NASA prati širenje anomalije u zemljinom magnetnom polju

Otkrijte zašto NASA pomno prati Južnoatlantsku anomaliju, oblast smanjenog magnetnog intenziteta koja predstavlja izazov za satelite i svemirske misije

NASA prati širenje anomalije u zemljinom magnetnom polju

NASA već godinama prati neobičnu pojavu u zemljinom magnetnom polju – oblast smanjene magnetne intenzivnosti poznatu kao Južnoatlantska anomalija. Ova “anomalija” prostire se između Južne Amerike i jugozapadne Afrike i izaziva zabrinutost naučnika zbog potencijalnih posledica koje može imati na svemirske misije i satelite u niskoj orbiti.

Zemljino magnetno polje funkcioniše kao zaštitni omotač koji odbija i zarobljava naelektrisane čestice koje stižu sa Sunca. Međutim, oslabljeno polje unutar anomalije omogućava tim česticama da se približe Zemljinoj površini više nego što je uobičajeno, što predstavlja rizik za satelite i svemirske letelice koje prolaze kroz to područje.

Ukoliko visokoenergetski proton pogodi satelit, može doći do kratkog spoja i privremenih smetnji u njegovom radu, dok udar u ključne komponente može izazvati trajna oštećenja. Zbog toga NASA preduzima mere predostrožnosti, poput privremenog isključivanja manje važnih sistema satelita tokom prolaska kroz anomaliju.

Ekspanzija i dodatne poteškoće

Posmatranja u poslednjim godinama pokazala su da se ova oblast širi i da magnetno polje unutar nje nastavlja da slabi. Još veći izazov predstavlja činjenica da se anomalija, prema istraživanjima iz 2020. godine, podelila na dva dela, što dodatno komplikuje bezbedno upravljanje satelitima.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Uzrok anomalije

Naučnici veruju da je za ovaj fenomen odgovorna velika koncentracija gustih stena, koja se nalazi na dubini od 2.900 kilometara ispod Afrike. Ova struktura remeti proces stvaranja magnetnog polja i uzrokuje efekat slabljenja u regionu Južnoatlantske anomalije.

Jedna studija iz 2020. sugeriše da ovaj neobičan fenomen možda nije novost, već ponavljajući magnetni događaj koji je mogao da utiče na Zemlju pre oko 11 miliona godina.

Uticaj na buduće misije

Južnoatlantska anomalija predstavlja značajan izazov za svemirske misije, a NASA nastavlja da prati njeno ponašanje kako bi rizike smanjila na najmanju moguću meru. Nastavak istraživanja ovog fenomena neophodan je kako bi se bolje razumeli mehanizmi zemljinog magnetnog polja i njegove promene, koje bi mogle imati šire posledice po tehnologiju i naučna istraživanja, prenosi The Exoress.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi