Pre par nedelja, svemirski teleskop James Webb pozicionirao se na drugu Lagranžovu tačku u nama udaljenom svemiru i otpočeo svoje finale kalibracije kako bi se svi sistemi podesili i omogućili mu da ostvari svoju primarnu funkciju, a to je da fotografiše ostatke infracrvenog svetla i pomogne naučnicima da dođu do novih saznanja o postanku kosmosa i životnim ciklusima prvih zvezda.Prema navodima NASA-e, James Webb nastavlja da iznenađuje i sa velikom uspešnošću nastavlja da postavlja sve relevantne sisteme i biliži se ostvarivanju svog potpunog kapaciteta. Kako navodi tim zadužen za ovu misiju, za sada nije bilo nikakvih ozbiljnijih problema prilikom podešavanja svih sistema i da je ovaj svemirski teleskop ušao u finalnu fazu završnih kalibracija pod nazivom “fine phasing”, tj. fino faziranje nakon što je uspešno poravnao svoj OTE (Optical Telescope Element), t.j optički teleskopski element.OTE se sastoji od ogledala i predstavlja sočivo, ili oko, ovog svemirskog teleskopa. On je zadužen za prikupljanje svetlosti prisutne u svemiru i slanje tih informacija svojim unutrašnjim instrumentima koji služe za njihovu obradu. OTE se sastoji od sistema ogledala, kao i raznih podsistema koji ta ogledala i prisutnu optiku podešavaju u zavisnosti od zahteva naučnog tima. Sastoji se od 18 heksagonalnih elemenata koji čine primarno ogledalo, kao i dodatnih ogledala koja služe za fino podešavanje slike.
To znači da ovaj teleskop, zvanično, može da otpočne prikupljanje infracrvene svetlosti koju emituju udaljena svemirska tela i da te informacije obradi internim sistemima koje poseduje.Slika koju možete videti iznad prva je zvanična test slika koju je ovaj svemirski teleskop napravio, a sa ciljem testiranja primarnih ogledala. Na fotografiji je prikazana infracrvena svetlost jedne zvezde koja je ciljana sočivima ovog teleskopa, a sa ciljem da se utvrdi da li će James Webb biti sposoban da ispuni svoju primarnu svrhu nakon prvostepene kalibracije njegovih sistema, javlja HotHardware.Ova fotografija koristi crveni filter kako bi se pojačao kontrast svetlosti koju emituje ciljana zvezda od ostale svetlosti prisutne u svemiru. Dakle, James Webb radi, i, kako se čini, radiće, a nama ostaje da opušteno sačekamo prve prave fotografije koje će uspeti da napravi po završetku svih neophodnih kalibracija i da vidimo do kojih će sve zaključaka naučnici uspeti da dođu.
Benchmark možete pratiti i na društvenim mrežama | Facebook | Twitter | Instagram | YouTube |Na Benchmark forumu uvek možete učestvovati u kvalitetnim i aktuelnim diskusijama iz IT industrije