Fizičari uspeli da pretvore olovo u zlato, ali samo u deliću sekunde

Eksperiment u CERN-ovom velikom hadronskom sudaraču prvi put je pokazao stvarnu, mada kratkotrajnu, transformaciju olova u zlato kroz sudare jona visoke energije

Fizičari uspeli da pretvore olovo u zlato, ali samo u deliću sekunde

Fizičari u CERN-u su postigli nešto što su srednjovekovni alhemičari mogli samo da sanjaju, pretvorili su olovo u zlato. Iako je ta transformacija trajala svega milioniti deo sekunde i proizvela zanemarljivo malu količinu zlata, otkriće ima značajnu naučnu vrednost i otvara nova vrata u razumevanju nuklearnih reakcija pod ekstremnim uslovima.

U okviru eksperimenta ALICE (A Large Ion Collider Experiment), korišćeni su joni olova koji se sudaraju pri gotovo brzini svetlosti. U nekim slučajevima, umesto direktnog sudara, joni prolaze veoma blizu jedan drugom, izazivajući snažne elektromagnetne impulse. Ti impulsi deluju na jezgro olova, uzrokujući izbacivanje tri protona, čime se broj protona smanjuje sa 82 (olovo) na 79, a što je broj karakterističan za zlato.

Ova „moderna alhemija“ nije samo teorijski koncept. Između 2015. i 2018. godine, zabeleženo je čak 86 milijardi atoma zlata, iako je ukupna masa iznosila svega 29 pikograma, odnosno 29 trilionitih delova grama. I to zlato nije bilo stabilno. Atom zlata je trajao tek oko jednu mikrosekundu, pre nego što bi se raspao ili sudario sa zidovima akceleratora.

Pored zlata, proces je proizveo i druge elemente, poput talijuma i žive, ali u većim količinama. Naučnici su uz pomoć ALICE detektora pratili koliko su protona i neutrona jezgra izgubila tokom sudara, što im je omogućilo da precizno utvrde koje su se transmutacije desile.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Iako je ovo daleko od praktične metode za dobijanje zlata, eksperiment predstavlja značajan korak u proučavanju nuklearne transmutacije. Fizičarka Uliana Dmitrieva izjavila je da je ovo prvi put da je produkcija zlata sistematski detektovana i analizirana u CERN-u, zahvaljujući izuzetnim mogućnostima ALICE detektora.

Portparol ALICE tima, fizičar Marco van Leeuwen, naglasio je da je impresivno to što isti detektori mogu da registruju i događaje sa hiljadama čestica, ali i one najređe sudare gde se proizvede samo nekoliko čestica, uključujući procese transformacije jednog elementa u drugi.

Na kraju, iako je proizvodnja zlata ovom metodom potpuno nepraktična za komercijalnu upotrebu, naučni doprinos je neprocenjiv. Ovakva istraživanja pomažu boljem razumevanju osnovnih sila u prirodi i otvaraju nove pravce u razvoju nuklearne fizike, piše IDR.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.