Sećate li se GlobalFoundries-a? Bivši AMD-ov proizvodni pogon i dalje se rangira kao treća najveća fabrika poluprovodnika na svetu po prihodu, zahvaljujući proizvodnji čipova za pametne mobilne uređaje, automobilski sektor, vazduhoplovstvo i odbranu, IoT i upotrebu u data centrima.
Ova kompanija je priznala da je između februara 2021. i oktobra 2022. godine isporučila proizvode vredne 17 miliona dolara kineskoj kompaniji SJ Semiconductor. Biro za industriju i bezbednost SAD (BIS) kaže da je GlobalFoundries poslao 74 različite pošiljke wafer-a tokom tog perioda, i kao rezultat toga će im biti izrečena kazna od 500.000 dolara zbog kršenja tekućih ograničenja u trgovini čipovima između SAD i Kine.
SJ Semiconductor je dodat na “listu entiteta” kompanija sa regulisanim izvozom još u decembru 2020. godine zbog svojih veza sa Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). U to vreme, vlada SAD je rekla da je SMIC dodat “kao rezultat kineske doktrine vojne-civilne fuzije (MCF) i dokaza o aktivnostima između SMIC-a i subjekata od interesa u kineskom vojno-industrijskom kompleksu.”
Prema BIS-u, GlobalFoundries je dobrovoljno otkrio kršenje ograničenja i sarađivao u istrazi, te je kao rezultat dobio relativno malu kaznu. GlobalFoundries je jedan od najvećih korisnika CHIPS akta, sa 1,5 milijardi dolara dodeljenih kompaniji ranije ove godine, uz 1,6 milijardi dolara federalnih zajmova.
GlobalFoundries je blago kažnjen
Pomoćnik sekretara za sprovođenje izvoza, Metju S. Akselrod, rekao je: „Želimo da američke kompanije budu izuzetno oprezne kada šalju poluprovodničke materijale kineskim partnerima.
„I kada, kao što je ovde slučaj, taj oprez izostane i poluprovodnički materijali odu tamo gde ne bi trebalo, želimo da kompanije dobrovoljno otkriju, isprave situaciju i sarađuju sa nama.“
GlobalFoundries možda nije jedini veliki proizvođač poluprovodnika zabrinut zbog potencijalnih kršenja ograničenja. Nedavni izveštaj Bloomberg-a tvrdi da je TSMC otkrio da su neki od njegovih čipova možda završili u uređajima koje proizvodi Huawei, kineska telekomunikaciona kompanija koja je takođe na listi entiteta.
Navodi se da je TSMC obustavio isporuke jednom klijentu sredinom oktobra, nakon što je saznao da čipovi proizvedeni za njega završavaju u Huawei proizvodima. Kompanija je navodno obavestila i vlade SAD-a i Tajvana o svojim saznanjima i „temeljno istražuje stvar“, prema neimenovanom izvoru Bloomberg-a.
Iako se kazna od 500.000 dolara može činiti kao kap u moru za velikog proizvođača poluprovodnika poput GlobalFoundries-a, čini se da vlada SAD-a možda olakšava finansijske kazne kako bi podstakla kompanije koje se nađu u kršenju ograničenja da se same jave.
Ko priznaje, pola mu se prašta, iako ostaje da se vidi da li će se ovaj blagi stav nastaviti u sledećoj administraciji nakon izbora u SAD-u kasnije ove nedelje, piše PC Gamer.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji