NASA rover Perseverance zabeležio je fotografiju neobične stene na Marsu koja izgleda kao da je reč o olupini svemirskog broda. Iako je prizor vizuelno intrigantan, iza slike se zapravo krije dublja priča o svim uređajima koje je čovečanstvo do sada poslalo na Crvenu planetu i šta se sa njima dešava kada završe svoju misiju.
Na Marsu se trenutno nalazi više ostataka starih misija: od rovera i sondi, do padobrana i delova opreme za sletanje. Jedan od poslednjih identifikovanih “artefakata” je NASA InSight – stacionarni lender koji je sleteo na Mars 2018. godine kako bi pratio seizmičku aktivnost planete.
Sudbina misije InSight: tišina zbog prašine
Misija InSight okončana je krajem 2022. godine, nakon što je preko četiri godine uspešno beležila preko 1.300 potresa na Marsu. Međutim, njegova energija zavisila je isključivo od solarnih panela. Usled stalnog gomilanja prašine na njima, vremenom je došlo do gubitka napajanja, a što je na kraju presudilo ovom geološkom izviđaču.
Za razliku od rovera poput Curiosity i Perseverance, koji koriste nuklearne izvore energije, InSight nije imao mogućnost da se sam očisti ili da koristi alternativne izvore napajanja. Zbog toga se jednostavno “ugasio” na mestu sletanja u oblasti Elysium Planitia, ravnici bez kiše, ali sa mnogo vetra.
Orbiter beleži tragove vremena
Zahvaljujući kamerama sa orbitera Mars Reconnaissance Orbiter, NASA sada ima fotografije mesta na kojem se InSight nalazi. Naučnici analiziraju kako prašina prekriva uređaje tokom vremena, što pomaže da se odredi starost i tok promena u površinskim strukturama Marsa.
U objavi na društvenoj mreži X (bivši Twitter), NASA je poručila:
„Možete li da uočite @NASAInSight? Penzionisani lender je nedavno primećen zahvaljujući Mars Reconnaissance Orbiteru. Posmatranjem njegovog mesta sletanja, naučnici procenjuju koliko brzo se akumulira prašina, što pomaže u tumačenju starosti i promena na površini.”
Ostaci prošlih misija – muzejski primerci budućnosti
Osim InSighta, na Marsu se još nalaze ostaci misija Opportunity, Phoenix, Ingenuity, kao i padobrani i delovi opreme. Svaki od njih sada predstavlja tihi svedok ljudske težnje za istraživanjem svemira. Iako su ovi uređaji prestali da funkcionišu, i dalje pružaju vredne informacije o klimi na Marsu i uslovima na površini.
Možda ćemo jednog dana imati tehnologiju da vratimo ovu opremu na Zemlju, ili makar da je uklonimo sa planete. Do tada, ona ostaje kao deo istorije istraživanja svemira i kao fascinantan prizor sa druge planete, piše Blanquivioletas.