Planeta, poznata kao K2-18 b ili EPIC 201912552 b, kruži oko crvenog patuljka K2-18 u takozvanoj „zoni pogodnoj za život“. Udaljena je 124 svetlosne godine od Zemlje, a njena veličina iznosi 2,6 puta radijusa Zemlje, dok je masa čak 8,6 puta veća.
Prvi put je otkrivena zahvaljujući NASA-inom teleskopu Kepler, lansiranom 2009. godine, ali su tek posmatranja teleskopa Džejms Veb omogućila detaljniju analizu atmosfere ove egzoplanete.
Šta je otkriveno?
Tokom prošle godine otkriveno je prisustvo molekula ugljenika, uključujući metan i ugljen-dioksid, što ukazuje na mogućnost postojanja hidrogenom bogate atmosfere i površine prekrivene okeanima. Takođe, teleskop je zabeležio moguće prisustvo dimetil-sulfida (DMS), molekula koji se na Zemlji proizvodi isključivo biološkim procesima – uglavnom fitoplanktonom u morskim ekosistemima.
Život na K2-18 b?
Iako rezultati deluju obećavajuće, naučnici ostaju oprezni. NASA navodi da veličina planete može ukazivati na nepovoljne uslove za život, jer bi njen unutrašnji sastav mogao sadržavati visoko pritisnuti led ili previše tople okeane.
„Obilje metana i ugljen-dioksida, uz nedostatak amonijaka, podržava hipotezu o postojanju vodenih okeana ispod hidrogenom bogate atmosfere“, objasnio je NASA-in tim.
Šta dalje?
Astronom sa Univerziteta u Kembridžu, Nikku Madhusudhan, istakao je da ovo otkriće podvlači značaj istraživanja raznovrsnih okruženja pogodnih za život. „Tradicionalno se potraga za životom fokusirala na manje, stenovite planete, ali veći svetovi tipa Hajcean (Hycean) pružaju značajno bolje mogućnosti za posmatranje atmosfere“, dodao je.
Dalja posmatranja teleskopa Džejms Veb biće ključna za potvrdu prisustva dimetil-sulfida i bolje razumevanje atmosfere K2-18 b. Prema Madhusudhanovim rečima, „konačni cilj je identifikacija života na nastanjivoj egzoplaneti, što bi transformisalo naše razumevanje mesta čovečanstva u svemiru.“
Uzbudljiva budućnost
Ovo otkriće predstavlja značajan korak u potrazi za životom van Zemlje i otvara nove perspektive u proučavanju egzoplaneta. Naučnici sa nestrpljenjem iščekuju dalja otkrića koja bi mogla potvrditi mogućnost postojanja života na ovim fascinantnim svetovima, piše Unilad.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji