NASA satelit otkriva do sada neviđene detalje okeanskog dna

NASA SWOT satelit je u prvoj godini rada pružio detaljnije mape okeanskog dna nego svi prethodni sateliti tokom 30 godina

NASA satelit otkriva do sada neviđene detalje okeanskog dna

NASA satelit za praćenje površinskih voda i topografije okeana, poznat kao SWOT (Surface Water and Ocean Topography), postigao je značajne rezultate u svojoj prvoj godini rada. Satelit je omogućio mapiranje misterioznih delova okeanskog dna sa dosad neviđenim nivoom detalja, otkrivajući podvodne brežuljke, planine i tektonske strukture koje su prethodnim tehnologijama bile nedostupne.

Tim naučnika, uključujući Yao Yu-a, Davida T. Sandwella i Geralda Dibarbourea, koristio je SWOT podatke za transformaciju ranije mutnih mapa u jasne prikaze podmorskih grebena, dolina i sakrivenih struktura.

Nove gravitacione mape, kreirane zahvaljujući SWOT-u, otkrivaju hiljade nepoznatih podvodnih planina i sakrivenih tektonskih formacija, čak i na mestima gde su sediment ili led prikrivali detalje. Prema Yao Yu-u sa Instituta za okeanografiju Scripps, ovi podaci će pomoći u razumevanju fundamentalnih pitanja o tektonici i mešanju dubokih okeana. SWOT koristi napredne instrumente za merenje suptilnih promena u visini okeanske površine, što omogućava analizu struktura ispod vode.

Iako brodski instrumenti pružaju detaljnije podatke, oni su do sada mapirali samo 25% okeanskog dna. SWOT popunjava praznine pružajući podatke o preostalih 75% okeanskog dna, koje čini 71% Zemljine površine. Misija SWOT-a obećava ključni uvid za kreiranje batimetrijskih mapa, rekonstrukciju tektonskih ploča, podvodnu navigaciju i razumevanje procesa dubokog okeanskog mešanja.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Dosadašnja istraživanja bila su fokusirana na abisalne brežuljke, podvodne planine i kontinentalne margine. Abisalni brežuljci, koji nastaju pomeranjem tektonskih ploča, visoki su između 50 i 300 metara i ranije nisu bili detektovani zbog tehničkih ograničenja. Zahvaljujući SWOT-u, ove strukture sada mogu biti jasno uočene.

SWOT misija, koja je i dalje u toku, otvara nove mogućnosti za naučna istraživanja, pružajući detaljan uvid u geološke procese ispod okeana i potencijalno redefinišući naše razumevanje okeanskog dna, prenosi PetaPixel.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi