Naučnici napravili neverovatan satelit za merenje ugljenika, koji na žalost mora da se isključi prilikom preleta iznad teritorija SAD i Evrope

Satelit "Biomass" koristi P-opseg za revolucionarni način merenja, ali sa određenim ograničenjima

Naučnici napravili neverovatan satelit za merenje ugljenika, koji na žalost mora da se isključi prilikom preleta iznad teritorija SAD i Evrope

Evropska svemirska agencija (ESA) i kompanija Airbus razvili su satelit Biomass, prvi te vrste, kako bi omogućili direktna merenja količine ugljenika koju skladište šume. Satelit je lansiran 29. aprila i koristi P-opseg radio spektra, koji je inače zabranjen za satelitsku upotrebu, upravo zbog potencijalnih smetnji drugim satelitima, naročito onima za izviđanje i špijuniranje.

Zbog toga, Biomass mora da isključi svoj radar dok prelazi iznad Severne Amerike i Evrope, uključujući i teritoriju Evropske unije koja je finansirala misiju. Misija traje pet godina i planirano je da pokrije područja sveta gde trenutno nema dovoljno podataka, kao što su tropske šume Južne Amerike, naročito Amazon.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Kako objašnjava menadžer misije Klaus Šipal, do sada je jedini način da se izmeri biomasa drveća bio da se ono obori i izmeri, što je neodrživo. P-opseg, sa svojim dugim talasnim dužinama, omogućava radaru da prodre kroz krošnje i izmeri velike grane i stabla, gde se i nalazi najveći deo ugljenika koji drveće skladišti.

Iako je Šipal izjavio da je “šteta” što satelit mora da bude isključen iznad Evrope, glavni ciljevi misije ostaju ostvarivi jer su najznačajnije i najmanje proučene šume u Južnoj Americi, Africi i jugoistočnoj Aziji.

Dobijeni podaci pomoći će naučnicima i onima koji odlučuju da bolje razumeju uticaj ljudskih aktivnosti na kapacitet šuma za skladištenje ugljenika, što je ključno u borbi protiv klimatskih promena. U poslednjih 60 godina, količina ugljen-dioksida u atmosferi raste 100 puta brže nego tokom prirodnih promena u prošlosti, prema podacima američke agencije NOAA. Ovo stvara lančani efekat, uključujući ekstremne vremenske prilike i rast troškova osiguranja.

Biomass bi tako mogao odigrati ključnu ulogu u razumevanju i ublažavanju klimatskih promena, čak i uz tehnička ograničenja u pojedinim regionima sveta, prenosi TCD.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.