NASA test misija za odbranu Zemlje od nebeskih tela se pokazala uspešno

U zvaničnom saopštenju NASA je objavila da je nedavna misija skretanja asteroida zakucavanjem rakete u njega bila uspešna.

Za one koji nisu ispratili ceo poduhvat DART letelica je udarila u Dimorphos asteroid 27. septembra u 01:14 po našem vremenu, brzinom od preko 22500 km/h. Cilj ovog poduhvata je da se testira sposobnost letelice da promeni orbitu asteroida koji inače ne leti ka Zemlji, prenosi BBC.
Ni Dimorphos, ni njegov veći saputnik, Didimos, ne predstavljaju nikakvu opasnost za Zemlju, ali je eksperiment osmišljen tako da ispita da li bi sličan udar mogao da napravi razliku ako naučnici ikada otkriju asteroid koji predstavlja neposrednu pretnju životu na Zemlji.
Naučnici su nakon udarca ostavili malo vremena da prouče posledice i došli do zaključka da je misija bila uspešna jer je orbita 160 metara široke svemirske stene uspešno promenjena. Merenjem koje je obavljeno preko teleskopa pokazalo je da je orbita zaista promenjena i da je ovo jedan od načina kojima se Zemlja može braniti od potencijalnih opasnosti iz svemira.
NASA_Dart_1.jpg
Test preusmeravanja dva asteroida (Dart) održan je nekih 11 miliona km od Zemlje, a video kako je NASA satelit veličine frižidera udario pravo u Dimorphos brzinom od 22.000 km/h, mogli ste da pratite uživo, sa kašnjenjem od nekih četrdesetak sekundi, uništavajući se u tom procesu.
Ova velika stena kruži oko mnogo većeg nebeskog tela zvanog Didimos koji je širok 780 metara. Pre udara, vreme koje je trebalo Dimorphos asteroidu da napravi jedan krug svog rođaka bilo je 11 sati i 55 minuta. Teleskopi sada pokazuju da je ovaj orbitalni period smanjen na 11 sati i 23 minuta – što je promena od 32 minuta. Dimorphos se sada približio Didimosu i ima nešto prisniju orbitu.
NASADimorphos.jpg
Izvor: NASA, Johns Hokins Aplied Physics Laboratory
 “Ovo je promena od 4% u orbiti Dimorphosa oko Didimosa. DART ga je samo malo gurnuo. Ali ako biste to želeli da uradite u budućnosti, želeli biste da to isprobate godinama unapred”, prokomentarisala je dr Nensi Šabot iz Laboratorije za primenjenu fiziku Univerziteta Džons Hopkins, koji je vodio NASA misiju.
Naučnik iz NASA programa Dart, dr Tom Statler, takođe je upozorio na izvlačenje previše zaključaka iz eksperimenta. Asteroidi dolaze u mnogo različitih oblika, rekao je. Njihove kompozicije i konstrukcije su raznovrsne – to je nešto što se naglašavalo svaki put kada bi misija posetila novi objekat.
„Ne bi trebalo da budemo previše željni da kažemo da nam jedan test na jednom asteroidu tačno govori kako bi se svaki drugi asteroid ponašao u sličnoj situaciji“, naglasio je on. „Međutim ono što možemo da uradimo je da koristimo ovaj test kao početnu tačku za naše fizičke proračune u simulacijama koje nam govore kako treba da se ponašaju različite vrste uticaja u različitim situacijama.
Za četiri godine od sada, Evropska svemirska agencija (ESA) će imati tri svemirske letelice – zajedno poznate kao misija Hera – u Didimosu i Dimorfosu kako bi se obavljala naknadna istraživanja.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi