NASA superkompjuter otkrio neobičnu spiralu na ivici Sunčevog sistema

Nova simulacija sugeriše da Oortov oblak ima strukturu sličnu minijaturnoj galaksiji

NASA superkompjuter otkrio neobičnu spiralu na ivici Sunčevog sistema

Oortov oblak, misteriozni omotač sastavljen od ledenih objekata na samom rubu Sunčevog sistema, možda ima dva spiralna kraka koji ga čine nalik maloj galaksiji, pokazuje novo istraživanje.

Iako astronomi i dalje ne znaju tačan oblik Oortovog oblaka, naučnici su razvili novi model koji sugeriše da njegova unutrašnja struktura podseća na spiralni disk. Ovi rezultati su objavljeni 16. februara na preprint serveru arXiv, ali još nisu prošli stručnu recenziju.

Oortov oblak je nastao pre 4,6 milijardi godina kao ostatak formiranja džinovskih planeta: Jupitera, Saturna, Urana i Neptuna. Njihova orbita je izbacila višak materijala daleko izvan Plutona, gde se i danas nalazi. Unutrašnja ivica oblaka nalazi se između 2.000 i 5.000 astronomskih jedinica (AU) od Sunca, dok se spoljašnja prostire na udaljenosti od 10.000 do 100.000 AU. Jedna AU iznosi oko 150 miliona kilometara, što je prosečna udaljenost Zemlje od Sunca.

Zbog ove ogromne udaljenosti, objekti u Oortovom oblaku su premali, preslabi i previše spori da bi ih mogli direktno snimiti, čak i najmoćniji teleskopi. Većina dokaza o njegovom postojanju dolazi od dugoperiodičnih kometa – ledenih tela koja povremeno ulaze u unutrašnje delove Sunčevog sistema pod uticajem gravitacionih poremećaja.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Čak i pri svojoj trenutnoj brzini od oko 1,6 miliona kilometara dnevno, NASA-ina letelica Voyager 1, neće stići do Oortovog oblaka još 300 godina, a njegovo napuštanje trajalo bi dodatnih 300.000 godina. Ova istraživanja mogu pomoći u boljem razumevanju kako sile izvan našeg solarnog sistema oblikuju njegovu granicu, prenosi Live Science.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi