Misteriozne formacije na Marsu – prizor kakav ne postoji na Zemlji

CO₂ gejziri na Marsu stvaraju jedinstvene pejzaže

Misteriozne formacije na Marsu – prizor kakav ne postoji na Zemlji

Iako je hladan i negostoljubiv, Mars krije prirodne fenomene koji ne postoje nigde drugde u Sunčevom sistemu. NASA-ina sonda „Mars Reconnaissance Orbiter“ snimila je fascinantne CO₂ gejzire, koje oblikuju površinu Crvene planete na načine nezamislive na Zemlji. 

Marsova atmosfera je tanka i sastoji se 95% od ugljen-dioksida (CO₂). Tokom zime, CO₂ se smrzava i prekriva površinu, naročito na polarnim kapama, gde ostaje zarobljen mesecima. Kako se približava proleće, Sunčeva svetlost prodire kroz proziran sloj CO₂ leda (suvi led), zagrevajući tlo ispod njega. Ovo dovodi do sublimacije, gde zamrznuti CO₂ prelazi direktno u gas, koji se akumulira ispod leda i stvara pritisak. 

Kada gas konačno pronađe slabu tačku u sloju leda, dolazi do erupcije u obliku moćnih gejzira, koji izbacuju tamni materijal na površinu i ostavljaju neobične tragove. Neki od ovih gejzira formiraju tamne tačke prečnika i do 1 km, dok drugi dosežu brzine do 160 km/h. 

Jedan od najbizarnijih oblika koji nastaje nakon ovih erupcija liči na paukolike strukture, zbog čega su naučnici ovaj teren nazvali „araneiformni teren“ (od latinskog značenja aranea – pauk). Ove formacije javljaju se u grupama, stvarajući brazdastu i naboranu površinu. 

NASA naučnici su uspešno simulirali ove procese u laboratorijskim uslovima kako bi ih bolje razumeli. Prema Keiferovom modelu, nazvanom po naučniku Hjuu Keiferu, CO₂ gejziri nastaju kada se gas pod pritiskom nakuplja ispod sloja leda, sve dok ne dođe do naglog pucanja i izbacivanja materijala na površinu. 

“Ove pojave su potpuno nezamislive na Zemlji,” naveli su autori studije iz 2006. godine objavljene u časopisu Nature. 

Dok su Zemlja i njeni prirodni pejzaži nenadmašni u svojoj lepoti, Mars nam pruža prizore koji deluju kao da su iz naučno-fantastičnog filma – gejzire i oblike koji su u potpunosti jedinstveni u Sunčevom sistemu, piše Universe Today.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.