Najveća digitalna kamera na svetu sa 3200 MP uskoro otkriva tajne univerzuma

LSST kamera sa 3.200 megapiksela postavljena je u Vera C. Rubin opservatoriji u Čileu. Ova tehnološka revolucija u astronomiji otvoriće novi pogled na tamnu materiju, tamnu energiju i razvoj galaksija

Najveća digitalna kamera na svetu sa 3200 MP uskoro otkriva tajne univerzuma

Nakon dve decenije planiranja i međunarodne saradnje, najveća digitalna kamera u istoriji, poznata kao LSST (Legacy Survey of Space and Time) kamera, konačno je instalirana na Vera C. Rubin opservatoriji u Čileu. Teška preko tri tone i opremljena sa zapanjujućih 3.200 megapiksela, ova kamera predstavlja revoluciju u načinu na koji posmatramo svemir.

Njeno postavljanje označava ključni trenutak za savremenu astronomiju. “To je pobeda nauke i inženjeringa,” rekla je Harriet Kung, vršilac dužnosti direktora Kancelarije za nauku pri američkom Ministarstvu energetike, koje je zajedno sa Nacionalnom naučnom fondacijom i velikim donatorima poput Billa Gatesa i Charlesa Simony-ja omogućilo ovaj poduhvat.

Kamera je postavljena na teleskop koji ima primarno ogledalo od 8,4 metra i sekundarno od 3,5 metra, i spremna je da narednih deset godina snima nebo južne hemisfere u detaljima bez presedana. Svaka pojedinačna fotografija ima toliku rezoluciju da bi mogla da ispuni površinu od 400 4K televizora.

Ali LSST nije samo optičko čudo — ona je naučni alat osmišljen da odgovori na neka od najdubljih pitanja moderne kosmologije. Istraživaće tamnu materiju, tamnu energiju, strukturu svemira i formiranje galaksija, dok će milijarde zvezda, galaksija i objekata biti mapirani u najdetaljnijem snimku noćnog neba ikada napravljenom.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Aaron Roodman, direktor projekta kamere, ističe da nas očekuje „nivo jasnoće i dubine kakav do sada nikada nismo videli u posmatranju južnog neba.“ Kamera koristi 189 CCD senzora raspoređenih u 21 modul, pažljivo ugrađenih kako bi obezbedili vrhunsku preciznost.

Instalacija ove kamere nije bila lak posao. Kako je opisao Freddy Muñoz, vođa mehaničkog tima Rubin opservatorije, sve je zahtevalo preciznost do milimetra. Travis Lange, menadžer projekta iz SLAC laboratorije, dodaje da je LSST „savršen primer onoga što timovi naučnika i inženjera mogu postići kada se suoče sa zadacima koji nikada ranije nisu pokušani.“

Naredni korak je obavljanje završnih provera, posle čega se očekuje prvi zvanični snimak – takozvani “First Look”. Ove slike će otvoriti pogled na dosad neistražene predele svemira i označiti početak jednog od najambicioznijih astronomskih projekata našeg vremena.

Tokom naredne decenije, LSST kamera će beležiti i pratiti promene na noćnom nebu, snimati pojave u realnom vremenu i obezbediti neprocenjive podatke za naučnike širom sveta. Mapa svemira koju će kreirati možda će promeniti način na koji razumemo univerzum i ko zna, možda nas inspirisati na sledeći veliki korak ka zvezdama, prenosi diyphotography.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi