Nova kamera teleskopa DKIST omogućava dosad neviđeni nivo detalja u posmatranju Sunca i njegovih anomalija kao što su sunčeve pege. To će pre svega pomoći u predviđanju svemirskih oluja koje mogu ugroziti infrastrukturu na našoj planeti.
Dok na Zemlji možemo doživeti burne vremenske uslove, postoji i svemirsko vreme, strujanje solarnih vetrova i čestica sa Sunca, a koje može ozbiljno uticati na našu planetu i njene tehnološke sisteme. U najtežim slučajevima, svemirske oluje mogu izazvati prekide u radu elektroenergetskih mreža i komunikacionih satelita.


Kako bi pomogli u predviđanju ovih opasnih događaja, astronomi sada imaju novu, moćnu alatku: Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST), najveći solarni teleskop na svetu, smešten na vrhu planine Haleakalā na Havajima.
Tim naučnika nedavno je postigao veliki napredak uključivši jednu od najvažnijih komponenti teleskopa, kameru nazvanu Visible Tunable Filter (VTF). Na ovoj kameri radilo se više od deset godina, a njeno aktiviranje označilo je završetak početne faze opremanja DKIST-a svim planiranim naučnim instrumentima, piše Live Science.
Kako je saopštila Carrie Black, direktorka Nacionalne solarne opservatorije, VTF je „poslednji ključni deo arsenala instrumenata teleskopa“. Projektni naučnik Matthias Schubert istakao je da je „VTF srce Inouye teleskopa i da ono sada konačno kuca na svom mestu zauvek“.
Prva slika snimljena ovom kamerom prikazuje ogromnu grupu sunčevih pega, tamne oblasti na površini Sunca izazvane njegovim snažnim magnetnim poljima, pri čemu svaka pega ima širinu veću od kontinentalnog dela Sjedinjenih Američkih Država.
Impresivno je da nova kamera omogućava posmatranje detalja na površini Sunca do rezolucije od približno 10 kilometara po pikselu, i to uprkos ogromnoj udaljenosti između Zemlje i Sunca, koja iznosi desetine miliona kilometara.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji