Mask u klinču sa Kinom, Starlink ubrzava trku sa kineskim rivalima za dominaciju u oblasti satelitskog interneta

Starlink se suočava sa rastućom konkurencijom kineskog SpaceSail-a i projekta Kuiper Džefa Bezosa

Mask u klinču sa Kinom, Starlink ubrzava trku sa kineskim rivalima za dominaciju u oblasti satelitskog interneta

Starlink, satelitska mreža za brzi internet koju razvija kompanija Ilona Maska, suočava se sa sve jačom konkurencijom, uključujući kineski državni program SpaceSail i Bezosov projekat Kuiper. Ove alternative predstavljaju ozbiljne izazove za dominaciju Starlink-a u oblasti satelitskog interneta niske orbite (LEO), čime se otvara nova faza takmičenja u svemirskoj tehnologiji. 

Kineski SpaceSail, sa sedištem u Šangaju, u novembru je potpisao ugovor o ulasku na brazilsko tržište i trenutno pregovara sa preko 30 zemalja širom sveta. Samo dva meseca kasnije, kompanija je započela operacije u Kazahstanu, čime je proširila svoj međunarodni domet. Istovremeno, brazilska vlada pregovara sa Kuiper-om, internet projektom koji finansira Džef Bezos, kao i sa kanadskim Telesat-om, otkrivajući po prvi put planove za moguće alternativne dobavljače satelitskog interneta. 

Od 2020. godine, Starlink je lansirao više satelita u nisku orbitu Zemlje (ispod 2000 km) nego svi konkurenti zajedno. Takav položaj omogućava efikasniji prenos podataka i visokokvalitetni internet u udaljenim oblastima, na moru i u vojnim operacijama. Međutim, Kina prepoznaje stratešku važnost ove tehnologije i ubrzano ulaže u razvoj sopstvenih alternativa. Samo prošle godine, Kina je lansirala rekordnih 263 LEO satelita, a zvanični planovi ukazuju na ambiciozan cilj da se u narednim decenijama lansira čak 43.000 satelita. 

Peking ulaže velike resurse u konkurentske mreže i finansira vojna istraživanja koja se bave praćenjem i ometanjem neprijateljskih satelitskih sistema. Zvanični kineski dokumenti i akademski radovi, čiji detalji ranije nisu bili objavljeni, otkrivaju da država vidi dominaciju u svemiru kao strateški cilj. 

SpaceSail, koji je pod upravom šangajske gradske vlade, planira da tokom 2025. godine lansira 648 satelita i proširi mrežu na 15.000 jedinica do 2030. godine. Poređenja radi, Starlink trenutno upravlja sa oko 7.000 satelita, sa planom da do kraja decenije taj broj poveća na 42.000. Konstelacija koju razvija SpaceSail, pod nazivom „Hiljadu jedara“ (Qianfan), predstavlja prvi kineski pokušaj ka globalnoj ponudi satelitskog interneta. Pored SpaceSail-a, u Kini se razvijaju još tri velike satelitske mreže, a Peking ulaže značajna sredstva u razvoj raketa sposobnih da nose više satelita istovremeno, čime ubrzava implementaciju ovih sistema. 

Zauzimanje što većeg broja orbitalnih slotova u niskoj orbiti sada postaje ključno takmičenje između velikih svetskih sila. Analitičari smatraju da će Kina agresivno širiti svoju mrežu kako bi osigurala dominaciju u digitalnim komunikacijama iz svemira, što izaziva zabrinutost zapadnih država.

Američki istraživački centri upozoravaju da bi kineske satelitske mreže mogle proširiti državni nadzor i cenzuru interneta na globalnom nivou. U februarskom izveštaju američkog think tank-a American Foreign Policy Council navodi se da bi Vašington trebalo da intenzivira saradnju sa zemljama Globalnog juga kako bi se suprotstavio rastućem uticaju Kine u digitalnom prostoru. 

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Osim geopolitičkih implikacija, kineska satelitska mreža Qianfan takođe je povezana sa ambicioznim infrastrukturnim projektima Pekinga. Planirano je da postane ključni deo kineske Inicijative „Pojas i put“, globalnog programa vrednog više od trilion dolara, koji je često kritikovan kao sredstvo za širenje kineske geopolitičke moći. 

Kinesko ministarstva trgovine i telekomunikacija nisu komentarisali razvoj ovih projekata, dok je Ministarstvo spoljnih poslova Kine odgovorilo da Peking razvija svemirsku saradnju sa drugim zemljama u cilju zajedničkog napretka i dobrobiti. SpaceSail ističe da mu je cilj obezbeđivanje pouzdanog interneta, posebno u udaljenim oblastima i u slučajevima hitnih situacija i prirodnih katastrofa. 

Novi svemirski „Divlji zapad” 

Brz razvoj Starlink-a, kao i njegova uloga u ratu u Ukrajini, izazvali su pažnju vojske u Kini, što je dovelo do velikih državnih ulaganja u slične, konkurentske projekte. Kompanija Hongqing Technology, osnovana 2017. godine, trenutno razvija sopstvenu konfiguraciju od 10.000 satelita i nedavno je prikupila 340 miliona juana (oko 47 miliona dolara) od državnih investicionih fondova. 

U međuvremenu, SpaceSail je prošle godine osigurao finansiranje od oko 930 miliona dolara kroz fond fokusiran na unapređenje kineskih industrijskih kapaciteta. Uz to, kineski istraživači i vojni stručnjaci sve više ulažu napore u usavršavanje satelitskih tehnologija. Tokom 2023. godine, Kina je prijavila 2.449 patenata u oblasti LEO satelitskih tehnologija, što je značajan porast u odnosu na 162 patenta iz 2019. godine, prema podacima baze Anaqua AcclaimIP. 

Mnogi od ovih patenata odnose se na poboljšanja u mrežama sa niskim troškovima i komunikacijskim sistemima sa niskom latencijom, čime se potvrđuje kineska strategija smanjenja tehnološkog jaza u odnosu na Zapad. 

Stručnjaci ističu da je svemirska trka u punom jeku, pri čemu mnogi pioniri trenutno koriste nedovoljno regulisano okruženje kako bi obezbedili bolje startne pozicije pre nego što međunarodni propisi postanu stroži. Kako ističe Antoine Grenier, globalni šef sektora za svemir u analitičkoj firmi Analysys Mason, situacija u svemiru danas podseća na „Divlji zapad”, gde kompanije i države užurbano zauzimaju pozicije uoči uvođenja striktnijih pravila, prenosi Channel News Asia.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi