Ni zlato ni dijamanti, najskuplji metal na svetu vredi 27 miliona evra po gramu

Kalifornijum, metal koji je prvi put sintetizovan 1950. godine, najskuplji je materijal na svetu zato što je ekstremno nedostupan i zbog svoje primeni u medicini, industriji i bezbednosti

Ni zlato ni dijamanti, najskuplji metal na svetu vredi 27 miliona evra po gramu

Metal koji je prvi put sintetizovan 1950. godine na Univerzitetu Kalifornije u Berkliju, najskuplji je metal na planeti, vredi 27 miliona evra po gramu.

Kalifornijum je srebrno-beli radioaktivni metal čija ga jedinstvena svojstva čine ključnim elementom u modernoj nauci. Njegovo dobijanje zahteva izuzetno složen i skup proces, što objašnjava njegovu astronomski visoku cenu. Štaviše, izuzetno je redak: godišnje se proizvodi samo 40 do 50 miligrama, a do kraja 2023. godine svetske zalihe metala bile su oko 10 grama, podeljene između SAD i Rusije, jedinih zemalja sposobnih da ga sintetišu.

Kalifornijum je ključan alat za istraživanja i industriju. U medicinskom polju koristi se u neutronskoj terapiji, tretmanu raka koji koristi sposobnost metala da generiše neutrone i uništava ćelije tumora.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

U industrijskom sektoru koristi se za neutronsku radiografiju kako bi se kontrolisao kvalitet materijala i zavarivanja. Njegova sposobnost da otkrije unutrašnje defekte čini ga nezamenjivim u oblastima poput građevinarstva i proizvodnje visokoprecizne opreme. U energetskom sektoru koristi se za napajanje nuklearnih reaktora i generisanje novih izotopa za naučna istraživanja, piše MSN.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi