Ekološki regulatori navodno su odbacili nuklearno partnerstvo Marka Zakerberga koje je trebalo da pomogne napajanju Meta projekata veštačke inteligencije. Iako su detalji oskudni, glavni razlog za pauziranje planova navodno je jednostavan — retke pčele.
Ova prepreka, o kojoj je prvi put 4. novembra izvestio Financial Times, pojavila se nakon što su istraživači otkrili još neodređene vrste oprašivača tokom pregleda zemljišta planiranog za novi AI data centar. Odabrano područje omogućavalo je lak pristup obližnjoj, neimenovanoj nuklearnoj elektrani.
Meta bila na putu da postane prva kompanija koja koristi nuklearnu energiju za AI
Zakerberg je, međutim, potvrdio otkazivanje projekta tokom velikog sastanka u Meta-i prošle nedelje, prema izveštaju FT-a. Izvršni direktor kompanije dodao je da je Meta, pre nego što je došlo do prekida, bila na putu da postane prva kompanija koja koristi nuklearnu energiju za AI preko najveće nuklearne elektrane dostupne za rad data centara.
Meta, kao i mnoge druge tehnološke kompanije, suočava se sa energetskom krizom zbog svojih nedavnih ulaganja u AI. Ranije ove godine, Microsoft je potvrdio da su njegovi emisije gasova sa efektom staklene bašte porasle za oko 29 procenata od 2020. godine, zbog novih data centara specijalno “dizajniranih i optimizovanih za AI radne zadatke.” Google je takođe izračunao da su njegove emisije zagađenja porasle čak 48 procenata od 2019. godine, uglavnom zbog energetskih potreba data centara.
“Kako dalje integrišemo AI u naše proizvode, smanjenje emisija može biti izazovno,” napisali su Google-ovi istraživači u izveštaju o održivosti iz jula.
Kritičari, međutim, i dalje izražavaju zabrinutost zbog ogromnih energetskih zahteva često kontroverznih AI projekata. Na primer, procenjeno je da jedan AI-integrisani pretraživački upit zahteva i do 10 puta više energije od standardne Google pretrage, što je ekvivalentno držanju jedne sijalice uključene 20 minuta.
Kao odgovor, tehnološke kompanije su u poslednjih nekoliko meseci najavile brojne planove koji se oslanjaju na nuklearnu energiju. Microsoft trenutno ima cilj da ponovo pokrene ozloglašenu nuklearnu elektranu Three Mile Island za svoje AI potrebe, dok Amazon ulaže stotine miliona dolara u partnerstvo sa nuklearnom elektranom u Pensilvaniji, Susquehanna. Google trenutno ulaže u razvoj modularnih “mini” nuklearnih reaktora za svoje energetske potrebe.
Nuklearna regulatorna komisija SAD navodi da u zemlji postoji 94 operativna komercijalna reaktora u 55 nuklearnih elektrana u 28 saveznih država, koje zajedno obezbeđuju oko petinu nacionalne energije. Desetine vrsta pčela širom SAD-a trenutno su ugrožene ili pred izumiranjem, što otežava identifikaciju vrste pčela koja je izazvala Meta-in problem i gde se to dogodilo.
Iako su specifična nuklearna elektrana i pčela misterija, asistent profesora entomologije na Univerzitetu Purdue, Brok Harpur, veruje da trenutni status pčelinjih vrsta u SAD-u ukazuje na nekoliko mogućih vrsta: “Ako je u Kaliforniji, trenutno postoji nekoliko zaštićenih vrsta,” rekao je Harpur za Popular Science.
Jedina nuklearna elektrana koja radi u Kaliforniji trenutno je Diablo Canyon Power Plant u okrugu San Luis Obispo. S obzirom na to da proces odobravanja i izgradnje bilo koje nove nuklearne elektrane traje godinama, moguće je da je Meta želela da privuče vlasnike Diablo Canyon-a iz PG&E-a ako je kompanija želela da održi korak sa konkurencijom u AI sektoru. S obzirom da je većina nuklearnih elektrana u SAD-u smeštena širom srednjeg zapada i istočne obale, Harpur spekuliše da je moguće da je retki oprašivač o kome je reč Rusty Patched Bumble bee, prva pčela dodata na listu ugroženih vrsta američke Službe za ribe i divlje životinje 2017.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji