Trampovi novi carinski nameti udaraju direktno na Apple: Stope do 46% prete cenama iPhone-a i Mac računara

Američki predsednik Donald Tramp uveo je visoke reciprocitetne carine na zemlje u kojima Apple proizvodi svoju robu, uključujući Kinu, Indiju i Vijetnam. Očekuje se značajan uticaj na cene Apple proizvoda u SAD-u

Trampovi novi carinski nameti udaraju direktno na Apple: Stope do 46% prete cenama iPhone-a i Mac računara

Predsednik SAD Donald Tramp ponovo menja pravila igre na globalnom tržištu uvođenjem novih uvoznih carina koje će naročito pogoditi Apple. Bela kuća je najavila takozvane „reciprocitetne tarife“ koje će stupiti na snagu 9. aprila, a ciljaju zemlje koje, kako navode iz administracije, „diskriminišu američke proizvode“ visokim uvoznim porezima.

Ove tarife direktno pogađaju sve zemlje u kojima Apple ima proizvodne pogone – od Kine do Irske, Indije, Tajvana i Vijetnama. U Kini, gde Apple još uvek ima najveći deo svoje proizvodnje, stopa je povećana za dodatnih 34%, što ukupno iznosi ogromnih 54%. Vijetnam, gde se sklapaju AirPods, MacBook i Apple Watch, suočava se sa najvećom stopom od čak 46%. Tarife za druge ključne zemlje, kao što su Indija, Tajvan i Japan, kreću se između 20% i 36%.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Ova odluka praktično potkopava višegodišnje napore Apple-a da diverzifikuje svoju proizvodnju van Kine, kao pripremu za eventualni trgovinski sukob između dve supersile. Kompanija je u poslednje vreme znatno investirala u proširenje proizvodnje u Indiji, a TSMC u Tajvanu proizvodi ključne čipove za iPhone i Mac uređaje.

Hoće li Apple povećati cene svojih proizvoda u SAD-u?

Vrlo verovatno. S obzirom na to da su carinske stope toliko visoke da ih Apple ne može „progutati“ bez ozbiljnih posledica po profit, najizvesniji scenario jeste da će cene iPhone-a, iPad-a i Mac računara porasti. Izvori bliski kompaniji navode da je u toku analiza potencijalnih cenovnih korekcija u SAD-u.

U Trampovom prvom predsedničkom mandatu Apple je uspeo da dobije izuzeće od tarifa na robu iz Kine, ali predsednik je sada jasno stavio do znanja da novih izuzetaka neće biti – čak ni nakon što je Apple obećao rekordnu investiciju od 500 milijardi dolara u SAD u naredne četiri godine.

Iako je do početka primene tarifa ostalo još nekoliko dana, analitičari ne isključuju mogućnost da Tramp iznenada promeni kurs, kako je to već činio u prošlosti. Međutim, trenutno izgleda da Apple nema drugog izbora nego da svoje troškove prenese na krajnje korisnike. Ostaje da se vidi kako će tržište reagovati i da li će Apple pokušati da ubrza relokaciju svoje proizvodnje u zemlje koje nisu na listi tarifnih sankcija, prenosi Cult of Mac.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi