Fujitsu grupa je predstavila šestu etapu svog „Programa zaštite životne sredine”, kojom postavlja nove ciljeve za period od fiskalne 2010. do fiskalne 2012. godine (1. april, 2010 – 31. mart, 2013). Kao svojevrstan zbornik konkretnijih ciljeva i koraka/prekretnica u vođenju ekološke, odnosno „zelene politke do 2020. godine”1 – što predstavlja srednjeročnu viziju Fujitsu grupe o očuvanju životne sredine – nova etapa sada ustanovljava četiri konkretna cilja u ukupno 18 oblasti, sa aspekata kompanijske vizije doprinosa svojim klijentima i široj društvenoj zajednici, sprovođenja internih reformi i očuvanja biodiverziteta. Ovi ciljevi, u najkraćem, obuhvataju: promovisanje istraživanja i razvoja kojima se poboljšava efikasnosti samih ICT proizvoda i smanjuje širi štetni uticaj na životnu sredinu primenom ICT usluga i rešenja; zatim, do kraja fiskalne 2012. smanjenje sveukupne prateće emisije štetnih gasova sa efektom staklene bašte u procesu proizvodnje do nivoa za 6% ispod nivoa u fiskalnoj 1990. – globalno i na osnovu naučnih saznanja za 2020. godinu; konačno, uspostavljanje brojčanih indikatora kojima se meri uticaj kompanije na biodiverzitet, kao i njen doprinos biodiverzitetu. Izazovi očuvanja životne sredine sa kojima se poslednjih godina suočavaju kompanije, u koje spadaju i klimatske promene i očuvanje biodiverziteta, menjaju se dramatično. Međunarodni cilj smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte za najmanje polovinu do 2050. godine, odnosi se upravo na biodiverzitet do 2050. U jeku takvih pokreta, dugoročno planiranje inicijativa u vezi sa zaštitom životne sredine postaje sve značajniji deo poslovanja. Fujitsu grupa smatra da je u sklopu konkretne pomoći široj zajednici i kompanijama da ostvare sopstvene globalne ciljeve u vezi sa zaštitom životne sredinom – suštinski važna isporuka napredne i inovativne zelene ICT tehnologije, uporedo sa pojačavanjem napora za smanjenje „ekološkog otiska” globalno poslovnih aktivnosti same grupe.
U takvim uslovima, Fujitsu grupa je primenila reverzni pristup u planiranju šeste etape svog programa zaštite životne sredine, projektovanjem puta realizacije srednjeročne vizije, pod nazivom „Zelena politika 2020” („Green Policy 2020”). Kompanija je 18 konkretnih ciljeva svrstala u 6 kategorija. Dve nove kategorije su „Pojačavanje naprednog ’zelenog’ ICT istraživanja i razvoja (R&D)” i „Pojačavanje napora za očuvanje biodiverziteta“. One su dopunile četiri već postojeće kategorije: „Povećanje ekološke vrednosti proizvoda i usluga i poboljšavanje razvoja i isporuke zelenih ICT“, „Pojačavanje napora za smanjenje ekološkog otiska Fujitsu grupe“, „Snaženje ekološkog upravljanja“, i „Promovisanje ekoloških doprinosa društvenoj zajednici“. Fujitsu grupa će ovakvim pristupom mnogo agresivnije nastaviti sa ekološkim incijativama na globalnom nivou.
Izvor: Fujitsu
Fujitsu najavio šestu etapu svog programa za očuvanje životne sredine
Fujitsu grupa je predstavila šestu etapu svog „Programa zaštite životne sredine”, kojom postavlja nove ciljeve za period od fiskalne 2010. do fiskalne 2012. godine (1. april, 2010 – 31. mart, 2013). Kao svojevrstan zbornik konkretnijih ciljeva i koraka/prekretnica u vođenju ekološke, odnosno „zelene politke do 2020. godine”1 – što