Naučnici stvorili robote koji menjaju oblik, prelaze iz tečnog u čvrsto stanje 

Novi materijal inspirisan embrionima otvara vrata samoisceljujućim i prilagodljivim strukturama: Optimus Prime postaje stvarnost 

Naučnici stvorili robote koji menjaju oblik, prelaze iz tečnog u čvrsto stanje 

Istraživači su razvili robotski materijal koji se transformiše slično živim organizmima. Ovi roboti oblika minijaturnih diskova, koriste magnete, motore i svetlost kako bi prelazili iz čvrstog u  tečno stanje. Rezultat je sistem koji može da se samoobnavlja i menja oblik, što bi moglo da promeni način na koji gradimo i koristimo materijale. 

Roboti koji se ponašaju kao materijali 

„Pronašli smo način da roboti funkcionišu kao materijali“, izjavio je Metju Devlin, bivši doktorand u laboratoriji profesora mehaničkog inženjerstva na UCSB, Eliota Hoksa. Njihov rad, objavljen u časopisu *Science* 20. februara 2025. godine, opisuje autonomne robotske diskove nalik hokejaškim pakovima, koji se mogu organizovati u različite strukture sa različitim materijalnim svojstvima. 

Jedan od najvećih izazova bio je kreiranje robotičkog materijala koji je istovremeno krut i snažan, ali i sposoban da promeni oblik. „Robotski materijali treba da budu sposobni da zauzmu određeni oblik i zadrže ga, ali i da se selektivno preoblikuju“, objašnjava Hoks. Do sada su roboti, kada su bili povezani u celinu, teško mogli da se reorganizuju – ali to je sada promenjeno. 

Inspiracija iz biologije 

Naučnici su inspiraciju pronašli u načinu na koji se embrioni formiraju u prirodi. Prethodna istraživanja pokazala su da se embrioni mogu privremeno omekšati, slično staklu koje se topi, kako bi poprimili konačne oblike. Tokom razvoja, ćelije se kreću, komuniciraju međusobno i povezuju, stvarajući različite strukture poput ruku, nogu i organa. 

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Tim je primenio tri ključna biološka procesa u svom robotskom sistemu: 

  • Aktivne sile između ćelija koje omogućavaju pokretljivost 
  • Biohemijske signale za koordinaciju pokreta 
  • Adheziju ćelija koja obezbeđuje krutost završnog oblika

Magneti i motori: Ključ za promenu oblika 

U robotici, ekvivalent adhezije ćelija postignut je pomoću magneta ugrađenih u obod robotičkih jedinica. Ovi magneti omogućavaju robotima da se međusobno drže i ponašaju kao čvrst materijal. Dodatne sile između jedinica ostvaruju se pomoću osam motorizovanih zupčanika na obodu svakog robota, omogućavajući celini da menja oblik. 

Biohemijski signali koji govore ćelijama u kom pravcu da se pomeraju, kod robota je zamenjeno svetlosnim senzorima sa polarizovanim filterima. Kada se na njih usmeri svetlost, senzor određuje smer i roboti sinhronizovano menjaju oblik. „Možete im jednostavno dati instrukciju putem svetlosnog polja i svi će se postaviti kako treba“, dodaje Devlin. 

Pametni materijal koji se prilagođava i regeneriše 

Naučnici su uspeli da kontrolišu robote tako da deluju kao pametan materijal: pojedini delovi mogu postati fluidni i menjati oblik, dok drugi ostaju kruti. Ovakva sposobnost omogućava im da nose teške terete, manipulišu objektima i čak se samoobnavljaju. 

Trenutni sistem sadrži dvadeset relativno velikih robota, ali simulacije pokazuju da se može proširiti na hiljade minijaturnih jedinica. Ovakvi sistemi mogli bi doneti revoluciju u koncept materijala, omogućavajući im da se dinamički prilagođavaju i menjaju fizičke osobine po potrebi. 

Od naučne fantastike do stvarnosti 

Osim primene u robotici, ovakvi materijali mogu doprineti istraživanjima aktivne materije u fizici i kolektivnog ponašanja u biologiji. Kombinovanje ovih robotičkih sistema sa veštačkom inteligencijom moglo bi dovesti do razvoja neverovatnih mogućnosti, pretvarajući naučnofantastične ideje u realnost.  Transformersi polako ali sigurno, postaju stvarnost.

Ova studija je podržana od strane Nacionalne fondacije za nauku (NSF) u Sjedinjenim Američkim Državama i nemačke istraživačke organizacije DFG u okviru programa Univerziteta u Drezdenu, prenosi SciTechDaily.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.