Mars je nekada bio vlažna planeta sa gustom atmosferom – naučnici možda konačno imaju odgovor gde su nestali voda i atmosfera

Naučnici otkrivaju gde su sakriveni voda i atmosfera Marsa – preokret u razumevanju Crvene planete

Mars je nekada bio vlažna planeta sa gustom atmosferom – naučnici možda konačno imaju odgovor gde su nestali voda i atmosfera

Mars je danas suva, mrtva i pusta planeta. Njegova prepoznatljiva rđavo-crvena površina prostire se kilometrima unaokolo, dok je nebo obojeno žutom bojom, zasićeno prašinom koja lebdi u tankoj atmosferi ugljen-dioksida, jedva vezanoj za planetu.

Nekada davno, stvari su bile znatno drugačije. Reke, jezera, pa čak i okeani tečne vode prekrivali su površinu Marsa, obavijenu debelom atmosferom koja je planetu štitila i zagrevala. Međutim, pre oko 3,6 milijardi godina, voda i atmosfera su nestale.

Pitanje šta se dogodilo sa Marsovom nestalom vodom i ugljen-dioksidnom atmosferom dugo je mučilo naučnike. Međutim, dva istraživanja sprovedena prošle godine sugerišu da su voda i atmosfera povučene duboko ispod Marsove površine – i da su možda još uvek tamo.

U avgustu 2024. godine, tim geofizičara objavio je da su pronašli vodu skrivenu duboko ispod površine Marsa, koristeći podatke NASA-ine misije *InSight*. Analiza seizmičkih talasa otkrila je da se voda nalazi na dubini između 11,5 i 20 km, zarobljena u sićušnim pukotinama i porama u steni. Procene ukazuju da bi ta količina vode mogla prekriti površinu Marsa slojem dubokim 1 do 2 kilometra.

Malo kasnije, naučnici sa MIT-a otkrili su da bi veliki deo nestale Marsove atmosfere mogao biti zarobljen u smektitnoj glini, mineralu koji na Zemlji poznato zadržava ugljen-dioksid i metan tokom milijardi godina. Smektitna glina na Marsu, koja je formirana reakcijama vode sa stenom bogatom olivinom, mogla bi sadržati do 80% Marsove nestale atmosfere.

Iako je voda na Marsu duboko zakopana i teško dostupna, ona predstavlja potencijalni izvor za naučna istraživanja i ljudske misije. Metan zarobljen bliže površini u smektitima mogao bi se koristiti kao gorivo za buduće misije, otvarajući vrata novim načinima istraživanja i korišćenja Marsovih resursa.

Možda će u budućnosti deo Marsove atmosfere i vode ponovo biti vraćen na površinu. Kompletan tekst I analizu objavljuje BBC.SkyAtNight.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.