Japan ima najkvalitetniji širokopojasni internet, za njim Švedska i Holandija

Nedavno objavljena studija tvrdi da Japan ima najkvalitetnije usluge širokopojasnog interneta, sa Švedskom i Holandijom koji ga prate. Istraživači su se uglavnom rukovodili prosečnim brzinama primanja i slanja internet paketa, al ii latencijom, dok su kompajlirali brojke iz osam miliona testova, koji su okončani u maju ove godine. Švedsk

Nedavno objavljena studija tvrdi da Japan ima najkvalitetnije usluge širokopojasnog interneta, sa Švedskom i Holandijom koji ga prate. Istraživači su se uglavnom rukovodili prosečnim brzinama primanja i slanja internet paketa, al ii latencijom, dok su kompajlirali brojke iz osam miliona testova, koji su okončani u maju ove godine. Švedska i Holandija predvode Evropu, zahvaljujući “značajnim investicijama u optičku i kablovsku mrežu i permanentno unapređivanje istih, zajedno sa razvijanjem konkurencije, što je sve podržano politikama i vizijom tamošnjih vlada. Oksfordski univerzitet tvrdi da, iako je teško definisati kvalitet interneta, po objektivnim kriterijumima Japan predvodi svet zahvaljujući najvećem broju poena po Broadband Quality Score sistemu.
Taj univerzitet je sproveo ovu studiju u saradnji sa Ovijedo univerzitetom i kompanijom Cisco Systems. Iza Japana se našlo 40 zemalja. Pored pomenutih Švedske i Holandije, u deset zemalja sa najrazvijenijim širokopojasnim internetom se ubrajaju i Letonija, Južna Koreja, Švajcarska, Litvanija, Danska, Nemačka i Slovenija. Konstatovano je i da je brzina slanja internet paketa (upload) sve bitnija karakteristika, pošto korisnici imaju sve izraženiju sklonost ka deljenju fajlova. Po ovom kriterijumu Japan je daleko ispred ostalih zemalja. Zanimljivo je da nije ustanovljena korelacija između cene pristupa internetu, kvaliteta usluga, te performansi i zastupljenosti na nacionalnom nivou, potvrdili su istraživači kompanije Cisco. Konstatovano je da su Japan, Švedska i Holandija u potpunosti spremne za Web 2.0, dok se desilo nekoliko iznenađenja po pitanju rangiranja zemalja za koje je vladalo uvreženo mišljenje da raspolažu izuzetno kvalitetnim širokopojasnim internetom. To važi za Veliku Britaniju, koja se pridružila Italiji i Španiji među zemljama za koje je konstatovano da nisu spremne za Web 2.0, odnosno zahtevne interaktivne aplikacije koje zahtevaju veliki protok. Sjedinjene Američke Države su zauzele 16. mesto u ovom istraživanju.

Izvor: Arstechnica

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi