NASA satelit za praćenje površinskih voda i topografije okeana, poznat kao SWOT (Surface Water and Ocean Topography), postigao je značajne rezultate u svojoj prvoj godini rada. Satelit je omogućio mapiranje misterioznih delova okeanskog dna sa dosad neviđenim nivoom detalja, otkrivajući podvodne brežuljke, planine i tektonske strukture koje su prethodnim tehnologijama bile nedostupne.
Tim naučnika, uključujući Yao Yu-a, Davida T. Sandwella i Geralda Dibarbourea, koristio je SWOT podatke za transformaciju ranije mutnih mapa u jasne prikaze podmorskih grebena, dolina i sakrivenih struktura.
Nove gravitacione mape, kreirane zahvaljujući SWOT-u, otkrivaju hiljade nepoznatih podvodnih planina i sakrivenih tektonskih formacija, čak i na mestima gde su sediment ili led prikrivali detalje. Prema Yao Yu-u sa Instituta za okeanografiju Scripps, ovi podaci će pomoći u razumevanju fundamentalnih pitanja o tektonici i mešanju dubokih okeana. SWOT koristi napredne instrumente za merenje suptilnih promena u visini okeanske površine, što omogućava analizu struktura ispod vode.
Iako brodski instrumenti pružaju detaljnije podatke, oni su do sada mapirali samo 25% okeanskog dna. SWOT popunjava praznine pružajući podatke o preostalih 75% okeanskog dna, koje čini 71% Zemljine površine. Misija SWOT-a obećava ključni uvid za kreiranje batimetrijskih mapa, rekonstrukciju tektonskih ploča, podvodnu navigaciju i razumevanje procesa dubokog okeanskog mešanja.
Dosadašnja istraživanja bila su fokusirana na abisalne brežuljke, podvodne planine i kontinentalne margine. Abisalni brežuljci, koji nastaju pomeranjem tektonskih ploča, visoki su između 50 i 300 metara i ranije nisu bili detektovani zbog tehničkih ograničenja. Zahvaljujući SWOT-u, ove strukture sada mogu biti jasno uočene.
SWOT misija, koja je i dalje u toku, otvara nove mogućnosti za naučna istraživanja, pružajući detaljan uvid u geološke procese ispod okeana i potencijalno redefinišući naše razumevanje okeanskog dna, prenosi PetaPixel.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji