ASUS sales training

U vrlo lepom ambijentu Centra lepih umetnosti - Gvarnerijus, u jednoj od poznatih dorćolskih ulica, održan je ASUS prodajni trening i dodela sertifikata dilerima koji su pokazali najveću vernost ovoj kompaniji. Za datum održavanja ovog događaja određena je sreda 3. novembar, a mi smo se našli u prilici da se upoznamo sa novitetima ove poznate kompanije...


Nenad Akšić

ASUS sales training

Ako se zapitate šta će novinari na treningu namenjenom dilerima, odgovor je bio prilično jasan – ovo je bila idealna prilika da se upoznamo sa svim novitetima ovog tajvanskog IT giganta, a prisustvo dva zvaničnika kompanije je samo ubrzalo odluku da posetimo skup. Koliko je ASUS prodajni trening važan za naše podneblje, najbolje govori činjenica da je broj prisutnih novinara verovatno prevazišao broj prisutnih dilera, a viđene su praktično sve kolege iz elektronskih i pisanih IT medija.

Povod za trening je, kako smo već naveli, prisustvo gospodina Uwea

von der Weydena,

Technical Service Managera i gospodina

Petera Changa, menadžera koji pokriva polje prenosivih računara (notebook i PDA) na prostorima Balkana i Poljske. Prvo predavanje je održao gospodin von der Wayden, gde nam je ovaj ekspert za servere predstavio ASUS-ova rešenja za ovu i narednu godinu. Od njega smo imali prilike da čujemo neke krajnje zanimljive podatke vezane za naše i okolna tržišta. Kao prvo, naveo je da je ASUS po pitanju servera lider u Srbiji i Crnoj Gori, ali je izrazio veliko razočaranje pojavom ogromnog broja desktop mašina koje se nazivaju na ovim prostorima “serveri”, a u stvari imaju jako malo toga sličnog sa pravim rešenjima. Takođe, imali smo prilike da čujemo razvojnu strategiju tajvanske kompanije, koja je upravljena ka proizvodnji malih servera. Po njima, to su jednoprocesorske i dvoprocesorske mašine, što u standalone kućištima, što u 1U/2U rackmount sistemima. Pored već gotovih servera, očekuje nas ponuda i novih barebone serverskih linija, koje bi trebale da omoguće samostalno kompletiranje na ovim prostorima. Kako je poznato većini čitalaca ovog sajta, Opteron i Xeon procesore je jako teško naći u SCG, pa je gospodin von der Weyden obećao pomoć sa njegove strane oko mogućnosti da se to (zaista loše) činjenično stanje promeni.


Sledeće predavanje smo najviše i očekivali, jer su notebook i PDA proizvodi sa verovatno najvećim rastom prodaje u IT svetu. Gospodin Peter Chang je održao skoro jednosatni pregled ASUS-ove ponude prenosivih računara. Ponuda je zaista više nego raznovrsna. ASUS je trenutno 5. brand u svetu po prodaji notebookova (računata prva polovina ove godine), dok g-din Chang očekuje da će kompanija doći na mesto četiri. Sa druge strane, pretpostavlja se da ASUSTek proizvodi modele i za druge kompanije, tako da možete zamisliti njihovu realnu proizvodnju…


Udarni model ove kompanije je nama već poznati ASUS W1000, čiju je NA reviziju testirao kolega Delimir Tasić početkom prošlog meseca. Jedina razlika između ova dva modela je što W1000NA ima ugrađen i TV tjuner. Ono što smo mi primetili, kompanija poseban naglasak daje na Centrino modele, jer svi notebookovi koje smo imali prilike da vidimo, nosili su oznaku ovog brenda. Da i ostali procesori ne budu izostavljeni, videli smo (doduše manji broj) na prezentaciji i primerke sa Prescott Mobile, Athlon 64-M, Celeron-M i Celeron Mobile procesorima, mada u manjoj količini. Očigledno je da ASUS nije ništa prepuštao slučaju i da su pokrivene sve platforme.

U poslednje vreme, akcenat je posebno na lakim prenosivim modelima – gospodin Chang je dosta vremena posvetio njihovim predstavnicima u ovoj kategoriji, M5 i S5 seriji, koje možete videti na slici ispod. Radi se o notebookovima teškim nešto oko 1.5kg (sa najslabijom baterijom), što znači da su idealni za celodnevni transport sa jedne na drugu lokaciju. Uz njih se nude i opcione baterije koje omogućavaju od 4-8 sati nezavisnog rada, pri čemu smo dobili informaciju da će se kod nas nuditi manja i srednja, pri čemu će težina varirati između 1.5 i 1.7 kg. Ako smo dobro razumeli gospodina Changa, obe baterije će biti u paketu (!!!), što je zaista prava retkost.

Pored samih notebookova, videli smo i neke zanimljive statistike. Naime, deo priče je bio vezan i za wide-screen modele, na koje se često manje obraća pažnja. Ovogišnja situacija na svetskom tržištu govori da je svega 7 procenata opremljeno ovom vrstom displeja, za sledeću godinu se očekuje preko 10%, dok kruna razvoja wide-screen tehnologije bi bila 2007., sa nekih 35% udela na tržištu. Ovako velik skok se objašnjava smanjenom cenovnom razlikom u nabavci između običnog i širokog ekrana, koja se svela na samo par desetina $, željom kupaca da imaju što praktičnije radno okruženje (iako je ovo subjektivna stavka, zapitajte se, da li bi voleli wide-screen ili običan ekran?). ASUS-ova pretpostavka da wide-screen i pored cene neće uskoro zavladati tržištem, pogotovo zbog trenda da notebookovi budu što lakši, gde se ova tehnologija sa svojim gabaritima baš i ne uklapa.

Naravno, uz notebookove neizbežno ide i priča o PDA uređajima. Trenutna ASUS-ova ponuda podrazumeva modele MyPal A716 Pocket PC, MyPal A620BT, MyPal A620, i MyPal A600. Najveće zanimanje je doneo model MyPal A730 Pocket PC, ali njega nismo videli, jer čak ni uzorci nisu bili dostupni gospodinu Changu. Njegov izlazak je verovatno očekivan oko božićnih praznika, a o njemu ćemo reći nešto kasnije.

Sledeći govornik je bio nama vrlo poznati kolega Vladimir Jovanović, PR i marketing menadžer tajvanske kompanije na ovim prostorima. Kolega Jovanović je održao nekoliko predavanja vezanih za ASUS-ova mrežna rešenja (kako žična, tako i wireless), a predstavio je i paletu kućišta, kulera i barebone sistema koje nudi ovaj proizvođač.


Od mrežne opreme pomenuli bi GigaX 2024, 24-portni Layer 2 switch, kao i čitavu paletu wireless rešenja – WL-330 (džepni access point za kućno umrežavanje), i WL-100G (WLAN PCI mrežna karta), WL-500b (WLAN ruter) itd.

Iako se relativno kratko bavi proizvodnjom kućišta i kulera, imali smo prilike da čujemo najavu o Vento 3600 kućištu namenjenom entuzijastima, Star Ice kuleru koji po svojoj konstrukciji podseća na kombinaciju Cooler Masterovih Aero modela (fan u obliku turbine) i Gigabyteovih 3D Rocket rešenja, koja koriste heatpipe sistem za odvođenje toplote sa podnožja. Sa druge strane, ASUS je odavno u poslu sa bareboneovima, pa je već poznate modele Terminator 1, Terminator 2 i Pundit, obogatio novi program koji sadrži modele po imenu S-Presso i Vintage.


Prvi od ova dva je namenjen ljudima koji žele ekstra brz pristup komponentama, tako da se gornji poklopac uklanja bukvalno za par sekundi. Sam S-Presso spada u high-end modele, tako da ćete na njemu imati priliku da vidite i touch-screen sa prednje strane, izuzetno jako napajanje, i865PE čipset kao osnovu matične ploče, itd. Kao kontra ovako jakom i skupom modelu, stigao je Vintage, jedno jednostavno tamno sivo rešenje, koje je opremljeno sa ASUS-ovom P4S800 matičnom pločom, i sa više nego popularnom krajnjom cenom od 70-tak eura.

Nakon gospodina Jovanovića, na scenu stupa gospođa Marijana Lazarević, koja je predstavila

Barebone Assembly Kit, rešenje gde dobijate napakovani barebone sa Windows XP Home Edition operativnim sistemom po više nego povoljnoj ceni, što bi trebalo uopšteno da približi barebone rešenja širem sloju kupaca. Kao što je većini čitalaca poznato, barebone kao filozofija se pokazao jako loše na našim prostorima, prvenstveno zbog nešto jače cene, po čemu uz još neke države odstupamo od evropskih trendova.

Za kraj, ostala je nagradna igra za ASUS-ove dilere gde je glavna nagrada bio PDA uređaj, a i podeljeni su

ASUS Certified Dealer sertifikati najvernijim saradnicima ove kompanije na našem tržištu.

{pagebreak}
{pagebreak title=”Šta nudi ASUS?

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi