Nehalem Workshop, Minhen

Korporacija Intel je u Minhenu, 16 septembra, pred nekoliko novinara iz Jugoistočne Evrope predstavila procesore iz nove Intel® Core™ i7 familije. Na vrlo iscrpnim i detaljnim prezentacijama, prisutni su mogli da saznaju sve pikanterije Nehalem arhitekture i to direktno od glavnog arhitekte tima koji ju je osmislio. Benchmark je bio na licu mesta...

Branko Maksimović

Nehalem Workshop, Minhen

Korporacija Intel je u Minhenu, 16 septembra, pred nekoliko novinara iz Jugoistočne Evrope predstavila procesore iz nove Intel® Core™ familije procesora namenjenih desktop računarima. Prezentacije su održane u Municon Conference centru na Minhenskom aerodromu. Čitaoci koji prate rubriku vesti na sajtu Benchmark već znaju da je nova mikroarhitektura procesora, izrađenih u već postojećem proizvodnom procesu (Intel ovaj deo razvojnog modela naziva tock, dok je “prebacivanje” postojeće arhitekture u sitniji proces  – tick), poznatija kao “Nehalem”,  dobila i zvaničnu tržišnu oznaku – “Core i7”. Prisutni novinari su u Minhenu, pre svetske premijere, mogli da čuju izuzetno detaljna predavanja o arhitekturi i prednostima novih Core i7 procesora, ali i da ih vide na delu: u konferencijskom centru su bila izložena dva računara sa „Extreme Edtion“ verzijama novih procesora, na matičnoj ploči baziranoj na „X58“ čipsetu.

Prezentacije je održao g. Ronak Singhal, Chief Architect na Nehalem projektu, a neke od njih su bile izuzetno zanimljive i konkretne, zbog toga što su po prvi put predstavljeni neki detalji o kojima se ranije samo nagađalo. Nažalost, našim čitaocima možemo da prenesemo samo informacije koje su već dostupne i mogu se preuzeti sa Intel-ovog sajta, a koje su prvi put predstavljene na Intel Development Forumu. Ostatak informacija ne možemo da podelimo zbog potpisanog „Non Disclosure“ ugovora, a  jedna od najzanimljivijih je i bila vezana za implementaciju „Nehalem“ arhitekture, u kojoj smo saznali i koliko će jezgara imati određeni modeli procesora, kolika je keš memorija, koliko miliona tranzistora postoji u jezgru, te koje su novine implementirane u novu verziju SSE instrukcija, kako je poboljšan prefetch i virtuelizacija. Još zanimljivije je bilo videti i performanse koje novi procesori postižu u realnim aplikacijama, od kojih su neke i igre, a mi samo možemo dodati da su dobici koje smo videli impresivni, čak i ako uzmemo u obzir da su poređenja vršena sa “EE” modelima i sa još bržom tripple-channel DDR3-1333 memorijom (u startu, Core i7 procesori će zvanično podržavati samo DDR3-1066). To znači da će, high-end računari bazirani na Core i7 procesorima imati verovatno 6 GB memorije (3 DIMM-a po 2GB).

Ukratko, Nehalem arhtektura preuzima sva dobra rešenja arhitekture Core 2 procesora, ali donosi i novitete: brža i efikasnija jezgra, nove instrukcije (SSE4.1 i 4.2), daleko brži rad sa memorijom (zahvaljujući novom, integrisanom memorijskom kontroleru), veći input-output propusni opseg, širi i efikasniji multi-threading, manju „latenciju“ prilikom virtualizacije i bolju energetsku efikasnost. Posebno bi smo istakli i očigledan trud kompanije Intel da na velika vrata u mainstream uvede i neku vrstu overkloking-a, jer na svim Core i7 modelima procesora postoji i tzv. Turbo tehnologija, o kojoj takođe ne smemo detaljnije da pišemo u ovom trenutku.  Nakon vrlo obećavajućih cifara, usledila je priča o optimizaciji softvera, a posebno je interesantno, ali i vrlo očekivano i to da je Intel predstavio i poseban tool-kitza razvoj softvera – all-in-one rešenje čiji naziv ne možemo otkriti.


Čitaoci koji žele da saznaju mnogo više o novoj Nehalem arhtekturi, mogu da preuzmu PDF dokumente koje u ovom trenutku smemo da objavimo:

Nehalem: Technology Insight
Architecture Insights and Power Management
High Performance I/O
High End Desktop Platform Design
Software Tuning for Nehalem
Game Threading For Nehalem

Nehalem procesori imaju potrošnju koja ne prevazilazi 130W pri punom opterećenju (ovo važi za najbrži model), a prvi primerci će radi na 2.63, 2,93 i 3,2 GHz, ali ove cifre uzmite sa rezervom, jer još nisu zvanične. Prva dva pomenuta modela imaju čak i izuzetno povoljne cene, mada će se više detalja znati za oko dve nedelje, kada bi i na testu trebalo da imamo čitavu Nehalem platformu. Uspeli smo da saznamo i da će proizvođači matičnih ploča moći da implementiraju ogroman broj podešavanja za memorijski kontroler u samom BIOS-u, te jedva čekamo da vidimo ko će se u celoj priči najbolje snaći (ASUS, Gigabyte, MSI, Foxconn, DFI ili neko šesti?). Još jedna od nezvaničnih, ali svakako previše zanimljivih informacija, govori nam i da ćemo tokom 2009. godine verovatno i videti prvi desktop procesor sa osam jezgara, iako će za serversko tržište oni biti prisutni praktično na samom launch-u. Do tog vremena, Intel će konačno i potpuno osvojiti 32-nm proces (sledeći tick – Westmere), pa će i osam jezgara biti dovoljno isplativo za desktop SKU-ove.
Više informacija će uskoro biti dostupno, a mi se ovom prilikom zahvaljujemo kompaniji Intel koja nas je pozvala da prisustvujemo Nehalem Workshop prezentacijama u Minhenu.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi