>Na današnjoj konferenciji za novinare koju je povodom Evropskog dana bezbednosti dece na Internetu organizovalo Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo Republike Srbije predstavljeni su dosadašnji rezultati nacionalne kampanje za bezbednost dece na Internetu „Klikni bezbedno“ kao i planirane aktivnosti za 2010. godinu. Na konferenciji su govorili Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo, Branko Radujko-generalni direktor Telekoma Srbija, Ćel Morten Jonsen-generalni direktor Telenora, Aleksandar Šperl-generalni direktor Vipa kao i zamenik beogradskog višeg tužioca iz tužilaštva za visokotehnološki kriminal Saša Radulović.
Nakon istraživanja koje je Ministarstvo sprovelo krajem prošle godine u toku kojeg je došlo do podataka da je sve više dece u Srbiji koja su na neki način bila ugrožena na Internetu, Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo Republike Srbije nastavlja kampanju „Klikni bezbedno“ i u 2010. godini.
Dan bezbednosti na Internetu (Safer Internet Day) je ustanovljen 2004. godine na inicijativu Evropske unije koja promoviše bezbednu upotrebu Interneta i mobilnih telefona kod dece i mladih. Od tada se svakog februara kroz seriju događaja i aktivnosti u celom svetu ukazuje na značaj zaštite dece na Internetu. Ovogodišnji slogan globalne kampanje je „Razmisli pre nego što postaviš“ (Think before you post). U okviru kampanje „Klikni bezbedno“ u 2010. godini, Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo će sprovesti edukacije psihologa, pedagoga i saveta roditelja na temu bezbedne upotrebe Interneta kako bi oni te informacije mogli preneti nastavnicima i roditeljima dece iz škola iz kojih dolaze.
Ministarka Jasna Matić je najavila da će od 1. marta početi organizovane edukacije za profesore, psihološko pedagoške službe i savete roditelja osnovnih škola u Beogradu a nakon njih, biće organizovane i u školama u celoj Srbiji. Edukacije u Beogradu biće organizovane uz podršku i u saradnji sa opštinom Stari Grad koja je izašla u susret akciji i ustupilo ministarstvu svoje prostorije. Planirano je da se ceo projekat edukacija završi sa krajem ove školske godine. Ministarka je naglasila da je kampanju „Klikni bezbedno“ podržalo Ministarstvo prosvete Republike Srbije. Podršku projektu edukacija dalo je i Posebno odeljenje za visoko tehnološki kriminal, čiji će predstavnici biti predavači u edukacijama. Pored toga, u martu će početi i on lajn edukativni kviz „Klikni bezbedno“ za učenike osnovnih škola a najbolje škole u kvizu će biti nagrađene lap topom i projektorom.
U on-lajn istraživanju o bezbednosti dece na Internetu koje je za Ministarstvo telekomunikacija i informaciono društvo Republike Srbije sprovelo u periodu od 20. decembra prošle do 20. januara ove godine a u kojem su ispitanici bili roditelji dece uzrasta do 18 godina u nekoliko gradova u Srbiji, pokazalo se da je najveći broj roditelja svestan da njihova deca koriste Internet i kada oni nisu kod kuće, da najveći broj dece na Internetu provodi 2 i više sata dnevno i da je najveći broj roditelja omogućavao pristup deci Internetu kao nagradu za urađene domaće zadatke. Prema ovom istraživanju, najveći broj roditelja smatra da korišćenje računara ne može da naškodi njihovoj deci. U delu istraživanja u kome su ispitanici bili mladi do 18 godina, pokazalo se da gotovo svi ispitanici imaju jednostavan pristup računaru kod kuće, više od 90% njih ima otvoren profil na Fejsbuku, više od 60% ispitanika među prijateljima ima ljude koje ne poznaje lično i isto toliko njih je do sada četovalo sa nepoznatim osobama, dok je njih 35% razmenilo fotografiju sa nepoznatom osobom. Oko 30% ispitanika, prema ovom istraživanju ima bar jedno negativno iskustvo stečeno na Internetu ili poznaju osobu koja je na Internetu doživela neprijatnost a više od 40% ispitanika je zabrinuto zbog mogućnosti lažnog predstavljanja na Internetu. Imajući sve ovo u vidu, poruka deci koja koriste Internet je jednostavna: istražujte svet Interneta i koristite sve njegove prednosti, ali budite uvek na oprezu i posavetujte se sa roditeljima, nastavnicima, pa i svojim drugarima, kada god naiđete na nešto sumnjivo.
Poruka roditeljima – raspitajte se o svim opasnostima, ali nemojte deci ograničavati slobodu. Važno je da uspostavite jasnu i iskrenu komunikaciju sa decom oko korišćenja Interneta i računara uopšte, što će vam omogućiti pravovremenu reakciju na sumnjive pojave, uz očuvanje privatnosti dece.
Izvor: Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo