Nakon zloćudnog softvera, sledeći korak je zloćudan hardver...

Zloćudan kod i zloćudan softver su pojmovi na koje je veliki broj korisnika računara već oguglao. Ipak, sam princip i tehnologija bi se mogli podići na viši nivo, nažalost brojnih korisnika računara. Kako javlja New Scientist, University of Illinois je uspešno razvio "zloćudan hardver", koji je u stanju d

Zloćudan kod i zloćudan softver su pojmovi na koje je veliki broj korisnika računara već oguglao. Ipak, sam princip i tehnologija bi se mogli podići na viši nivo, nažalost brojnih korisnika računara. Kako javlja New Scientist, University of Illinois je uspešno razvio "zloćudan hardver", koji je u stanju da radi na daleko višem nivou od tipičnog virusa ili spajvera i koji je u stanju da u potpunosti zaobilazi tradicionalne mere zaštite. Da bi ovo ostvarili, istraživači su sa uspehom kreirali repliku open source Leon3 procesora i dodali oko 1000 "zloćudnih" integrisanih kola, koja nisu bila prisutna u originalnom procesoru. Kada su ovakav hardver povezali na drugi računar, bili su u stanju da vrlo lako i efikasno pokupe sve šifre iz memorije, kao i da instaliraju softver koji je omogućavao da se preuzme kontrola nad pomenutim računarom sa nekog drugog mesta. Iako priznaju da ovakav pristup nije tako lak i da zahteva visok stepen veštine kada se radi o elektronici, sa pomenutog univerziteta upozoravaju na potencijalnu opasnost koju ovakav pristup donosi. Šta će budućnost doneti, ostaje da se vidi…

Izvor: Engadget

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi