„Samo zajednički napori na zaštiti intelektualne svojine mogu dovesti do konkretnih rezultata u ovoj oblasti”, rekao je predsednik Američke privredne komore u Srbiji, Dejan Cvetković, otvarajući regionalnu konferenciju o zaštiti intelektualne svojine u Babama koji je organizovala Američka privredna komora u Srbiji. Obraćajući se učesnicima Koferencije, Cvetković je dodao da je primena zakona za zaštitu prava intelektualne svojine važan signal za sadašnje i buduće investitore da je Srbija spremna da obezbedi sigurnost i stabilnost ekonomskog sistema. „Piraterija softvera, filmova, muzike, falsifikovanje robe, prenošenje televizijskog programa bez autorizacije, i povreda žiga značajno usporavaju privredni razvoj zemlje i predstavljaju ozbiljnu kočnicu Srbiji u privlačenju stranih investicija. Takođe, pored postojanja stabilnog regulatornog okvira za zaštitu prava intelektualne svojine, od presudne važnosti je efikasno sprovođenje zakona, kao i način na koji nadležne institucije sarađuju u njihovoj primeni”, rekao je Cvetković na Konferenciji kojoj su, pored Nj.E. Ambasadora SAD u Srbiji, Kamerona Mantera i predstavnika Vlade Republike Srbije, prisustvovali i eksperti za prava intelektualne svojine iz zemlje i regiona, kao i predstavnici međunarodnih organizacija.
Nj.E. Ambasador SAD u Srbiji, Kameron Manter, istakao je značaj efikasne primene zakona koji štite prava intelektualne svojine i dodao da se kroz saradnju i interakciju domaćih i inostranih institucija i razmenu iskustava u regionu dolazi do najbolje prakse i rešenja koja su od ključne važnosti za efikasnu zaštitu prava intelektualne svojine. Osvrćući se na posledice neadekvatne zaštite intelektualne svojine u sferi kulturne delatnosti u Srbiji, ministar kulture u Vladi Republike Srbije, Vojislav Brajović, istakao je da će se u budućnosti založiti za uobličenje pravnog okvira ove materije.
Regionalnu Konferenciju „Praktična iskustva iz regiona u zaštiti intelektualne svojine” organizovala je Američka privredna komora u Srbiji 3. i 4. decembra. Tokom protekle tri godine, Odbor za zaštitu prava intelektualne svojine AmCham-a organizovao je tri regionalne konferencije i više radnih skupova koji su se bavili intelektualnim pravima. Na ovim skupovima pokrenut je veliki broj pitanja u ovoj oblasti, a zaključci prethodnih konferencija i rada Odbora, značajno su uticali na razvoj zakonodavnog okvira koji reguliše ovu oblast kao i na izgradnju kapaciteta vezanih za prava intelektualne svojine i specijalizaciju državnih organa nadležnih za primenu propisa.
Američka privredna komora u Srbiji (AmCham) predstavlja preko 170 stranih i domaćih kompanija koje su ukupno investirale više od pet milijardi dolara i zapošljavaju preko 55 hiljada ljudi u Srbiji. Misija Američke privredne komore u Srbiji jeste da promoviše najbolja američka poslovna iskustva, vrednosti i odgovorno partnerstvo između Sjedinjenih Američkih Država i Srbije, koje vodi ka ekonomskom razvoju kroz trgovinu i investicije.