Tramp preti ukidanjem CHIPS zakona: Šta to znači za TSMC i Apple u SAD?

Donald Tramp najavljuje ukidanje poreskih olakšica koje je doneo CHIPS zakon i uvođenje carina na uvozne čipove, što bi moglo uticati na TSMC, Apple i budućnost američke industrije poluprovodnika

Tramp preti ukidanjem CHIPS zakona: Šta to znači za TSMC i Apple u SAD?

Nedavna pretnja predsednika Donalda Trampa da će ukinuti Zakon o čipovima i nauci (CHIPS and Science Act), koji nudi poreske olakšice kompanijama koje proizvode procesore u Sjedinjenim Državama, mogla bi ozbiljno da ugrozi planove za jačanje američke proizvodnje poluprovodnika. Tramp smatra da bi uvozne carine bile efikasniji način da se proizvodnja vrati u zemlju.

To otvara pitanje budućnosti fabrika Tajvanske kompanije za proizvodnju poluprovodnika (TSMC) u Arizoni, koje su izgrađene zahvaljujući ovom zakonu. Ove fabrike već proizvode procesore za iPhone i Apple Watch, a planirano je proširenje kapaciteta za još naprednije čipove u budućnosti, prenosi CultOfMac.

Povratak proizvodnje čipova u SAD štapom ili šargarepom?

Iako Apple dizajnira procesore za svoje uređaje, njihova proizvodnja se uglavnom odvija u Tajvanu, gde ih izrađuje TSMC. Zakon o čipovima i nauci, koji je doneo predsednik Džo Bajden, ponudio je poreske olakšice kao podsticaj da deo te proizvodnje bude premešten u SAD.

Tramp, međutim, veruje u drugačiji pristup. Prema njegovim rečima, američkim kompanijama nisu potrebne poreske olakšice već ekonomski pritisak u vidu visokih carina na uvezene čipove. Na sastanku s republikanskim zakonodavcima 27. januara izjavio je da će njegova administracija uvesti uvozne carine na strane proizvođače poluprovodnika kako bi se proizvodnja vratila u SAD.

Trampova administracija je takođe naredila preispitivanje ugovora iz CHIPS zakona, tražeći termine poput „imigrant“, „različitost“ i druge izraze povezane s politikama prethodne administracije. Postoji mogućnost da će se ti ugovori izmeniti ili čak otkazati, što bi moglo ozbiljno usporiti razvoj američke industrije poluprovodnika.

Budućnost TSMC-a i Apple-a u SAD

Trenutno, Bajdenova strategija daje rezultate – TSMC već proizvodi dva Apple-ova čipa u Arizoni i planira dodatne investicije u izgradnju novih fabrika. Druga fabrika bi trebalo da počne s proizvodnjom 3nm i 2nm čipova 2028. godine, dok je treća planirana do kraja decenije. Ukupna investicija TSMC-a u Arizoni iznosi 65 milijardi dolara.

Ostaje pitanje da li bi TSMC nastavio sa svojim planovima čak i bez poreskih olakšica iz CHIPS zakona. uvozne carine bi mogle imati sličan efekat, ali je neizvesno da li bi to bilo dovoljno da se proizvodnja trajno premesti u SAD. Na kraju, konačnu odluku o tome doneće TSMC i Apple, uzimajući u obzir ekonomske i političke faktore.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.