Otkriće bez premca, superprovodnik LK-99 prenosi električnu energiju na sobnoj temperaturi

Korejski naučnici su otkrili superprovodnik LK-99, koji može da prenosi električnu energiju bez energetskih toplotnih gubitaka i da radi na sobnoj temperaturi

Otkriće bez premca, superprovodnik LK-99 prenosi električnu energiju na sobnoj temperaturi

Novi materijal odnosno jedinjenje koje su naučnici nazvali superprovodnik LK-99 može da uradi neverovatne stvari sa strujom i magnetnim napajanjem, piše Tom’s Hardware. Naime, LK-99 može da prenosi struju odnosno električnu energiju bez toplotnih gubitaka i to na sobnoj temperaturi.

To znači da ovaj materijal može da učini računare, mašine, vozove i druge uređaje mnogo efikasnijim i moćnijim.

Kada elektroni prolaze kroz neki materijal, oni se sudaraju sa atomima i gube deo energije u vidu toplote. Zbog toga se na primer žice u uređajima zagrevaju i potrebni su nam kuleri kako bismo hladili računare. Međutim, neki materijali mogu pustiti da elektroni prolaze bez ikakvog otpora, a oni se zovu superprovodnici.

Na primer, zamislite da imate CPU sa 16 jezgara, koji verovatno zahteva kompetentno rešenje za hlađenje kako bi izbegao pregrevanje koje ga može spržiti, ali da radi bez gubitaka energije – bez curenja struje i gubitka električne energije u obliku toplote. Superporvodnici bi mogli to da obezbede, pružajući superefikasno računarstvo.

Oni su veoma korisni, ali imaju veliki problem – rade samo na veoma niskim temperaturama, kao što je više stotina stepeni ispod nule. To znači da je za njihovu upotrebu potrebna specijalna oprema kako bi se oni hladili, što je veoma skupo i komplikovano. Naučnici su zbog toga već godinama u potrazi za superprovodnikom koji može da radi na sobnoj temperaturi, drugim rečima onim kojeg ne moramo da hladimo.

Tako je LK-99 izgleda prvi materijal koji to može da omogući. To je jedinjenje dobijeno kombinovanjem minerala lanarkita (Pb₂SO₅) i bakarnog folsfida (Cu₃P) koji se „peku“ u okviru četvorodnevnog procesa sinteze u čvrstom stanju. Rezultat je superprovodnik koji ima male puteve za strujanje elektrona bez otpora. On uz to, ima posebno svojstvo koje se zove Majsnerov efekat koji izbacuje magnetno polje usled superprovodljivog procesa, odnosno može da odbaci magnete i natera ih da lebde.

Korejski naučnici si još prošle nedelje najavili otkriće LK-99, ali ono je naišlo na brojne kontroverze jer su ljudi širom sveta sumnjali u njihove tvrdnje i optužili ih da greše ili da lažu. Međutim, sada su dva naučna tima, jedan iz Kine, drugi iz SAD uspeli da potvrde ovo otkriće i da utvrde da je LK-99 pravi superprovodnik.

Neki naučnici pak, i dalje tvrde da im treba više dokaza i detalja o tome na koji se način ovaj materijal može napraviti. Uz to, pitaju se i koliko će uopšte biti korisno, jer se teško oblikuje i sintezom pomenutih materijala on raste u velike komade, što znači da bi moglo da prođe dosta vremena pre nego što bismo ovaj materijal mogli da koristimo u praktične svrhe.

Međutim, LK-99 sam po sebi predstavlja veoma uzbudljivo naučno otkriće, koje, iako možda daleko od praktične primene, svakako predstavlja početak novog poglavlja u nauci i tehnologiji uopšte.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi