Intel ponudio svoje fabrike za proizvodnju AMD i Nvidia procesora

Zamislite samo AMD i Nvidia logo na najnovijoj Intelovoj fabrici u Ohaju… nešto tu “smrdi”. Iako ljuti neprijatelji na tržištu procesora, biznis ima sasvim druge prioritete – interes i profit!

Nedavno je izvršni direktor Intela, Pat Gelsinger u intervju za The Verge, još jednom javno pozvao kompanije AMD i Nvidia da koriste Intelove usluge za proizvodnju silicijuma i čipova, te pri tome objasnio svoju viziju, ove pomalo kontraverzne ideje.
Pat Gelsinger je u izjavi  potvrdio glasine da je Intel uveliko pregovarao sa rukovodstvom drugih kompanija za dizajn čipova na ceremoniji postavljanja temelja za novu fabriku u Ohaju. Tom prilikom je izneo iznenađujući stav da su svi dizajneri čipova koji ne raspolažu sopstvenim proizvodnim kapacitetima – dobrodošli. Pored same usluge proizvodnje za račun ljutih rivala, čak bi i logotipi kompanija AMD i Nvidia bili rado viđeni i istaknuti na novoj fabrici u Ohaju. 
Kada je reč o stvarnoj konkurenciji procesora sa AMD-om i Nvidiom, Pat Gelsinger je uveren da će Intel na kraju izaći kao pobednik i napraviti najbrže procesore za računare visokih performansi, uključujući najbrža CPU i GPU rešenja, što je prilično hrabra izjava. On je istakao kako integracija heterogene arhitekture postaje sve veća i veća, jer je potrebno koristiti više malih čipova (čiplet arhitektura) prilikom dizajna savremenih procesora, a Intelovo rešenje u vidu Meteor Lake CPU generacije će biti predstavljeno sledeće godine. To je veoma interesantan proizvod, pomalo sličan onome što je Apple prikazao. Korisnici će biti svedoci velikog povratka Intela, jer će nova generacija procesora biti veoma konkurentna.
siliciumfab.jpg 
Pat Gelsinger između ostalog, želi da pokaže svetu Intelovu sposobnost da bude livnica silicijuma svetske klase sa najsavremenijim fabrikama u cilju stvaranja uslova uravnoteženog i na nestašice otpornijeg lanca snabdevanja. Ne treba biti mnogo mudar pa videti da se iza ovih reči krije želja da se proizvođači čipova učine manje zavisnim za TSMC i ostalim dalekoistočnim proizviođačima. Naravno tu je i ekonomski momenat jer je u pitanju ogroman profit koji je migrirao na Istok, a da ne pominjemo i pitanje bezbednosti podataka.
Nešto ranije su Intel i MediaTek najavili da će uspostaviti strateško partnerstvo. Potonji će koristiti usluge proizvodnih linija za izradu čipova, koji se uglavnom koriste za seriju uređaja iz oblasti mrežne infrastrukture, koristeći proces pod nazivom “Intel 16”. Ovo je poboljšana verzija 22FFL procesa, optimizovana za proizvodnju jeftinih čipova sa malom potrošnjom energije, a koji se mahom koriste u izradi uređaja poput: rutera, svičeva, integrisanih uređaja za brzi pristup podacima, multiplekserima itd.Šta vi mislite o ovoj Intel inicijativi i krije li se tu neki motiv više?

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi