Jeftin i održiv način recikliranja baterija može da vrati čak 70% litijuma

Metoda kombinuje mehaničke procese sa hemijskim reakcijama i omogućava jeftin, energetski efikasan i održiv proces recikliranja litijum-jonskih baterija

Jeftin i održiv način recikliranja baterija može da vrati čak 70% litijuma

Naučnici sa Karlsrue tehnološkog instituta (KIT) razvili su potpuno novu metodu recikliranja baterija koja može da vrati i do 70% litijuma bez korozivnih hemikalija, visokih temperatura ili nekog posebnog sortiranja materijala.

Litijum-jonske baterije su sveprisutne u našem životu. One se ne koriste samo u laptopovima, telefonima, konzolama ili drugim malim uređajima, već su i jedna od najvažnijih karika u sve većem sektoru električne mobilnosti. Sve veća upotreba ovih baterija znači da je neophodno da se pronađu jeftine i ekološki održive metode recikliranja, prenosi TechXplore.

Trenutno se uglavnom nikl i kobalt, bakar i aluminijum, ali i čelik vraćaju iz recikliranih baterija, jer je vraćanje litijuma i dalje skupo i nije preterano isplativo, a postojeće metode troše mnogo energije i/ili proizvode opasne nusproizvode. Za razliku od ovoga, mehano-hemijski pristupi kao ovaj obećavaju bolje rezultate.

Iako Međunarodna agencija za energiju predviđa povećanje tražnje za litijumom do 2040. godine i do 40 puta, problemi vezani za proizvodnju i eksploataciju motivišu stručnjake da traže alternativu.

Negativni uticaj rudarenja na prirodnu sredinu i neregulisani uslovi rada u zemljama kao što je naša, gde su smeštena dragocena nalazišta, uzrok su sukoba tamošnjih zajednica sa korporacijama koje profitiraju eksploatisanjem pomenutih metala.

Iako ovo nije alternativa za upotrebu litijuma u baterijama, svakako je korak u dobrom pravcu.

Proces recikliranja na sobnoj temperaturi

Naučnici koriste aluminijum kao redukciono sredstvo u mehano-hemijskoj reakciji, a pošto je aluminijum već sadržan u katodi, dodatne supstance nisu potrebne.

Metoda funkcioniše na sledeći način: Otpad baterije se melje, a onda reaguje sa aluminijumom do metalnih kompozita sa jedinjenjima litijuma rastvorljivim u vodi.

Litijum se vraća rastvaranjem ovih jedinjenja u vodi i naknadnim zagrevanjem da bi voda isparila. Pošto se mehano-hemijska reakcija odvija na sobnoj temperaturi i pritisku, ona je veoma energetski efikasna.

Još jedna prednost je njena jednostavnost, koja će olakšati upotrebu u industrijskim razmerama, jer će velike količine baterija već u bliskoj budućnosti morati da se recikliraju. To znači manje otpada i bez štetnih nuspojava u celom procesu.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.