Tim naučnika sa MIT-a i Univerziteta Politécnica de Madrid testirao je mogućnosti ChatGPT-a u ulozi autonomnog pilota svemirske letelice koristeći simulaciju inspirisanu popularnom video igrom Kerbal Space Program. Iako su modeli poput ChatGPT-a poznati po tome što greše u jednostavnim logičkim zadacima i “haluciniraju” informacije, ispostavilo se da ovaj veliki jezički model može iznenađujuće dobro da se snađe u okruženju svemira.
U okviru izazova nazvanog Kerbal Space Program Differential Game Challenge, naučnici su kreirali okruženje u kojem su razni AI sistemi morali da upravljaju “letećim brodom u poteri”, simulacijom svemirskog broda koji juri cilj. U konkurenciji više autonomnih agenata, ChatGPT je, uz samo nekoliko ulaznih instrukcija, uspeo da zauzme drugo mesto, odmah iza sistema zasnovanog na konvencionalnim fizičkim jednačinama za kretanje u svemiru.
Zanimljivo je da je istraživanje sprovedeno još pre objavljivanja GPT-4 modela, što ukazuje da bi savremenije verzije mogle pokazati još bolje performanse.
Ipak, naučnici upozoravaju da ovakvi AI modeli još uvek nisu dovoljno pouzdani za stvarne misije. Halucinacije i izmišljanje činjenica i neistinitih odgovora i dalje predstavljaju ozbiljan rizik, naročito u kontekstu svemirskih misija gde se greške ne praštaju.
Zaključak je da, iako veštačka inteligencija pokazuje ogroman potencijal u autonomnoj kontroli letelica, za sada je najbolje da uloge pilota i navigatora u dubokom svemiru ostanu u ljudskim rukama, barem dok AI ne nauči da razlikuje Mars od fikcije, piše Futurism.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji