LG Flatron W2486L

LG Flatron W2486L

Nedavno smo predstavili više LG Flatron monitora, od kojih je svaki bio sve lepši i napredniji, pa smo tako testirali W2248F, sa standardnom rezolucijom od 1680 x 1050 piksela, te malo moderniji W2253TQ, koji spada u kategoriju modela sa odnosom stranica od 16 : 9 i dijagonalom od 21.5 inč, ali nudi čak Full HD rezoluciju. Ovoga puta, na testu se našao, po karakteristikama, daleko napredniji model dijagonale od 24 inča, koji iza LCD matrice ima LED pozadinsk

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      LG Flatron W2486L

      Poznato je da vrhunski dizajn i imidž brenda najviše doprinose uspešnoj prodaji nekog proizvoda, a to je izuzetno uočljivo u Consumer Electronics segmentu. Kvalitet prikaza na monitorima je stagnirao i ostao na sličnom nivou u poslednjih nekoliko godina, a njihova cena po dijagonali je takođe dostigla neke razumne granice. Ali to ne sprečava vodeće igrače na tržištu LCD displeja da se takmiče u tome ko će se najviše približiti publici kada je dizajn u pitanju, pa je i u jeftinijoj seriji LG ponudio fantastično dizajnirane modele. Jedan od lidera u proizvodnji LCD/TFT matrica, pored kompanija Samsung, AUOptronics-a, Fujitsu, Chi Mei i Chunghwa je svakako i LG.Philips, najpoznatiji po svojoj Super-In Plane Switching familiji ekrana. Kompanija LG Electronics, kao i Philips, poseduje i sopstvene brendove pod kojima prodaje veliki broj serija monitora – Flatron i Brilliance. Iako su najpoznatiji po svojim S-IPS panelima, koje ugrađuju i u TV aparate, LG na tržištu kakvo je naše svakako najagresivnije nastupa sa jeftinim TN-baziranim modelima. Najčešće se u njihove veće modele ugrađuju čak i paneli konkurentskih proizvođača, pa tako LG Flatron L245WP, monitor više klase ima AU Optronics P-MVA panel sa oznakom M240UW01 V0, dok jeftini LG L246WH ima TN Film panel istog proizvođača sa oznakom M240UW04. Po pravilu, TN Film se koristi u monitorima koji se prave u ogromnim serijama i generalno, ovakvi paneli se proizvode u daleko većim količinama od IPS ili VA panela. Već neko vreme nam na test stižu brojni 20, 22, 24 i 26” modeli bazirani na Twisted Nematic tehnologiji poslednje generacije. Proizvođači sve češće u nove premium serije monitora ugrađuju TN panele, pa smo tako kod LG artistic ili ultra slim serija viđali upravo matrice izrađene upotrebom ove tehnologije (npr. Fantasy L1900J). Isto tako, Samsung-ova nova P serija podrazumeva modele koji koriste TN matrice, a SPVA i IPS se sve ređe češću u consumer segmentu…
       

      I kompanija LG je razvila softver koji omogućava da se parametrima slike pristupi kroz softver. Samsung ovaj softver naziva MagicTune, a za Flatrone je kreiran forteManager, koji je pandanu iz konkurencije po koncepciji, a i interfejsu, jako sličan. Dakle, u njemu ćete moći da podesite nivo osvetljenja, kontrast, temperaturu boja itd. Neke opcije u meniju neće biti ni vidljive ako se koristi digitalna konekcija (D-Sub je moguće povezati preko adaptera) – npr. tracking, position, phase itd. Podsetićemo da i f-Engine omogućava izbor nekih od preseta: Normal, User, Movie i Text koje je LG Flatron i ranije posedovao (a koji su se birali preko posvećenog tastera). Na tabu Color se podešavaju boje (5700k, 6500k, 7500k, 8500k i 9300k), a tu je „wizard” koji će vas voditi kroz sve pomenute opcije sa prilagođenim objašnjenjima i test-paternima za lakšu kalibraciju. Na kraju je moguće sačuvati korisnički profil i u svakom trenutku ga pozvati. Kada se u podmeniju aktivira i f-Engine, moguće je pristupiti podešavanjima dve tehnologije – RCM (Real Color Management), koja je slična MagicColor presetima kompanije Samsung, ali i ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement) tehnologiji, koja povećava kontrast i osvetljenje u zavisnosti od trenutnog prikaza. LG Flatron monitori koje smo testirali, iako pripadaju S seriji, poseduju i ove opcije unutar OSD-a, a prisutne su i u forteManager softveru koji preuzimate sa oficijelnog LG Electronics web sajta. Novitet predstavlja poseban novi “EZ Zooming” taster, koji omogućava brzu promenu rezolucije(forteManager mora biti instaliran da bi funkcionisao), kao i posvećeni taster za promenu režima prikaza: Wide (16 : 10) i 4 : 3. Ovaj dodatak zaista radi dobro i njegovo prisustvo pozdravljamo. Međutim, nova linija monitora više srednje klase poseduje i novi, dorađeni FUN meni, u kome je brzo dostupno nekoliko opcija. Zoom tj. aspekt slike se ovde brzo može promeniti, a dodati su i Photo profili slike koji po našem mišljenju, kao što znate, i nisu neka posebno korisna stvar. Jer, kada ćete poželeti da postavite čitav prikaz ekrana u Sephia, Crno-beli ili posterize efekat? To je korisno jedino kada posmatrate slike, a razni slide-show programi već imaju ove opcije.

      Novi model poseduje na dodir osetljive tastere – njih šest, sa funkcijom Smart, Fun, Menu, Engine/Down, Source/Up i Auto. Taster Smart prikazuje ECO podmeni koji uključuje ili deaktivira senzor ambijentalnog osvetljenja. Dakle, LG Flatron W2468L poseduje poseban senzor koji će podesiti intenzitet pozadinskog osvetljenja i tako uštedeti na potrošnji. Ukoliko vam svetlost pada na monitor, vi nećete ni primetiti da je pozadinsko osvetljenje slabije, jer je tada za prikaz slike bitan uglavnom kontrast matrice i koliko je efikasan anti-glare premaz na ekranu. Pod ovom funkcijom je i opcija koja ima ulogu da opomene korisnika da predugo sedi za računarom i koja će ugasiti monitor nakon sat ili dva sata. Mi smatramo da će svi da je isključe, jer će u suprotnom ona samo da izazove gnev – sigurni smo da niko neće ustati od računara u sred posla ili zabave zato što mu je “monitor tako rekao”. Pogotovo ne korisnik iz Srbije.
       

      LG Flatron W2486L je veoma, veoma elegantan monitor, a njegov dizajn će sigurno oduševiti i one koji su videli i nagrađivali i prethodne generacije fenomenalno dizajniranih LG i Samsung monitora. Jasno je da korejska kompanija ima talentovane “crtače”, a sigurno i inženjere koji želje esteta, sa papira pretvaraju u proizvod kome će se svet diviti. Ne samo što je tanak (ispod 20 milimetara) i originalno dizajniran, već je i prilično napredan. Naime, u pitanju je monitor koji ima LED pozadinsko osvetljenje, poznatije kao LED BLU (Light Emiting Diodes Back Light Unit). Postolje poseduje poseban panel sa dva HDMI konektora, DVI-D i D-Sub VGA priključkom! Tu je i 3.5mm audio džek. Touch-of-Color “fazon” dizajna postolja je primetan u najvećoj meri do sada, a mi ćemo pustiti da slike govore, jer bi pokušavanje opisa ovako nečega (što bi zaista trebalo videti) zahtevalo da novinarsku formu zamenimo književnom, što još uvek nećemo učiniti. Ipak, ostatak monitora možemo da pokušamo da prenesemo u tekst.

      LG monitori su obično i lepo ili izuzetno dizajnirani, pa ni ranije testirani Flatron W2248F tu nije izuzetak – njegov dizajn je proizvođač okarakterisao kao “emotivan”. Flatron W2486L, ako izuzmemo estesku stranu, ima krajnje standardan tilt-stand i krasi ga veoma fina završnu obrada. Svetlucava završna obrada je osetljiva na dodire prstiju, ali smo to nekako i očekivali, jer sve to jako lepo izgleda na fotografijama, ali je krajnje nepraktično za upotrebu i održavanje. Providna lajsna smeštena ispod donje ivice ekrana, a OSD tasteri su, kao što smo i pomenuli, osetljivi na dodir. Osvetljenje njemu je moguće isključiti u meniju ili ih ostaviti da umereno svetle i kad je monitor u stand-by režimu. Okvir panela je napravljen od svetlucave crne plastike i standardan je za ovaj tip monitora. Osim odličnog kvaliteta izrade i završne obrade, koju ne “krase” gapovi i krckanje, pomenućemo i da je AC adapter smešten van kućišta panela.

      LG Flatron W2486L inicijalno prikazuje umereno svetlu sliku u FullHD rezoluciji. Kako je u pitanju TN panel, možemo očekivati veoma dobar odziv, slabije vidljive uglovi i pomalo probijanja pozadinskog osvetljenja. Kada je reprodukcija boja u pitanju, početni prikaz deluje sasvim dobro kada je toplina boja u pitanju, ali smo nažalost otkrili malo grešaka na gradijentima (najviše na zelenom), koje nije bilo moguće otkloniti. Svakako, svi testirani monitori ih prikazuju u raznim profilima i kada su aktivni sistemi za “poboljšanje” boja, dinamičko osvetljenje i slični “filteri”, ali u čistom modu, u kome mi uvek i testiramo i – kada se kontrast namesti tako da nije prenaglašen – gradijenti bi trebalo da budu glatki i bez banding efekata. Kod Flatron W2486L monitora nismo uspeli do kraja da ih eliminišemo. Osvetljenje je gotovo idealno ravnomerno, a test najsvetlije bele otkriva veoma dobru uniformnost, koja je fenomenalna, ako se setimo da smo i dalje u okvirima Twisted Nematic tehnologije.
       

      Primećujemo, zatim, da je kontrast u startu podešen baš kako treba – samo je potrebno da deaktivirate digital fine contrast. 85% idealna vrednost za one koji vole jarku sliku ili one koji rade u svetloj prostoriji, dok bi mi preporučili da se držite vrednosti od oko 80-82% s obzirom na to da se u testu prenaglašavanje vidi već od 84%. Slika nije previše svetla po default-u, ali nama to ne smeta, jer je kontrast dovoljno dobar, ali za razliku od većine prethodno testiranih Flatrona, ovde preporučujemo da brightness pojačate i to do nekih 70-75%! Statički kontrast je, zaključujemo, sasvim dobro izveden, jer je po našem mišljenju sasvim dovoljan na vrednosti na kojoj ni po testu nije prenaglašen, pa se ništa više ne gubi na dinamici, koja je kod LG Flatron W2486L monitora veoma dobra, pa smo primetili i suptilne detalje u tamnijim delovima sive.

      LG Flatron W2486L je još jedan monitor ovog proizvođača koji prolazi prilično dobro i na testu crne. Retko kada smo viđali bolje TN ekrane kada je reprodukcija crne u pitanju, možemo reći da ovaj model u samom vrhu kad su u pitanju modeli ovako velike dijagonale. Probijanja pozadinskog osvetljenja, nažalost, ima, iako ga nismo očekivali. Ipak, on nije izražen u tolikoj meri da bi morali da se zabrinete, odustanete od ovog modela i svakako ne toliko da to u realnom radu pravi probleme. Kao što smo pomenuli, dinamički opseg je jedna od jačih strana ovog modela, pa se i u tamnijim, ali i svetlijim delovima sive, suptilni detalji najčešće razaznaju i u testovima, a i u realnom radu (znamo u kojim HD filmovima i u kojim scenama najbolje možemo da primetimo model sa lošijom dinamikom). Gradijent sive nam nije otkrio veće kolorne aberacije, mada će korisnici koji vole da teraju mak na konac možda i poželeti da odrade neku osnovnu vrstu kalibracije. Vertikalni vidljivi ugao je solidan, ali je horizontalni za nijansu lošiji od očekivanog, a kada je odziv u pitanju, možemo ipak reći da kašnjenja u brzim igrama koje nemaju post-processing efekte nema, a nema ni loših artifakta prilikom gledanja filmova standardne definicije.

      LG Flatron W2486L je monitor više klase, što opravdava i dizajnom i činjenicom da poseduje LED Backlight (više o ovoj tehnologiji pročitajte u našem testu Samsung LED BLU monitora) i nema previše mana, pogotovo ako ga uporedimo sa većinom nedavno testiranih Flatron-a. Ako ste pročitali sve što je gore napisano, jasno vam je da se radi o monitoru prilično ujednačenih karakteristika, što je vrlo dobra osobina, ali opet, uspeli smo da mu pronađemo mane baš u onim kategorijama u kojima smo smatrali da će LED tehnologija pomoći da se one eliminišu. Priznajemo da jesmo bili nešto strožiji tokom ocenivanja ovog modela, pa smo zato, osim probijanja pozadinskog osvetljenja, zamerili i za pomalo slab backlight za monitor koji ima puno LED pozadinsko osvetljenje (nije po uglovima, već iza cele matrice). Upravo zbog toga, LG Flatron W2486L od nas ne može da dobije nagradu za inovativnu tehnologiju. S druge strane, po ko zna koji put do sada, LG nas je oduševio dizajnom. Kako to uspevaju i pored toga što smo smatrali da smo “videli sve”, ovoj kompaniji opet dajemo zasluženu nagradu za Advanced Design.
       


      LG Flatron W2486L – Benchmark Advanced Design Award

      Prednosti:

      – Dizajn
      – Kvalitet izrade
      – OSD meni
      – Dobar statički kontrast
      – Uniformnost
      – Veoma konkretna reprodukcija crne
      – Precizna reprodukcija boja već u startu
      – Odziv

      Mane:

      – Pozadinsko osvetljenje i dalje probija
      – Pomalo nesavršen gradijent
      – Skroman brightness za jedan LED monitor
      – Ergonomija
       

      Proizvođač

      LG

      Model

      Flatron W2486L

      Dijagonala / tehnologija

      24” class /TN film

      Fizička rezolucija / boje

      1600 x 900 / 16.7 M / Color Gamut 68%

      Pitch

      0.282 x 0.282

      Horizontalno osvežavanje

      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 Hz

      Odziv

      2 ms

      Osvetljenje

      250 cd/m²

      Kontrast

      (DFC 2 000 000 : 1, static 1000 : 1)

      Ugao gledanja (H/V)

      170˚/ 160˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      205 MHz / 27 W

      Dimenzije

      22.7” x 17.3” x 7.8”

      Masa

      4.7 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Auto Bright, Live Sensor, Cinema Mode, Time Control, Photo Effect, ez-Zooming, f-Engine, Forte Manager
      D-Sub, 2 x HDMI, DVI-I, audio in

      Cena (sa PDV-om)

      ~sample

      Monitor na test ustupio LG

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test