i kod modela X-540. Sa zadnje strane sabvufera nalaze se svi priključci koji su obeleženi različitim bojama. Kontrolna jedinica je kablom povezana sa sabvuferom i na njoj se, između ostalih, nalaze i kontrole za utišavanje audio zvuka i mikrofona, kao i odabir „matrix“ režima. Za sva četiri satelita moguće je personalizovati kolorne šeme.

      Utisak je da G51 predstavlja osveženu verziju sistema X-540. Pri testiranju sa više vrsta signala (sinusni, apsolutni sinusni, kvadratni, testerasti i trouglasti), i na različitim frekvencijama (niskim od 10 Hz – 100 Hz, srednjim od 100 Hz – 1 kHz i visokim od 1 kHz do 24 kHZ), G51 se pokazao kao solidan sistem, uz određenu količinu distorzija pri maksimalnom povećanju jačine zvuka.

      Logitech G51 konektori na subwooferu

      U realnom radu, osim distorzija pri maksimalnom povećanju jačine zvuka, drugih zamerki na kvalitet nema. Zvuk je kristalno čist a snaga zvučnika je veoma jaka pa će zadovoljiti i zahtevnije korisnike. Uz nešto višu cenu od oko 190 eura, G51 predstavlja vrlo dobro rešenje za igrače kojima je prioritetan kvalitetan sistem uz minimum kompromisa.

      Zvučni sistem na testu – Logitech Z-5450 Digital Wireless

      Poslednji model na testu je iz Z serije visoke klase zvučnika, jedan od najvećih Logitechovih modela koji je namenjen najzahtevnijoj grupi kupaca koja ja svesna svojih potreba za vrhunskim računarskim zvukom. U pitanju je Logitech Z-5450 Digital. Ovaj sistem je znatno drugačiji od običnih surround sistema. Veoma moćan i kvalitetan sistem koji može da parira ozbiljnim proizvođačima kućnih bioskopa, jer po kvalitetu zvuka i snazi nimalo ne zaostaje za njima.

       

      Osnovne karakteristike:

      – Besprekoran zvuk, mogućnost slobodnog raspoređivanja sa bežičnim zadnjim satelitima (THX certified)
      – Patentirani duboki dual-chamber subwoofer
      – Zvučnici satelita su dvosistemski – membranski mid-range sa integrisanim tweeterom u centru
      – Digital SoundTouch Control Center – digital LCD, volume level, auxiliary input jack, mute, effects. Dekodira Dolby Digital i DTS zapise, i ima višestruke digital/analog ulaze
      – Pojačalo: Ultra-linear high-capacity analog
      – Dimenzije zvučnika: sateliti 2 1/2” aluminum phase plug, band-pass subwoofer 6 1/2” high-excursion
      – “Surround” efekti: Hardware decoding Dolby Digital, DTS, DTS 96/24 | Dolby Pro Logic II
      – Podržani digitalni formati: Dolby Digital, DTS, DTS 96/24, nekompresovani stereo PCM (44.1 kHz/16 bit do 96 kHz/24 bit)

      Snaga

      Ukupno RMS

      315 W

       

      Sateliti

      199 W (2 x 38 W prednji + 2 x 40.5 W zadnji + 42 W centralni)

       

      Subwoofer

      116 W

      Frekventni opseg

       

      35 Hz – 20 kHz

      SNR (odnos signal-šum)

       

      96 dB

      Daljinski

       

      bežični

      Sateliti su izrađeni od crne plastike sa odličnim finišem. Prilično su masivni, sa crnim zaštitnim mrežicama koje je moguće skinuti sa zvučnika. Sabvufer je impresivan i izrađen je od drveta sa metalnim hladnjacima na zadnjoj strani. Povezivanje je veoma jednostavno. Na sabvufer se priključuje kontrolna konzola koja predstavlja mozak sistema (Digital SoundTouch Control Center). Na konzoli se obavljaju sve funkcije vezane za sistem.

      Sa njene zadnje strane nalaze se priključci za zvučne izvore, dok se s prednje nalaze displej i tasteri kojima se vrši izbor zvučnog izvora, surround efekta, jačina individualnih grupa zvučnika, kašnjenje signala na grupama zvučnika, regulisanje celokupne jačine kao i aktiviranje sistema. Logitech Z-5450 poseduje i sopstveni D/A konvertor. Radi se o uređaju na koji se priključuje digitalni izlaz iz zvučnog izvora, koji ga potom pretvara u zvuk a zatim reprodukuje. Ovo omogućava direktno priključivanje uređaja sa optičkim ili koaksijalnim izlazima bez dodatnih uređaja između njih. Ono što posebno izdvaja ovaj model jesu zadnji zvučnici, koji reprodukuju zvuk bez signalnog kabla. Radi se o Wi-Fi vezi između njih i antene koja se nalazi na kontrolnom modulu. Potrebno je zvučnike samo uključiti u struju, a signal im stiže bežično. Rešenje bez kablova po sobi zvuči veoma primamljivo.

      Uz sistem se isporučuju čak dva daljinska upravljača sa kojih je moguće obavljati sve funkcije koje sistem podržava. Pri testiranju sa više vrsta signala (sinusni, apsolutni sinusni, kvadratni, testerasti i trouglasti), i na različitim frekvencijama (niskim od 10 Hz – 100 Hz, srednjim od 100 Hz – 1 kHz i visokim od 1 kHz do 24 kHZ), Z-5450 je pokazao sve svoje kvalitete, sa zaista  minimalnom količinom distorzija. U realnom radu, kvalitet zvuka je na veoma visokom nivou. Basovi su duboki i glasni, srednji i visoki su vrlo dobro izbalansirani i celokupan utisak je odličan.

      Bez realnih nedostataka, ovaj sistem zaslužuje visoku ocenu celokupnog kvaliteta i karakteristika, pa samim tim i nagradu benchmark-a za sveoubuhvatan računarski sistem zvučnika. U cenovnom rangu od 350 evra, predstavlja skupo ali zaista odlično rešenje.

      Utisci

      Logitech je ponovo širokim narodnim masama ponudio sjajne setove zvučnika, koji u svojoj klasi gotovo i da nemaju konkurenciju. Sve modele sa testa odlikuje moderan dizajn, visok kvalitet izrade i besprekoran finiš. Ukoliko imate manju sobu i tražite pristojan zvuk obratite pažnju na model X-230, ali obratite pažnju na to da smo njima bili najmanje zadovoljni. Iako na prvi pogled zvučnici ovog seta deluju kao skromna rešenja, možemo reći da se radi o sasvim pristojnom rešenju, koje može da bude dobar izbor za većinu manje zahtenih korisnika. Ako pak tražite nešto ozbiljnije, ali i jače, a tražite solidan surround sistem sa pedigreom, koji vam iz džepa neće isterati brdo zelenih novčanica, kao potencijalno rešenje se nameće X-540. Zvuk ovog kompleta je gotovo identičan zvuku svog malađeg brata (X-530), prvenstveno iz razloga  jer je ceo sistem baziran na istim zvučnim komponentama i zvučnicima približno identične zapremine.

       

      Logitech Z-5450 Digital Wireless recomended
      Logitech Z-5450 Digital Wireless“Benchmark Highly recommended”

      Dugo zapostavljani igrači, sada mogu napokon da odahnu, jer je Logitech za njih spremio sjajan komplet, koji je na osnovu svega viđenog izmamio uzdahe svih članova naše redakcije. Zvuk koji proizvodi je kristalan, ali i prilagođen igranju igrica, što se dalo primetiti kod slušanja klasične i moderne instrumentalne muzike, a odlično su se pokazali i pri gledanju filmova sa višekanalnim (AC3, DTS) zvukom. Kada se sve sabere i oduzme najbolji među najboljima je Z-5450. Ovaj set zvučnika zvuči savršeno – basovi su moćni, duboki i glasni.  Srednji i visoki tonovi su veoma dobro izbalansirani i celokupan doživljaj pri slušanju muzike je izvanredan, tako da svako ko ih jednom čuje istog časa ih i poželi.  Problem je jedino u nešto većoj ceni koju ima ovaj komplet. Međutim, bez obzira na nešto veću cenu, ovaj sistem zaslužuje našu najvišu ocenu, jer je uspeo da objedini D/A konverziju, Wi-Fi i 5.1 surround u jednom sistemu, a na prvom mestu “profi” zvuk, te stoga dobija “Benchmark Highly recommended” nagradu.

      Zvučnike na test ustupila kompanija Logitech.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test