Nekoliko viralnih snimaka koje kruže kineskim društvenim mrežama prikazuju neobičan prizor: pripadnici ljudskih snaga reda patroliraju gradskim ulicama rame uz rame sa sferičnim robotima koje pokreće veštačka inteligencija, sposobnim da otkriju i zaustave krivična dela.
Pre samo par meseci, kineska kompanija za robotiku Logon Technology predstavila je RT-G – autonomnog sferičnog robota, opisanog kao “tehnološki proboj” namenjenog za rad u opasnim uslovima ili situacijama koje predstavljaju rizik po ljude.
Robot se, prema navodima kompanije, može kretati i po kopnu i po vodi, dostižući brzine do 35 km/h, a može izdržati udarce do 4 tone. U promotivnom videu RT-G se vidi kako funkcioniše u vodi, na neravnom terenu i po blatu, ali najviše pažnje privukli su kadrovi na kojima robot patrolira gradom, delujući kao vrsta mehaničkog “čuvara reda” sposobnog da prepozna kriminalce i neutrališe ih zahvaljujući sofisticiranim AI sistemima.
Prilikom prvog predstavljanja, reakcije na RT-G bile su podeljene. Dok su neki hvalili “tehnološko čudo” koje učvršćuje kinesku poziciju na polju praktične robotike, drugi su zamišljali mogućnosti njegove upotrebe na bojnom polju. Kritičari su pak isticali potencijalna ograničenja – poput penjanja uz stepenice – ili ga nazivali kopijom slične sferične robotske platforme prikazane od strane jednog američkog proizvođača pre oko deset godina. Ipak, ključna razlika je u tome što je američki “roundbot” bio daljinski upravljan, dok se RT-G oslanja na naprednu veštačku inteligenciju.
Prema Logon Technology-ju, RT-G detektuje nepravilnosti pomoću kamera AI analizom i prepoznavanjem lica, pronalazeći tako već poznate kriminalce. Robot može pozvati pojačanje – bilo druge robote ili ljudske policajce – ili samostalno reagovati jureći osumnjičene i onesposobljavajući ih, bilo sudarom ili ispaljivanjem mreže.
Nakon što je pre samo dva meseca predstavljen, RT-G je već uočen u realnim uslovima, patrolirajući ulicama Kine zajedno sa ljudskim policijskim snagama. Još uvek nije jasno da li se radi o probnom periodu ili trajnom rešenju, ali je evidentno da Kina intenzivno ulaže u AI tehnologije i robote, sve više prebacujući održavanje javnog reda i bezbednosti na automatizovane i inteligentne mašine, piše Oddity Central.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji