Nedavna pretnja predsednika Donalda Trampa da će ukinuti Zakon o čipovima i nauci (CHIPS and Science Act), koji nudi poreske olakšice kompanijama koje proizvode procesore u Sjedinjenim Državama, mogla bi ozbiljno da ugrozi planove za jačanje američke proizvodnje poluprovodnika. Tramp smatra da bi uvozne carine bile efikasniji način da se proizvodnja vrati u zemlju.
To otvara pitanje budućnosti fabrika Tajvanske kompanije za proizvodnju poluprovodnika (TSMC) u Arizoni, koje su izgrađene zahvaljujući ovom zakonu. Ove fabrike već proizvode procesore za iPhone i Apple Watch, a planirano je proširenje kapaciteta za još naprednije čipove u budućnosti, prenosi CultOfMac.
Povratak proizvodnje čipova u SAD štapom ili šargarepom?
Iako Apple dizajnira procesore za svoje uređaje, njihova proizvodnja se uglavnom odvija u Tajvanu, gde ih izrađuje TSMC. Zakon o čipovima i nauci, koji je doneo predsednik Džo Bajden, ponudio je poreske olakšice kao podsticaj da deo te proizvodnje bude premešten u SAD.
Tramp, međutim, veruje u drugačiji pristup. Prema njegovim rečima, američkim kompanijama nisu potrebne poreske olakšice već ekonomski pritisak u vidu visokih carina na uvezene čipove. Na sastanku s republikanskim zakonodavcima 27. januara izjavio je da će njegova administracija uvesti uvozne carine na strane proizvođače poluprovodnika kako bi se proizvodnja vratila u SAD.
Trampova administracija je takođe naredila preispitivanje ugovora iz CHIPS zakona, tražeći termine poput „imigrant“, „različitost“ i druge izraze povezane s politikama prethodne administracije. Postoji mogućnost da će se ti ugovori izmeniti ili čak otkazati, što bi moglo ozbiljno usporiti razvoj američke industrije poluprovodnika.
Budućnost TSMC-a i Apple-a u SAD
Trenutno, Bajdenova strategija daje rezultate – TSMC već proizvodi dva Apple-ova čipa u Arizoni i planira dodatne investicije u izgradnju novih fabrika. Druga fabrika bi trebalo da počne s proizvodnjom 3nm i 2nm čipova 2028. godine, dok je treća planirana do kraja decenije. Ukupna investicija TSMC-a u Arizoni iznosi 65 milijardi dolara.
Ostaje pitanje da li bi TSMC nastavio sa svojim planovima čak i bez poreskih olakšica iz CHIPS zakona. uvozne carine bi mogle imati sličan efekat, ali je neizvesno da li bi to bilo dovoljno da se proizvodnja trajno premesti u SAD. Na kraju, konačnu odluku o tome doneće TSMC i Apple, uzimajući u obzir ekonomske i političke faktore.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji