Nešto prilično veliko je posetilo Sunčev sistem i poremetilo planete

Naučnici istražuju poreklo planetarnih migracija i misteriozne događaje u prošlosti Sunčevog sistema

Nešto prilično veliko je posetilo Sunčev sistem i poremetilo planete

Sunce, kao središnja zvezda našeg sistema, milijardama godina obezbeđuje gravitacionu stabilnost. Sve planete orbitiraju oko njega na otprilike istoj ravni i u istom pravcu. Međutim, postoje anomalije u rasporedu orbita planeta koje ne mogu biti u potpunosti objašnjene gravitacionim uticajem Sunca.

Nova studija sugeriše da je ogroman međuzvezdani objekat, mase do pedeset puta veće od Jupitera, mogao izazvati promene u orbitama planeta, ukazujući na to da ni Sunce nije imuno na haos koji mogu izazvati strana tela.

Poreklo haosa: istorija Sunčevog sistema

Sunčev sistem je star oko 4,6 milijardi godina. Oko 100 miliona godina nakon nastanka, planete su počele da se formiraju u rotirajućem, ravnom oblaku gasa oko mladog Sunca, poznatom kao protoplanetarni disk. Ova struktura objašnjava zašto su orbite planeta gotovo u istoj ravni i zašto se sve kreću u istom pravcu.

Međutim, planete nisu ostale na svojim početnim mestima. Astronomi su uveli koncept planetarnih migracija kako bi objasnili zašto su pojedine planete završile na “neočekivanim” mestima. Na primer, veruje se da su Uran i Neptun nastali bliže Suncu nego što su njihove trenutne orbite.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Dosad je važeća teorija bila da su ove promene uzrokovane gravitacionim interakcijama između planeta, kao i uticajem protoplanetarnog diska. Ovi procesi su mogli pomeriti ili čak izbaciti planete iz sistema.

Teorija “vanzemaljskog uljeza”

Međutim, postoje orbite gasnih divova – Jupitera, Saturna, Urana i Neptuna – koje pokazuju ekscentričnosti koje trenutne teorije ne objašnjavaju u potpunosti. Nova studija predlaže da je ogroman objekt, mase između dva i 50 puta veće od Jupitera, mogao proći unutar 20 astronomskih jedinica (udaljenost 20 puta veća od udaljenosti Zemlje do Sunca) od centra Sunčevog sistema. Ovakav događaj mogao bi objasniti neobične orbite planeta.

Kroz kompjuterske simulacije, istraživači su procenili da je verovatnoća ovakvog događaja 1 prema 100 – što su prilično dobre šanse u astronomiji.

Šta je taj objekt mogao biti?

Tačan identitet ovog objekta ostaje misterija. Možda je to bila “odmetnuta” gasna planeta iz drugog zvezdanog sistema, izbačena iz svoje orbite i privremeno prodrla u naš Sunčev sistem. Ovaj scenario bi svakako bio poetski – objekt koji je izgubio svoj dom i izazvao haos u našem kosmičkom susedstvu. Iako su ovi zaključci preliminarni, oni otvaraju fascinantne mogućnosti o prošlosti Sunčevog sistema i potencijalnim spoljnim uticajima koji su oblikovali njegov današnji izgled, piše Futurism.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi