Američki naučnici koji teže “svetom gralu” čiste energije – nuklearnoj fuziji – svesrdno žive prema ovom principu. Nacionalni centar za fuziju DIII-D, sa sedištem u San Dijegu, objavio je da je nedavno premašio svoj 200.000. eksperimentalni ciklus, poznat kao “pucanj”.
Prekretnica od 200.000 “pucnjeva” predstavlja “više od pukog broja”, izjavio je dr. Ričard Bateri, direktor centra.
“Ti ciklusi predstavljaju stabilan i značajan napredak na putu ka energiji iz fuzije,” rekao je u saopštenju za medije.
Potencijal fuzije da preoblikuje industriju čiste energije predstavlja ogromnu priliku
Bazirana na istom principu kako Sunce zagreva Zemlju, nuklearna fuzija izbegava stvaranje radioaktivnog otpada kao kod fisije, konkurentskog nuklearnog izvora energije. Prema Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju, ona bi mogla obezbediti “praktično neograničenu, čistu, bezbednu i pristupačnu energiju.”
Ovo bi omogućilo svetu da se još dalje udalji od zagađujućih izvora energije poput uglja i nafte, koji značajno doprinose zagrevanju planete sa opasnim posledicama. Zbog ovog obećanja, decenijama naučnici iz centara poput DIII-D, istražuju načine za kontrolu ove moćne energije.
Centar DIII-D i njegova upotreba „tokamak“ reaktora doprineli su značajnim probojima na ovom polju. Jedan od primera je razvoj Fusion Synthesis Engine (FUSE), naprednog softvera otvorenog koda koji istraživači mogu koristiti za deljenje podataka i napretka širom sveta.
Tim je takođe postigao ključne uspehe u gustini plazme i stvaranju “najmoćnijih fuzionih plazmi na svetu u novim konfiguracijama.”
Prema U.S. Fusion Industry Association, globalna industrija fuzije privukla je preko 6,2 milijarde dolara privatnih investicija. DIII-D podržava ovaj pokret kako bi se što pre postigla komercijalna fuzija.
„Koristeći naše vrhunske kapacitete i stotine stručnjaka, ponosni smo što smo katalizator za komercijalnu fuzionu industriju,” izjavio je dr. Vejn Solomon, potpredsednik General Atomics-a za magnetnu fuziju.
Globalni uspesi u komercijalnoj fuziji
U poslednjim mesecima, fuzija beleži značajne uspehe širom sveta. Jedna britanska kompanija tvrdi da ima reaktor koji može napajati preko 70.000 domova. Američki startup „Zap Energy“ razvio je uređaj sposoban za generisanje temperatura jednakih onima u jezgru sunca. Kineski naučnici koriste AI za pokretanje neuronskih mreža za merenje ultratople plazme u realnom vremenu radi sigurnijih reakcija.
Program DIII-D uključuje preko 100 organizacija, uključujući 16 komercijalnih entiteta. AI lider NVIDIA nedavno se pridružio programu, što bi moglo odigrati ključnu ulogu u razvoju tehnologije za sigurniju i skalabilniju fuziju.
Prekretnica od 200.000 ciklusa pruža dodatnu inspiraciju naučnicima koji žele da polako, ali sigurno, ostvare ovu uzbudljivu energetsku budućnost, piše Yahoo Tech.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji