Kompanija Fairphone objavila je svoj „izveštaj o uticaju“ za 2024. godinu, u kojem prikazuje konkretne korake koje je preduzela da opravda imidž etičkog, ekološki osvešćenog i progresivnog proizvođača elektronike.
Izveštaj donosi brojne pozitivne vesti i osvetljava napore Fairphone-a da unapredi način na koji se elektronika proizvodi. Tokom 2024. godine, kompanija je uspela da smanji emisiju ugljen-dioksida za 48% u odnosu na izveštaj iz 2022, postigla je potpunu neutralnost po pitanju elektronskog otpada, proširila je spisak materijala koji imaju pozitivan uticaj na zajednice i isplatila više od milion dolara radnicima u lancu snabdevanja kroz program dodatka za dostojanstvenu platu.
Sve to urađeno je u godini kada je tržište stagniralo, a Fairphone je ostvario rast od 3%. Kompletan izveštaj dostupan je javnosti i sadrži detalje o ovim, ali i mnogim drugim aktivnostima kojima kompanija pokušava da promeni industriju iznutra.
Iako je proizvodnja atraktivne i dugotrajne tehnologije sama po sebi izazov, Fairphone uspeva da je učini i održivom. Kompanija, između ostalog, nudi bežične slušalice sa zamenjivim baterijama, osobinu koju kod drugih proizvođača gotovo da nije moguće pronaći. Na tržištu svakako postoje uređaji sa boljim tehničkim specifikacijama, ali retko koji može da se meri sa Fairphone-om kada je u pitanju briga o planeti i dugotrajnost proizvoda.
Ipak, Fairphone ne može sam da promeni industriju. Njihov uspeh da za svaki prodat uređaj recikliraju istu količinu materijala jeste vredan pažnje, ali predstavlja tek kap u moru.
U 2024. godini, Fairphone je prodao 103.053 pametna telefona. Iako je to impresivan broj, Apple toliko iPhone uređaja proda prvog dana lansiranja, dok Samsung to postiže tokom jednog vikenda. Suštinske promene moraju da se dese upravo kod ovih velikih igrača.

Realno, Apple i Samsung ne mogu da primene isti pristup koje koristi mala firma poput Fairphone-a. Iako obe korporacije javno teže etičkoj i održivoj proizvodnji, sprovođenje tih ideja u praksi je kompleksno.
Zamisliti Apple kako isplaćuje dodatke za dostojanstvenu platu rudarima kobalta ili Samsung koji za svaki prodati telefon reciklira jedan stari, to još uvek deluje kao dalek cilj. Izrazi poput “uglјenično neutralan” i “nulta emisija” zvuče impresivno, ali vreme je da se usvoje i manji, ali praktični koraci.
Ako Fairphone može da napravi telefon koji traje najmanje pet godina ili slušalice sa zamenjivim baterijama i u samom kućištu i u svakoj slušalici, onda to sigurno mogu i Apple i Samsung. Pitanje je: zašto to još nisu uradili?
Ono što Fairphone radi zaslužuje divljenje i poštovanje. Ali to nas takođe tera da postavimo teška pitanja tehnološkim gigantima: kako je moguće da mala kompanija iz Holandije radi ono što oni ne mogu ili ne žele, pita se Android Central.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji