CeBIT je definitivno IT događaj godine kada je Evropa u pitanju. Ipak, kako je evidentno zasićenje ovim tipom izložbe u ovom delu sveta, ne čudi da su organizatori počeli sve više pažnje da poklanjaju i sajmovima koji su nastali na bazi ”originalnog CeBIT-a”, a koji se održavaju u Australiji, Turskoj itd… Tako smo ove godine imali prilike da vidimo detaljne najave CeBIT Australia i CeBIT Turkey sajmova, mada broj jedan i dalje ostaje CeBIT koji se održava u Hanoveru što je i logično – odatle je sve počelo. Ipak, skeptika kada je CeBIT u pitanju, sve je više. Iz naših razgovora sa brojnim vendorima saznali smo da dobar deo njih deli mišljenje da bi manifestaciju trebalo skratiti na najviše pet dana i da se obuhvati obavezno jedan vikend.
Naime, pored posetilaca na CeBIT-u značajnu ulogu igraju i predstavnici kompanija i ovo je dobra prilika da se predstavnici lokalnih firmi susretnu sa svojim vendorima. Npr. naši domaćini iz kompanije Cooler Master tokom CeBIT-a imali su uglavnom pretrpane rasporede za sastanke. Naime, kompanije koje posluju globalno imaju zaista veliki broj partnera (distributera i sl.) iz svih delova sveta i jako je teško ostvariti kontakt sa svima. Sa druge strane evidentan je smanjeni pritisak posetilaca, pa uopšte nismo stekli utisak da je na sajmu velika gužva – neuobičajeno više posetilaca bilo je jedino u subotu. Ipak, brojke govore da je ove godine ovu grandioznu izložbu IT dostignuća posetilo 10% više posetilaca nego prošle – ukupno 440 000. Po procenama organizatora ukupno je pokrenuto zahvaljujući CeBIT-u 11 milijardi investicija i poslovnih aranžmana, a zanimljivo je i da je ove godine 106 000 posetilaca došlo iz inostranstva i to iz preko 100 različitih zemalja Sveta. Njima su se obratila ukupno 6153 izlagača iz čak 77 zemalja.
Sam sajam prostire se u velikom broju hala i teško je zamisliti o kolikom prostoru je reč. Nemoguće je ceo sajam obići za par dana, a ako idete umerenim tempom ni sedam dana vam neće biti dovoljno. Ipak, većina posetilaca dolazi na sajam sa određenim ciljem da poseti proizvođače koji su im zanimljivi, a kako bi se takvim posetiocima olakšalo ”posao” svi izlagači sortirani su po halama, tako da se izlagači koji se bave sličnim delatnostima nalaze blizu jedni drugima. O većini noviteta pisali smo blagovremeno u vestima još u vreme sajma, a ovo je retrospektiva onoga što je privuklo najviše naše pažnje na ovogodišnjem CeBIT-u. Pa, krenimo redom…
AMD
Kompanija AMD ove godine imala je zapaženo mesto, ali daleko od ostalih proizvođača tzv. ”core komponenti”. Naime, ove godine AMD se predstavio kao kompanija koja nudi rešenja za digitalni dom i stekli smo utisak da su, kada je AMD u pitanju, sasvim izvesno u fokusu bile platforme. Naime, procesori koje naši posetioci uglavnom vezuju za poznatu kompaniju nisu se praktično mogli ni videti, ali je veliki deo centralnog štanda zauzela dnevna soba sa AMD Live! platformom kao centrom digitalne zabave u njoj.
Prezentirane su mogućnosti AMD Live! platforme kako su sklopu PC računara koga pogoni Windows XP Media Center Edition 2005 i Windows Vista operativni sistem, tako i u sklopu raznih uređaja koji su kompatibilni sa AMD Live! specifikacijom. To konkretno znači da npr. ukoliko imate notebook koji podržava AMD Live! specifikaciju možete preko WiFi mreže primenom specijalnog protokola koji je razvio AMD da uživate u multimedijalnim sadržajima i internet servisima iako se isti fizički ne nalaze na istom. Slična je situacija i sa mobilnim telefonima, multimedijalnim plejerima itd…
Pored AMD Live! platforme, predstavljena su i tekuća dostignuća u domenu AMD Turion mobilne tehnologije, a centralna zvezda ove ”otvorene platforme”, kako je AMD promoviše, svakako je Turion X2 dual core procesor. Ipak, najznačajniji noviteti koji su predstavljeni svakako su DTX računari i ploče, kao i novi AMD 690G čipset sa integrisanom grafikom. Prve ploče sa ovim čipsetom već se nalaze u našoj redakciji, a testove ćete moći da čitate već za par dana. Sa druge strane, DTX specifikacija je nešto što je ovog puta standarizovao AMD i za razliku od ATX-a i BTX-a koji su izašli iz Intel-ove kuhinje, novi standard je još jedan pokazatelj da je AMD postao veoma ozbiljan igrač.
ASUS
Tokom ovog CeBIT-a odjeknula je vest o propasti ”joint venture” projekta između ASUS-a i Gigabyte-a oličenog u imenu Gigabyte United. Ipak, ASUS je u hali 2 demonstrirao svu svoju snagu ponudivši zaista izuzetno bogatu paletu proizvoda. Svi proizvođači matičnih ploča ove godine imali su u fokusu modele za Intel Core 2 procesore sa P35 i G33 čipsetovima. ASUS je predstavio desetak najrazličitijih modela sa novim čipsetom, a nama su zapale za oko ploče koje na sebi imaju NAND čipove koji su kompatibilni sa Vista Ready Boost tehnologijom, pa ne morate da koristite npr. USB drajv za ubrzanje keširanja pod Vistom.
Takođe, prijatno nas je iznenadio i model matične ploče koji na desktop donosi podršku za Microsoft SideShow tehnologiju koja je podržana pod Windows Vista operativnim sistemom i predviđena je za notebook računare. Dosta pažnje pobudio je i XG Station koncept eksterne grafičke kartice za prenosne računare. Novo polje u kome će se ASUS oprobati u narednom periodu jeste zvuk za PC računare, pre svega za gaming populaciju korisnika. Za tu svrhu pripremljene su Xonar X2 audio kartice koje će biti predstavljene u verziji za PCI Express i PCI interfejse.
Pored toga ASUS je demonstrirao i celokupnu gamu notebook računara koji su doživeli evolutivne promene, a izdvaja se svakako novi ASUS Lamborghini VX2 koji je predstavljen zajedno sa svojim uzorom koji je zauzeo dobar deo ASUS-ovog štanda.
Belkin
Belkin je ove godine imao u fokusu dodatke za iPod što i ne čudi, ako se ima u vidu da su upravo to proizvodi koji su proslavili ovu kompaniju. Predstavljena je nova gama izuzetno atraktivnih kućišta i futrola za iPod Video i iPod Nano plejere, a Apple sve ove proizvode nudi i u svojim zvaničnim Apple Store prodajnim mestima. Ipak, naviše pažnje pobudilo je Belkin TuneStudio koji predstavlja polu-amaterski recording studio za iPod.
Naime, uređaj se sastoji od miksete na koju se povezuju pravi instrumenti i slota u koji se ubacuje iPod plejer pete generacije. Muzika koja se odsvira biće snimljena na iPod i spremna za objavljivanje u vidu Podcasta na Internetu ili, putem specijalnog transmitora koji dolazi u paketu sa uređajem, može se slušati bežično na iPod HiFi ili nekom sličnom dodatku te vrste za iPod. Cena je oko 1200 eura i ciljna grupa su korisnici koji imaju interesovanja za Podcast, Videocast, YouTube i slične servise.
Biostar
Biostar je proizvođač koji nudi matične ploče i grafičke kartice sa dosta povoljnim odnosom performanse – cena. Zato i ne čudi što je na našem tržištu ovaj proizvođač stekao zavidnu popularnost i pored toga što za konkurente ima imena kao što su Gigabyte, MSI i ASUS. Ove godine predstavljena je celokupna gama novih modela grafičkih kartica i matičnih ploča, a kao i kod ostalih proizvođača ovog tipa izdvajaju se svakako modeli sa P35 čipsetom kao što su npr. T35D3-A7 Deluxe i T35D2-A7 Deluxe. Od modela sa integrisanom grafikom nove generacije za Intel platformu imali smo prilike da vidimo G33-D2 775 koji ostavlja utisak pedantno urađene matične ploče.
Chieftec
Commodore Gaming
Legendarni brend ovog puta doživeo je svoju reinkarnaciju u segmentu gaming PC mašina. Ideja je da se nesumnjivo i dalje veoma poznato ime kapitalizuje i tržištu ponudi ono što je u poslednje vreme veoma popularno, a to su igrački specijalno kastomizovani PC računari. Naime, većina modela bazirana je na Intel Core 2 Duo platformi, a specifični su po tome što imaju specijalno dizajnirana kućišta.
Reč je o specijalno nanetim folijama koje i sam korisnik može da zameni kupovinom sa matične stranice proizvođača. Novi ”skin” za kućište se lako nanosi umesto starog, pa tako kada vam dosadi dizajn kućišta koji ste zatekli prilikom kupovine računara, vrlo lako možete promeniti ”lični opis” vašeg novog ljubimca. Za nostalgičare Commodore Gaming ponudio je na svim mašinama, pored Windows XP ili Windows Vista operativnog sistema i C64 emulator sa mogućnošću downloada igara na nedeljnom nivou. Iz razgovora sa predstavnicima kompanije čuli smo da je postojala ideja da se umesto Windows-a koristi neki drugi operativni sistem, ali se na kraju došlo do zaključka da je za gaming Microsoft-ov operativni sistem ipak najbolje rešenje.
Cooler Master
O Cooler Masteru smo već pisali, a navešćemo samo da smo ovom prilikom imali mogućnost da vidimo proizvode kao što su XCraft 360, Mars 2, Cosmos itd… Reč je o kompletno osveženom proizvodnom portfoliju poznate tajvanske kompanije koja će biti u fokusu u drugoj polovini ove godine. Više detalja o Cooler Master-ovom štandu možete videti u našoj prethodnoj reportaži sa ovogodišnjeg CeBIT-a…
Corel
Creative
Enermax
{pagebreak}
{pagebreak title=”Strana 2″}
Strana 2
Foxconn
Foxconn je ove godine imao veoma zapažen štand koji se nalazio preko puta Gigabyte i MSI štandova. Veličinom štanda Foxconn je definitivno uspeo da impresionira i pokaže da je reč o najvećoj tajvanskoj kompaniji ovog tipa. Prvo što nam je upalo u oči svakako su kućišta koja su bila izložena sa spoljašnje strane štanda. Reč je o OEM modelima koji su predviđeni za sistem integratore, a isto se može reći i za veliki broj kulera koje je Foxconn ove godine izložio na CeBIT-u. Foxconn svoju snagu upravo i crpi iz ovakvih ugovora sa OEM proizvođačima, a prodaja pod sopstvenim brendom samo je vrh ledenog brega.
Prosto je neverovatno koliko matičnih ploča je ova kompanija izložila. Od modela sa P35 čipsetom izdvojili bismo P357AA-8EKRS2H i P357AB-8EKRS2H koji je predviđen za DDR 3 memoriju. Ovo je jedan od retkih modela koji podržavaju novi tip memorije. Od modela sa G33 čipsetom izdvojila se ploča sa, opet, kriptičnim nazivom – G337MA-8EKRS2H, a kako proizvođač navodi reč je o modelu koji pored G33 čipseta ima na sebi i ICH9R južni most. Foxconn je bio jedan od retkih proizvođača koji je prikazao i model sa Q35 čipsetom koji je namenjen poslovnim korisnicima i podržava u potpunosti novu generaciju Intel vPro tehnologije. Reč je o modelu Q357MA-8KRS2H.
Geil
Genius
Gigabyte
Gigabyte-ov štand se takođe izdvojio svojim dimenzijama i položajem. Zanimljivo je da je bio smešten tik uz MSI-jev štand, a po izgledu štandovi kompanija MSI, Gigabyte i Foxconn bili su slični. Gigabyte je predstavio novu liniju pasivno hlađenih grafičkih kartica – SilentPipe3 i za sada radi se o modelima sa 7600GT čipovima, ali su najavljeni i modeli sa mid-range DirectX 10 akceleratorskim čipovima iz nVidia-e.
Kada su ploče u pitanju mi smo već dobili na test modele sa P35 čipsetovima iz kompanije Gigabyte, a i ovog puta modeli su razvrstani u kategorije DS3, DS4 i DQ6 u zavisnosti od dodatne opreme. Trenutno najjači model nosi oznaku GA-P35-DQ6, a nešto slabiji je model GA-P35-DS4. O ovim pločama moći ćete da čitate posle 22. aprila do kada važi NDA ugovor za P35 čipset kompanije Intel.
Od modela sa integrisanom grafikom izdvajaju se: GA-G33-DS3 i GA-G33-DS2 koji dolazi sa dodatnom karticom koja na sebi ima HDMI izlaz. Takođe, kada su ploče sa HDMI izlazom u pitanju dosta pažnje pridalo se i modelima za AMD 690G čipsetom koji su predviđeni za AM2 platformu.
Gigabyte je takođe dosta pažnje posvetio svojim notebook računarima, ali i kućnim Home Theater PC računarima kao što su IP STB D100 uz tzv. Digital Media Adapter D110 što ustvari predstavlja Media Center Extender uređaj. Da kućna zabava bude kompletna pobrinuo se u muzički uređaj M100 koji pored reprodukcije klasičnih nosača zvuka ima mogućnost i reprodukcije IP radio stanica koje emituju putem interneta.
Hauppauge
HIS
Intel
Intel je, kao i AMD, imao nastup koji je potpuno mimo očekivanog. I dok je AMD sve karte položio u digitalni dom, Intel se okrenuo gaming populaciji i na svom gigantskom štandu organizovao takmičenja u voženju Formule 1 i igranju Warcraft-a. Za posetioce su bile obezbeđene nagrade, a ceo program pratila je muzika koju je puštalo nekoliko DJ-eva uz neizbežnog komentatora. Sve to je bilo propraćeno gromoglasnim promovisanjem Core 2 čipova, ali u principu ništa novo nije predstavljeno. Za predstavljanje noviteta Intel je oformio akciju Intel Everywhere. Naime, ukoliko biste posetili info pult na Intel-ovom štandu dobili biste prospekt koji vam opisuje 17 lokacija na kojima možete videti ploče sa novim Intel P35 i G33 čipsetovima, Intel Core 2 procesore u akciji itd…
Jetway
KWorld
{pagebreak}
{pagebreak title=”Strana 3″}
Strana 3
Leadtek
Leadtek nas je pomalo iznenadio time što se u potpunosti distancirao od ostalih proizvođača core komponenti i smestivši se u halu zajedno sa izlagačima opreme za obradu digitalnog signala. Ovom prilikom predstavljena je kompletna gama TV tjunera koji, kao i kod svih ostalih proizvođača, podržavaju novi operativni sistem iz Microsoft-a: Windows Vista. Ipak, tu su bile i neizbežne grafičke kartice, ali u globalu Leadtek se ni sa čime nije izdvojio i nadmašio naša očekivanja na ovogodišnjem CeBIT-u.
Logitech
Poznata švajcarska kompanija nije predstavila mnogo noviteta na ovogodišnjem CeBIT-u, a o većini njih smo već pisali. Promociju Sony Playstation 3 konzole Logitech je ispratio predstavljanjem novog seta periferija za ovu igračku platformu, a nisu zapostavljeni ni vlasnici XBox 360 sistema za igre iz Microsoft-a. Logitech Harmony 1000 je iz faze prototipa postao finalni proizvod, a za svrhu demonstracije multimedijalnih rešenja iz svog portfolija, Logitech je simulirao uslove u dnevnoj sobi, a posetioci su mogli da sednu na kauč, oslušnu npr. Z10 zvučnike i koriste Logitech Harmony 1000 daljinske upravljače. Predstavljen je i kompletna set periferija za stone i prenosne računare o kojima smo pisali u više navrata, a najviše pažnje pobudila je Logitech Edge tastatura kao i MX Revolution serija miševa. Ipak, u globalu, Logitech nije imao previše noviteta ove godine na CeBIT-u, ali je potvrdio poziciju lidera u oblastima u kojima nastupa.
MS Industrial
MSI