Najnovija kineska vojna tehnologija kao da je izašla iz filma Ratovi zvezda: oružje koje može da sprži satelite na udaljenosti od 1.800 kilometara 

Nova visokoenergetska mikrotalasna tehnologija mogla bi promeniti pravila ratovanja u svemiru

Najnovija kineska vojna tehnologija kao da je izašla iz filma Ratovi zvezda: oružje koje može da sprži satelite na udaljenosti od 1.800 kilometara 

Kina je nedavno testirala novo visokoenergetsko mikrotalasno oružje (HPM), koje neki porede sa razornim laserom zvezde smrti iz čuvenog filma “Ratova zvezda”. Prema izveštajima, ovaj sistem može ciljati satelite na udaljenosti većoj od 1.800 kilometara, a njegova efikasnost i nevidljivost mogli bi u potpunosti preoblikovati savremene vojne strategije. 

Oružje inspirisano naučnom fantastikom? 

Tokom 2024. godine, kineski naučnici su izveli kontrolisani test u kome je korišćeno sedam visokoenergetskih mikrotalasnih predajnika. Ovi predajnici su istovremeno usmerili svoje zrake i postigli neverovatnu preciznost sinhronizacije od 170 pikosekundi – tačnost koja nadmašuje i atomske satove korišćene u GPS sistemima. 

Testiranje je obavljeno u zapadnoj Kini, ali tačna lokacija ostaje poverljiva informacija. Sinhronizacija zraka ostvarena je pomoću optičkih kablova koji omogućavaju prilagođavanje u realnom vremenu, čime se postigla precizna konvergencija pojedinačnih zraka u jedan snažan super-zrak. 

Prema izveštaju objavljenom u novembru 2024. godine u South China Morning Post, ovo oružje bi moglo onesposobiti satelite bez ostavljanja fizičkih tragova, za razliku od klasičnih protivsatelitskih raketa koje prilikom uništavanja ciljeva stvaraju opasne oblake svemirskog otpada. 

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Novo oružje ima potencijal da onesposobi ključne satelite u GPS navigaciji, komunikaciji i vojnom nadzoru. Za razliku od tradicionalnog ometanja radio-signala, koje može biti privremeno i reverzibilno, visokoenergetski mikrotalasi mogu trajno oštetiti elektronske komponente satelita, pretvarajući ih u beskorisne komade svemirskog otpada. 

Glavne prednosti ovog sistema uključuju: 

– Uništenje bez stvaranja svemirskog otpada – za razliku od kineske SC-19 protiv-satelitske rakete, koja ostavlja destruktivne fragmente u orbiti, HPM oružje samo onesposobljava satelit bez fizičkog uništenja. 

– Nevidljiv napad – budući da ne uključuje lansiranje projektila, ovakvi napadi bi mogli proći neopaženo, otežavajući identifikaciju napadača. 

Kako izveštava The Defense Post, kombinovana snaga ovog mikrotalasnog zraka premašuje snagu pojedinačnih predajnika, omogućavajući veći domet i jači efekat. Ovo oružje može ometati GPS signale i onemogućiti rad špijunskih satelita, što bi moglo drastično promeniti tok ratovanja. 

Na pomolu nova trka u naoružanju u svemiru? 

Kina već decenijama razvija različite strategije za suprotstavljanje američkoj dominaciji u svemiru. Iako tradicionalni protiv-satelitski projektili poput SC-19 mogu uništiti satelite, oni su skupi i lako uočljivi prilikom lansiranja. HPM oružje, s druge strane, može onesposobiti satelite bez vidljivih posledica, ostavljajući svet u neizvesnosti o uzroku kvara. 

Prema izveštaju američkog Ratnog vazduhoplovstva, operativne jedinice kineskih svemirskih snaga već prolaze obuku za korišćenje ovih sistema. Međutim, za upotrebu visokoenergetskih mikrotalasa u ofanzivne svrhe bila bi potrebna dozvola Centralne vojne komisije Kine, što ukazuje na to da se ovo oružje tretira kao strateški resurs. 

Iako ova tehnologija zvuči impresivno, postoje brojni izazovi koji bi mogli usporiti njenu primenu: 

  • Velika potrošnja energije – stručnjaci procenjuju da bi za konzistentno uništavanje satelita bio potreban energetski izvor snage u gigavatima, što je trenutno izuzetno teško ostvariti. 
  • Preciznost ciljanog napada – iako su laboratorijski testovi pokazali izuzetnu preciznost, u stvarnim uslovima ratovanja mogu se pojaviti nepredviđene greške. 
  • Gubitak energije na velikim udaljenostima – kineski naučnici tvrde da su smanjili rasipanje energije, ali i dalje ostaje neizvesno koliko je efikasnost ovih sistema u realnim uslovima.

Iako su laboratorijski testovi ukazali na mogućnosti gigavatne snage mikrotalasnog oružja, njegovo potpuno operativno korišćenje i dalje zahteva prevazilaženje ogromnih tehničkih prepreka. 

Za sada, čak i najnaprednija energetska oružja suočavaju se sa značajnim ograničenjima. Stručnjaci procenjuju da bi za efektivno uništavanje satelita sa Zemlje bio potreban energetski izvor u rasponu gigavata, što predstavlja ogromnu prepreku za praktičnu upotrebu u ratovanju. 

Međutim, nastavak testiranja sugeriše da se tehnologija visokoenergetskih mikrotalasa približava operativnoj spremnosti. Ako Kina uspe da poveća izlaznu snagu ovog sistema, svet bi mogao biti na pragu nove ere nevidljivog ratovanja – gde bi čitave mreže satelita mogle biti tiho onesposobljene pre nego što iko primeti da su pod napadom npr. Star Link „shut down“, prenosi IDR.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi