U trci protiv vremena i trgovinske politike predsednika SAD Donalda Trampa, Apple je, prema najnovijim izveštajima, počeo da avionima doprema velike količine iPhone uređaja iz svojih azijskih pogona u Sjedinjene Američke Države. Prema informacijama koje je objavio The Times of India, pozivajući se na visoke zvaničnike indijske vlade, kompanija je tokom poslednje nedelje marta poslala najmanje pet aviona natovarenih iPhone modelima i drugim Apple proizvodima.
Cilj ovog poteza je jasan – izbeći nadolazeće talase uvoznih carina koje predsednik Tramp planira da uvede u sklopu svoje politike “recipročne trgovine”. Iako je Apple u poslednjim godinama pokušavao da proširi svoj proizvodni lanac izvan Kine, upravo kako bi se zaštitio od ovakvih scenarija, izgleda da te mere nisu dovoljne da ga spasu od udara novog tarifnog režima.
Prva faza Trampovih carina već je stupila na snagu 5. aprila i uključuje osnovnu carinu od 10% na sve uvozne proizvode. Međutim, već 9. aprila sledi nova eskalacija: carine na robu iz Indije skaču na 27%, dok će kineski uvoz biti pogođen drastičnim povećanjem – čak 54%.
Za Apple to znači da bi naredna generacija proizvoda, poput iPhone 17 serije, mogla biti pošteđena najgorih posledica, ali istovremeno proizvodi koji se prave po porudžbini – poput Mac računara – biće znatno skuplji za krajnje korisnike. Povećani troškovi proizvodnje verovatno će se preliti na tržište kroz više cene.

Iako je izvršni direktor Applea Tim Kuk u poslednje vreme pokazivao spremnost da sarađuje sa administracijom Donalda Trampa i čak ostvario lične kontakte sa predsednikom, to očigledno nije bilo dovoljno da kompanija dobije izuzeće ili poseban tretman. Apple je već ranije tokom Trampovog prvog mandata uspeo da izbegne dodatne poreze na određene komponente, ali ovog puta izgleda da ne postoji volja Bele kuće da pravi izuzetke – čak ni za giganta iz Silicijumske doline.
Trampove carine izazvale su oštre reakcije širom poslovne zajednice, a kritičari ističu da će ova politika dodatno opteretiti američke potrošače, jer će poskupljenja uvozne robe neminovno dovesti do viših maloprodajnih cena. Osim tehnološkog sektora, slične posledice se očekuju i u automobilskoj industriji – uključujući Teslu, čiji osnivač Elon Mask se i sam nalazi na udaru povećanih troškova zbog uvoza delova iz Azije.
U međuvremenu, Apple pokušava da ublaži posledice i obezbedi dovoljno zaliha proizvoda u SAD, ali deluje da je reč o privremenom rešenju. Ako se Trampova carinska politika ne ublaži ili ne redefiniše, pitanje je koliko dugo Apple i druge tehnološke kompanije mogu da odole njenim efektima, prenosi Techtime.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji