Kina i Južna Afrika uspostavile najdužu kvantnu komunikacionu vezu na svetu od 12.900 km

Kina i Južna Afrika uspostavile su rekordnu kvantnu vezu dugu 12.900 km pomoću mikrosatelita Jinan-1, omogućivši praktično neprobojnu enkripciju na globalnom nivou

Kina i Južna Afrika uspostavile najdužu kvantnu komunikacionu vezu na svetu od 12.900 km

U istorijskom koraku ka sigurnijem internetu budućnosti, Kina i Južna Afrika uspostavile su najdužu kvantnu komunikacionu vezu na svetu, dugu čak 12.900 kilometara. Ova rekordna konekcija koristi zakone kvantne fizike kako bi omogućila gotovo neprobojnu enkripciju podataka, čime otvara vrata stvaranju globalnog kvantnog interneta.

Veza je uspostavljena između univerzitetskih stanica u Pekingu (University of Science and Technology of China) i u Stellenboschu (Stellenbosch University), koristeći kvantni mikrosatelit Jinan-1, lansiran 2022. godine. Iako su podaci koji se prenose klasični – u ovom testu, fotografije Velikog zida Kine i grada Stellenbosch – enkripcija je izvršena pomoću kvantne distribucije ključeva (QKD).

Kako to funkcioniše? Jinan-1 kodira enkripcione ključeve u kvantna stanja pojedinačnih fotona i zatim ih šalje do svake zemaljske stanice. Kada obe strane prime svoj ključ, mogu međusobno komunicirati putem satelita – u potpunosti zaštićene.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Kvantni aspekt je ključan. Naime, kvantna stanja fotona menjaju se čim neko pokuša da ih posmatra, što znači da bi svaki pokušaj hakovanja automatski pokvario poruku i upozorio primaoca. To je osobina koja nije stvar softverske zaštite, već proističe iz osnovnih zakona kvantne mehanike, čineći ovaj sistem praktično neprobojnim.

U ovom testiranju, satelit je prenosio više od 250 miliona kvantnih fotona u sekundi, generišući preko milion sigurnih ključeva tokom jednog preleta iznad stanice. Ovim je srušen prethodni rekord iz 2017. godine, kada su istraživači preneli podatke između Kine i Austrije preko 7.600 km udaljenosti koristeći stariji satelit Micius.

Jinan-1 predstavlja veliki tehnološki napredak — težak je svega 23 kilograma, deset puta lakši od prethodnika. Takođe su i zemaljske stanice drastično smanjene — sa 13 tona na samo 100 kilograma. Ovo omogućava veću fleksibilnost, manju cenu i brže širenje tehnologije širom sveta.

Ukoliko se ovakvi sistemi nastave razvijati, kvantna mreža mogla bi postati nova osnova za globalne komunikacije, posebno u oblastima gde su sigurnost i poverljivost od najvećeg značaja — poput diplomatije, vojske, bankarstva i zdravstvene zaštite.

Studija o ovom revolucionarnom eksperimentu objavljena je u naučnom časopisu Nature, a istraživači su dodatno pojasnili svoje rezultate u pratećem video-materijalu.

Kvantna era komunikacije je izgleda već počela, tvrdi New Atlas.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi